08 kwietnia 2017

Rowerowy savoir vivre

Kiedy za oknem cieplej coraz więcej osób wybiera rower jako miejski środek transportu. Bez wzglądu na to czy jeździmy na własnych jednośladach, czy korzystamy z rowerów miejskich, musimy znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, tak aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Jak być uprzejmym i kulturalnym rowerzystą? Jak jeździć bezpiecznie po mieście?

Poznaj kilka prostych zasad, które uprzyjemnią Tobie i innym uczestnikom ruchu ulicznego rowerowe podróże:

Przestrzegaj przepisów prawa ruchu drogowego

Nawet jeśli nie masz prawa jazdy, Twoim obowiązkiem jest znać podstawowe znaki i zasady ruchu drogowego. Jadąc jezdnią czy wydzielonym pasem rowerowym pamiętaj, aby każdy manewr sygnalizować najpierw ręką i upewnić się, że nikt cię nie wyprzedza. Staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z kierowcami aby mieć pewność, że cię widzą. Bądź czujny - na drodze jesteś bardziej narażony niż kierowcy.

​Chodniki są dla pieszych, ścieżki rowerowe dla rowerzystów

Rowerem możesz jeździć po chodniku tylko w kilku wyjątkowych sytuacjach. W zdecydowanej większości przypadków jazda po chodniku nie jest dozwolona i grozi Ci za to mandat! 

Dajemy radę: Pamiętaj, że jadąc chodnikiem, możesz wystraszyć pieszych i narazić ich na wypadek. Dlatego zawsze ustąp im pierwszeństwa i pamiętaj, że jesteś tam tylko gościem. Nie dzwoń, nie krzycz, nie jedź z zawrotną prędkością.
 

Przez przejście dla pieszych przechodzimy, nie przejeżdżamy

Pamiętaj, że jeśli przez przejście dla pieszych nie przebiega ścieżka rowerowa, to przez zebrę musisz przeprowadzić rower. Dla twojego bezpieczeństwa, pod groźbą mandatu, zabronione jest przejeżdżanie przez pasy, zwłaszcza z impetem i slalomem pomiędzy przechodniami.

NIE dla jazdy pod prąd!

Ta zasada dotyczy również rowerzystów! Jazda pod prąd jest złamaniem przepisów i wprowadza w błąd innych użytkowników ruchu drogowego. Łatwo wtedy o stłuczkę lub kolizję. Pamiętaj, aby przestrzegać tej zasady dla własnego bezpieczeństwa.

​Bądź widoczny

Pamiętaj, że rower musi być wyposażony w białe światło z przodu oraz czerwone światełko z tyłu. Kask, kamizelka czy opaska odblaskowa nie są obowiązkowe, ale warto je mieć dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli poruszasz się po ciemku, jeździsz po  słabo oświetlonych trasach czy po nierównych nawierzchniach, warto mieć ze sobą te dodatkowe zabezpieczenia.

Po parku i lesie nie zawsze rowerem

W większości parków i lasów jazda rowerem jest dozwolona, jeśli nie zagraża pieszym i o ile zarządca terenu nie postanowi inaczej. Warto pamiętać jednak, że są miejsca, jak np. Łazienki Królewskie, w których obowiązuje całkowity zakaz jazdy rowerem. Przed wycieczką sprawdź regulamin obiektu, do którego się wybierasz albo zwracaj uwagę na znaki przy ścieżce. Za jazdę w niedozwolonym miejscu możesz dostać mandat. 

​​Rower w komunikacji miejskiej 

Jeśli podczas wycieczki lub w drodze do pracy złapie Cię deszcz pamiętaj, że w niektórych miastach w środkach komunikacji miejskiej możesz przewieźć rower bezpłatnie. Zajmij wtedy specjalnie wyznaczone miejsce tak, aby nie utrudniać podróży innym. Pamiętaj jednak, że pierwszeństwo w tym miejscu mają rodzice z dziećmi w wózkach oraz osoby niepełnosprawne. Za rower w komunikacji miejskiej nie zapłacisz m.in. w: Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie czy Radomiu.

Dajemy radę: Życzliwość, pomoc i uśmiech są zawsze w cenie!

Źródła

PZU Bezpieczny Rowerzysta  https://www.pzu.pl/