10 grudnia 2013

Jak przygotować auto do zimy?

Zima w pełni! Warto zastanowić się, czy odpowiednio przygotowaliśmy nasz samochód do sezonu zimowego. Nie chcemy wszak niespodzianek w drodze do pracy lub problemów z ruszeniem z miejsca.

Nasz ekspert

Mechanik samochodowy

Jacek Leśniak

Jeżeli jeszcze nie przygotowaliście auta do zimy, to podpowiadamy, jak to zrobić. Porad udziela mechanik samochodowy — Jacek Leśniak.

E.M. Czy wystarczy wymienić opony z letnich na zimowe, aby jeździć bezpiecznie zimą?

J.L. Bezpieczna jazda samochodem, to szereg różnych czynników, które nakładają się na siebie. Ważny jest czynnik ludzki, czyli zachowanie ostrożności na drodze i przystosowanie się do warunków jazdy, ale nie mniej istotne są czynniki mechaniczne, a więc stan techniczny samochodu. Wymiana opon z letnich na zimowe jest fazą końcową. Przedtem należy wykonać szereg innych czynności serwisowych.

E.M. Od czego zatem zacząć? O co pytać i czego wymagać od mechanika, który robi przegląd samochodu?

J.L. Mechanik powinien oczywiście w pierwszej kolejności zajrzeć pod maskę. Należy sprawdzić zaciski mocujące akumulator, czyli to, czy są oczyszczone i przeszły odpowiednią konserwację. Ocenia stan techniczny akumulatora i to, czy odpowiednio przepływa przez niego prąd. To samo dotyczy instalacji elektrycznej. Jeśli instalacja elektryczna jest sprawna, to nawet przy dużych mrozach nie powinniśmy mieć problemów z uruchomieniem samochodu.

E.M. Elektryka sprawdzona, co dalej?

J.L. W zależności od typu samochodu, należy sprawdzić stopień eksploatacji świec żarowych (w przypadku silników diesla) lub świece zapłonowe (w silnikach benzynowych).

Kolejnym etapem przeglądu, najważniejszym zresztą, są hamulce. Mechanik powinien sprawdzić, czy klocki hamulcowe oraz tarcze nadają się jeszcze do użytku, i czy stopień ich zużycia pozwoli nam na bezpieczne hamowanie. Sprawdza także poziom płynu hamulcowego. Hamulce muszą być zresztą sprawne o każdej porze roku, a nie tylko zimą. Fachowiec powinien nam również odpowietrzyć hamulce. Hamulec ręczny, mimo, że zimą używany raczej rzadko, również musi być sprawdzony pod kątem stanu napięcia linek hamulcowych oraz cięgieł.

E.M. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?

J.L. Warto pamiętać o światłach samochodu i ich prawidłowym ustawieniu. Nie powinniśmy nimi oślepiać innych kierowców. Jest to szczególnie ważne zimą, bo o tej porze roku szybko zapada zmrok.

Mechanik powinien sprawdzić jakość i stan napięcia paska klinowego. Ważnym elementem całej procedury przeglądu jest sprawdzenie temperatury zamarzania płynu chłodniczego. Jeśli jest nieodpowiednia, należy go wymienić na nowy lub obniżyć temperaturę krzepnięcia dolewając do niego koncentrat płynu chłodniczego. Płyn w układzie chłodniczym ma osiągać temperaturę krystalizacji minus 37 stopni Celsjusza. Jest to poziom, który zabezpieczy silnik przed mrozem.

,E.M. Czy zawieszenie samochodu, jego ewentualne usterki, mają wpływ na bezpieczeństwo?

J.L. Oczywiście! Układ jezdny ma bardzo duże znaczenie. Każdy hałas dobiegający spod samochodu trzeba sprawdzić. Amortyzatory i przeguby wahaczy są odpowiedzialne za sterowność naszego auta. Jeżeli zauważymy, że auto „ściąga” nam w jedną stronę, to sygnał, że mamy problem z samochodem i trzeba to koniecznie zdiagnozować! To może być tylko brak odpowiedniej ilości powietrza w kole, ale też poważniejsza usterka.

E.M. Na koniec przejdźmy zatem do opon.

J.L. Zamiana opon letnich na zimowe jest bardzo ważna. Niektórzy kierowcy bagatelizują taką zamianę, ponieważ uważają, że jeżdżąc zimą tylko po mieście, nie muszą wymieniać opon. To duży błąd. Opona zimowa jest zrobiona ze specjalnej mieszanki, która ma lepszą przyczepność przy niskich temperaturach, specjalnie zaprojektowany bieżnik do jazdy w warunkach zimowych i nie ślizga się tak, jak letnia opona po śniegu. Ważne jest dbanie o prawidłowe ciśnienie w oponach, ponieważ wpływa ono na skrócenie drogi hamowania, zwiększenie przyczepności i lepszą jakość jazdy.

Dajemy radę: To ważne! Przed zimą sprawdź:

  1. Akumulator i zaciski (w jakim jest stanie i czy prawidłowo przepływa przez niego prąd).
  2. Instalację elektryczną.
  3. Świece żarowe lub zapłonowe.
  4. Klocki hamulcowe, płyn hamulcowy i hamulec ręczny.
  5. Odpowiednie ustawienie świateł.
  6. Stopień zużycia paska klinowego i jego odpowiedniego napięcia.
  7. Płyn chłodniczy.
  8. Podwozie – stan amortyzatorów i wahaczy.
  9. Koniecznie zmień opony z letnich na zimowe.

Rozmawiała Elżbieta Matusiak

Źródła

Sprawdź stan techniczny samochodu przed zimą! http://www.polskieradio.pl/