17 marca 2025

Rozładowany akumulator – co robić, gdy zabraknie prądu i jak temu zapobiec?

Próbujesz uruchomić auto, ale bezskutecznie? Bardzo prawdopodobne przyczyną tego jest rozładowany akumulator. Rozładowanie akumulatora może wynikać z różnych przyczyn, choć najczęściej ten problem pojawia się zimą, kiedy temperatury są bardzo niskie, a pojazd stoi przez całą noc na zewnątrz. Co robić, jeśli do tego doszło? Jak do tego nie dopuścić?

Spis treści: 

  1. Akumulator – do czego służy i jak rozpoznać, że jest rozładowany? 
  2. Dlaczego akumulator w samochodzie się rozładowuje? 
  3. Jak naładować akumulator samochodowy, który się rozładował? 
  4. Akumulator rozładowany do zera – jak do tego nie dopuścić?  
     

Akumulator – do czego służy i jak rozpoznać, że jest rozładowany? 

Zadaniem akumulatora samochodowego jest magazynowanie energii elektrycznej. Musi zapewnić prąd, aby możliwe było uruchomienie pojazdu. Poza tym zasila wszystkie odbiorniki elektryczne w aucie, kiedy nie pracuje silnik. Nieustannie się rozładowuje i ładuje. Kiedy korzystasz z różnych urządzeń w pojeździe, a silnik nie jest włączony, dochodzi do stopniowego rozładowania akumulatora. Natomiast w czasie jazdy prąd wraca do baterii. Zazwyczaj pełne naładowanie wymaga około kilkudziesięciu minut jazdy autem.  

Jeśli urządzenie się rozładowało, silnik po prostu nie odpali. Samochód nie uruchomi się po przekręceniu kluczyka czy po naciśnięciu przycisku odpowiedzialnego za uruchomienie pojazdu. Możliwe, że zaświecą się na chwilę kontrolki, ale i tak auto nie odpali.  

Zanim akumulator rozładuje do zera, pojawią się pierwsze sygnały jego słabej pracy. Auto może włączyć się, ale nie od razu. Objawem słabego akumulatora są również przygaszone światła oraz świecąca się kontrolka z prostokątem i znakami plus, minus. W takich przypadkach otwórz maskę pojazdu i obejrzyj baterię. Jeśli jej obudowa jest zniekształcona czy pęknięta, to może oznaczać, że nie pracuje prawidłowo i wymaga wymiany.  

Warto dodać, że sprawny akumulator jest twoim sprzymierzeńcem w zapobieganiu kradzieży pojazdu. Alarm wymaga zasilania zapewnianego przez tę baterię. Jeśli masz w pojeździe lokalizator GPS, to on również potrzebuje prądu. Gdy dojdzie do rozładowania akumulatora, te zabezpieczenia nie będą spełniać swojej funkcji.  
 

Dlaczego akumulator w samochodzie się rozładowuje? 

Jak wspominaliśmy, po wyłączeniu auta akumulator stopniowo się rozładowuje. To naturalne, problem pojawia się wtedy, gdy dojdzie do całkowitego rozładowania baterii. Oto możliwe przyczyny: 

  • Akumulator w aucie jest niezgodny z zaleceniami producenta – powinien mieć odpowiednią pojemność elektryczną czy rozstaw biegunów. Niektórzy z oszczędności wybierają baterię o zbyt małej pojemności. Inni montują większą, bo uważają, że wtedy na pewno się nie rozładuje. Tymczasem alternator (jego zadaniem jest wytwarzanie prądu podczas pracy silnika i przesyłanie go do akumulatora) może mieć problem z jego naładowaniem.  
  • Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura na zewnątrz – optymalna wynosi 20°C. Jak już napisaliśmy, najczęściej akumulator przestaje działać, gdy samochód jest pozostawiony na mrozie. Ale do unieruchomienia pojazdu może też dojść w wyniku dużego upału. Im wyższa temperatura, tym szybsze rozładowywanie akumulatora – przy 40°C przyspiesza ono czterokrotnie. Dlatego też, jeśli twoje auto długo stoi na słońcu, może nie odpalić. 
  • Jazda wyłącznie na krótkich trasach – alternator potrzebuje czasu, aby naładować akumulator. Jeśli na co dzień jeździsz mało, np. pokonujesz krótką trasę z domu do pracy, poruszasz się z małą prędkością po mieście, to naładowanie akumulatora do 100% jest niewykonalne, tym bardziej jeśli korzystasz wtedy z różnych urządzeń pobierających prąd. Każde kolejne uruchomienie auta w takim przypadku przyspiesza rozładowanie baterii. 
  • Niewyłączenie odbiornika prądu – wprawdzie zdecydowana większość pojazdów ostrzega sygnałem dźwiękowym o niewyłączonych światłach, ale może się zdarzyć, że nie zwrócisz na to uwagi. Bateria może się wtedy rozładować nawet w 2-3 godziny. To samo stanie się, jeśli zostawisz auto z niedomkniętym bagażnikiem, a w wewnątrz będzie się świecić żarówka. 
  • Bardzo duży pobór prądu po wyłączeniu silnika – problem może wynikać z nieodpowiedniego montażu dodatkowego wyposażenia samochodu, np. alarmu. Przyczyną bywa również kamera, która uruchamia się po wykryciu ruchu. Jeśli dojdzie do tego wiele razy, auto po nocy może nie odpalić.  
  • Bardzo długi postój samochodu – nawet kiedy pojazd jest wyłączony, urządzenia pokładowe pobierają pewną ilość energii. Jeśli auto nie będzie uruchamiane przez wiele dni, akumulator może się rozładować. 
     

Jak naładować akumulator samochodowy, który się rozładował? 

  • Ładowanie akumulatora prostownikiem – sprawdź w instrukcji pojazdu, czy musisz wyjąć baterię na czas ładowania. W nowszych modelach aut zazwyczaj to nie jest konieczne. Jeśli jednak musisz to zrobić, odłącz najpierw klemę ujemną (kolor czerwony), a następnie dodatnią (kolor niebieski). Możliwe, że akumulator jest przytwierdzony śrubami. Baterię podłącz do prostownika w wentylowanym pomieszczeniu. Zacisk czerwony tego urządzenia zamocuj do bieguna dodatniego, a czarny – do bieguna ujemnego. Podłącz prostownik do gniazdka elektrycznego i wróć za około 10 godzin. Kiedy zamontujesz akumulator ponownie w aucie, odczekaj około 30 minut przed uruchomieniem samochodu. 
  • Ładowanie za pomocą kabli rozruchowych – ta metoda sprawdzi się, jeśli jesteś poza domem i nie masz możliwości skorzystania z prostownika. Potrzebujesz wspomnianych kabli i drugiego pojazdu z naładowanym akumulatorem. Samochody ustaw na równym podłożu. W niektórych pojazdach kabli nie podłącza się bezpośrednio do akumulatora tylko do specjalnych punktów. Sprawdź to w instrukcji. Najpierw kabel czerwony podłącz do bieguna dodatniego naładowanego akumulatora, a następnie do rozładowanego. Czarny podłącz do ujemnego, w takiej samej kolejności. Następnie uruchom silnik sprawnego pojazdu, a w kolejnym kroku – drugiego auta. Jeśli akumulator jest sprawny a kable odpowiednio podłączone, auto powinno odpalić. W przypadku gdy chcesz szybko doładować akumulator, pozwól, aby silnik popracował albo wybierz się w dłuższą przejażdżkę – pokonaj ok. 20 km, jedź ze stałą prędkością.  

Możliwe jednak, że znajdziesz się w miejscu, gdzie nie ma innych pojazdów. Niedostępne jest też ładowanie akumulatora za pomocą prostownika. Co wtedy? Najlepiej, jeśli posiadasz ubezpieczenie assistance, które obejmuje takie zdarzenia. Jeśli masz polisę w PZU, możemy ci pomóc m.in. w przypadku rozładowania akumulatora. Do wyboru masz dwa warianty tego ubezpieczenia – Komfort i Super. Pierwszy obowiązuje w Polsce, a drugi może obowiązywać również w innych krajach Europy.  
 

Akumulator rozładowany do zera – jak do tego nie dopuścić?  

Rozładowany akumulator może pokrzyżować twoje plany, a nie zawsze będzie możliwe zrobienie rozruchu za pomocą kabli czy podładowanie prostownikiem. Co zrobić, aby uniknąć całkowitego rozładowania baterii?  

  • Kontroluj stan naładowania akumulatora – jeśli auto odpala, ale coraz trudniej, albo światła nie świecą, tak jak powinny, sprawdź baterię miernikiem. Jeśli go nie masz, wybierz się do warsztatu mechanicznego, który wykona test obciążeniowy – dowiesz się, czy akumulator wymaga wymiany.  
  • Wymień akumulator zgodnie z zaleceniami producenta – jak każda bateria, również i ta ma określoną żywotność. Baterie 12V wymagają wymiany co około 4-6 lat. Zdarza się, że swoje właściwości tracą dużo szybciej, a wynika to ze współczesnego sposobu użytkowania pojazdu. Chodzi tutaj o częstą jazdę po mieście i wzmożone korzystanie z rozrusznika. Jeśli będziesz to robić zgodnie z zaleceniami producenta, prawdopodobnie nie dojdzie do całkowitego rozładowania akumulatora. Jednak mimo wszystko kontroluj jego stan.  
  • Korzystaj z akumulatora zgodnego z zaleceniami producenta. Powinien mieć odpowiednią pojemność amperogodzin. Jeśli chodzi o napięcie, to powinno wynosić – 12V. W zasadzie wszystkie auta osobowe są dostosowane do takiej instalacji. Najlepiej wybieraj akumulator renomowanych marek. Solidna, prawidłowo użytkowana bateria powinna ci służyć przez lata. 
  • Nie opuszczaj pojazdu w pośpiechu – upewnij się, że światła są wyłączone, a wszystkie drzwi domknięte. W przeciwnym wypadku już po kilku godzinach może na ciebie czekać niemiła niespodzianka w postaci rozładowanego akumulatora.  
  • Instalację dodatkowego wyposażenia zleć specjaliście – rozładowanie akumulatora może wynikać z montażu w aucie rozwiązań przez osobę, która nie jest ekspertem w tym zakresie. Takie zadanie zleć osobie, która się na tym zna.  
  • Odpalaj auto codziennie – szczególnie zimą. Nawet krótka przejażdżka wystarczy, aby nie dopuścić do rozładowania pojazdu przy niskich temperaturach. 
  • Podczas upału ustaw pojazd w cieniu – bardzo wysoka temperatura również może doprowadzić do rozładowania baterii. Bierz to pod uwagę, kiedy wybierasz miejsce, w którym zaparkujesz pojazd.  

Dzięki takiemu podejściu unikniesz rozładowania akumulatora, a auto odpali za każdym razem.  

 


Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.