25 listopada 2022

Okiem Agenta: Dlaczego muszę wykupić ubezpieczenie OC?

Ekspert Komunikacji i Inicjatyw Biznesowych

Zakup ubezpieczenia OC to obowiązek każdego posiadacza samochodu – niezależnie od wieku, wartości auta czy czasu, który upłynął od uzyskania prawa jazdy.

Czy wiesz, że w Polsce jest około 22 milionów osób, które posiadają prawo jazdy? To niezwykle dużo, prawda? I każda z nich – jeśli ma samochód – musi też wykupić ubezpieczenie OC. Może się wydawać, że to niepotrzebny wydatek lub pomysł mający na celu pozbawienie kierowców środków potrzebnych na (aktualnie bardzo drogie) paliwo. To jednak nieprawda.

Sprawdź jak konieczność posiadania ubezpieczenia OC wyjaśnia Agent PZU, a nigdy więcej nie zadasz sobie pytania o zasadność tej polisy! W końcu nikt nie zna się tak dobrze na ubezpieczeniach samochodu jak agent, który nie tylko je sprzedaje, lecz także udziela porad i pomaga dobrać najlepszy wariant do potrzeb klienta. W końcu domeną agenta jest indywidualne podejście do poszczególnych przypadków, ponieważ każdy właściciel pojazdu jest inny. Poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez klientów!
 

Pytanie do agenta: Niedawno zrobiłem prawo jazdy i planuję zakup nowego auta, jednak nurtuje mnie jedna kwestia – dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

 

Agent odpowiada:
Głównie dlatego, by chronić poszkodowanych w wypadkach przed stratami finansowymi oraz umożliwić im powrót do zdrowia w sytuacji uszkodzenia ciała. Odszkodowanie z OC pomaga także przetrwać finansowo rodzinom po stracie np. ojca. A ponadto chroni właściciela pojazdu przed konsekwencjami finansowymi w przypadku szkody.

Jacek Fiuczek – Agent PZU

Ubezpieczenie OC jest oczywiście obowiązkowe dla wszystkich kierowców. Głównie ze względów prawnych – posiadanie OC zostało bowiem uregulowane ustawą. Za brak wykupionego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej grożą (bardzo wysokie swoją drogą) kary. Nie warto się na nie narażać! OC trzeba wykupić i jest to nasz obowiązek jako właścicieli pojazdów mechanicznych. Polisa OC chroni nas również przed wypłatą często bardzo wysokich odszkodowań, jeśli wypadek albo stłuczka są spowodowane z naszej winy. OC możesz wykupić w PZU*.

Warto też wyjaśnić, skąd bierze się cena ubezpieczenia OC. Wynika ona z zakresu tego ubezpieczenia i wysokości realizowanych świadczeń. Odpowiedzialność w OC jest bardzo duża, zakłady ubezpieczeń wypłacają odszkodowania za uszkodzone przedmioty, za naprawę samochodu, za pojazd zastępczy, sprzątanie miejsca wypadku, utracone dochody lub korzyści, za szkody osobowe (leczenie), utratę zdrowia (trwały uszczerbek na zdrowiu), utratę życia, za poniesione koszty przeszkolenia zawodowego, sprzętu rehabilitacyjnego. Świadczenia w ramach ubezpieczenia OC obejmują też renty i zadośćuczynienia za doznane krzywdy i cierpienie oraz wiele innych roszczeń. Dotyczy to także szkód zaistniałych za granicą. Odszkodowania za te wszystkie zdarzenia nierzadko sięgają milionów złotych. A orzekane przez sądy kwoty wypłacane za szkody osobowe, zadośćuczynienia itp. są coraz wyższe.
 

Pytanie do agenta: Co daje mi ubezpieczenie OC? Czy poza tym, że uniknę kary za jego brak, będę miał z tego jakieś profity?


Agent odpowiada:
To, że nie będziesz musiał z własnej kieszeni pokrywać szkód, których wartość może sięgać milionów złotych. Zależy też, jaki pakiet ubezpieczeń wybierzesz. Jeśli wykupisz samo OC, w gratisie dostaniesz Pomoc w Drodze (wariant Komfort), czyli holowanie auta po szkodzie dla siebie i poszkodowanego. W przypadku gdy dokupisz NNW, możesz skorzystać z dodatkowej zniżki przy ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Za drobną dopłatą będziesz mógł także liczyć na pomoc przy awarii ogumienia (PZU Auto Opony).

Jacek Fiuczek – Agent PZU

Przede wszystkim zostaną spełnione wymogi prawne odnośnie wykupienia ubezpieczenia OC. Jest to ubezpieczenie, które musi mieć każdy pojazd zarejestrowany w RP. Posiadając PZU Auto OC, korzystasz z bezpośredniej likwidacji szkody. To PZU, a nie Ty, wypłaca pieniądze osobom, którym jako kierowca wyrządziłeś szkodę w wypadku lub kolizji. Dzięki temu nie jesteś obciążony ogromnymi kosztami – kto kiedykolwiek był u mechanika samochodowego, ten wie, ile kosztują nawet najmniejsze naprawy w aucie. A kto ma świadomość, jakie odszkodowania zasądza się za szkody osobowe, ten nigdy nie zaryzykuje braku OC. UFG wypłaci świadczenia poszkodowanym, ale zwróci się do osoby, która nie zawarła OC, o zwrot kwoty odszkodowania.

Dodatkowo, jak wspomniał agent, w podstawowym zakresie PZU Auto OC otrzymasz dodatkowo Pomoc w Drodze – jest to holowanie auta po szkodzie dla Ciebie oraz dla osoby poszkodowanej. To niezwykle przydatna opcja, jeżeli samochodem nie można już dalej pojechać.

Możesz też dobrać dla siebie dodatkowe warianty ubezpieczenia – agent pomoże Ci w dostosowaniu zakresu pakietu do Twoich potrzeb.
 

Pytanie do agenta: Co poza ubezpieczeniem OC przyda mi się jako właścicielowi samochodu – próbuję podjąć decyzję, ale nie wiem, co wybrać?

Agent odpowiada:
Ja zawsze proponuję Klientom wszystkie produkty i wszystkie opcje. Nigdy nie wiadomo, co się może zdarzyć. Przy starszych samochodach OC często kosztuje więcej niż pozostałe składowe pakietu. Trzeba pamiętać, że to autocasco, NNW, Pomoc w Drodze chronią naszą kieszeń i pozwalają spać spokojnie. Osobiście nie potrafiłbym z czegoś zrezygnować. Ostatnio dostałem nauczkę. Oddając samochód do warsztatu, pomyślałem: po co mi auto non stop, mamy przecież trzy samochody. Jednak naprawa uszkodzonych drzwi trwała ponad miesiąc i jak się okazało, był to dla mnie problem. Auto zastępcze bardzo by się nam przydało.

Jacek Fiuczek – Agent PZU

To bardzo dobre pytanie. Jako kierowca masz do wyboru wiele rozwiązań, które mogą ułatwić Ci życie oraz pomóc przy różnego rodzaju problemach. Jakie to rozwiązania? Możesz skorzystać między innymi z PZU Auto AC**! Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, jednak w dużym stopniu zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu – dzięki niemu w przypadku kradzieży, uszkodzenia albo zniszczenia pojazdu otrzymasz pieniądze i nie będziesz musiał płacić za wszystko z własnego portfela. Brzmi dobrze prawda?

W ramach PZU Auto AC możesz też dokupić różnego rodzaju opcje dodatkowe – w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb jako kierowcy oraz użytkownika samochodu.

Kolejnym ubezpieczeniem, które może Ci się przydać, jest PZU Pomoc w Drodze. Zapewnia ono między innymi holowanie, samochód zastępczy, nocleg, a nawet opiekę nad dziećmi w sytuacji, gdy auto nie nadaje się do dalszej drogi.

Dodatkowo możliwe jest ubezpieczenie opon w ramach PZU Auto Opony.

Jak powiedział nasz agent – warto ubezpieczyć się od wszelkich wypadków. Pozwoli Ci to spać spokojnie, oszczędzić sobie dodatkowych kosztów oraz czasu spędzonego na szukaniu odpowiednich rozwiązań.
 

Pytanie do agenta: Jestem młodym kierowcą – dlaczego OC tyle kosztuje? Skąd ta różnica w cenie między ubezpieczeniem moim i mojego taty?


Agent odpowiada:
Tata, jak sądzę, jeździ bezszkodowo i znajduje się w tym przedziale wieku, który wyrządza najmniejszy odsetek szkód. Ty – jako młody kierowca z małym doświadczeniem – płacisz więcej również z tego powodu, że Twoi rówieśnicy statystycznie powodują więcej wypadków.

Jacek Fiuczek – Agent PZU
 

Zniżki, które sprawiają, że Twoje ubezpieczenie jest droższe niż w przypadku osoby od Ciebie starszej, naliczane są z różnych powodów – między innymi wiążą się ze stażem posiadania prawa jazdy oraz latami ubezpieczenia samochodu, wiekiem kierowcy i bezszkodową jazdą. Statystycznie największy współczynnik wypadków występuje właśnie w grupie najmłodszych kierowców (18–25 lat) – z tym związane są też zniżki naliczane w późniejszych latach. Wiadomo również, że to z wiekiem kierowcy nabierają większej wprawy.
 

Pytanie do agenta: Miałem wypadek – moje ubezpieczenie OC bardzo wzrosło. Kiedy cena wróci do normy?Agent odpowiada:
Tego dokładnie nie wie nikt, ale po dwóch kolejnych latach jazdy bez szkody składka powinna ulec normalizacji.

Jacek Fiuczek – Agent PZU

 

Wątpliwości w kwestii tego, czemu cena Twojego ubezpieczenia wzrosła po kolizji bądź wypadku, mogą się oczywiście pojawić. Musisz jednak pamiętać, że zniżki przyznawane są za bezszkodową jazdę – ubezpieczyciel bierze ją pod uwagę przy obliczaniu kwoty OC. Jeśli bezszkodowa jazda zostaje zaburzona, w konsekwencji następuje wzrost składki.

Wypadki mogą się zdarzyć każdemu, nawet najlepszemu kierowcy. Na szczęście – jak powiedział nasz agent – po około dwóch kolejnych latach bezszkodowej jazdy koszt OC powinien wrócić do normy. Jest to niezwykle ważna informacja i należy pamiętać, że wysokie ceny zazwyczaj nie zostają z nami na zawsze.
 

Pytanie do agenta: Zapomniałem wykupić ubezpieczenie OC w wyznaczonym terminie – jakie czekają mnie konsekwencje?

Agent odpowiada:
Trzeba tu rozróżnić kilka przypadków.

- Pierwszy z nich to wznowienie poprzedniej polisy OC w całości opłaconej – w takiej sytuacji umowa zawiera się automatycznie na dalszy okres i to, co Ci grozi, to ewentualne odsetki za zwłokę w zapłacie.
- Drugi przypadek to wznowienie polisy OC z zaległością, gdzie polisa nie wznawia się automatycznie. Wówczas grożą Ci bardzo wysokie kary z UFG. 
-Trzeci przypadek to zakup pojazdu, który ma już ważną polisę OC – ubezpieczenie trwa wtedy do końca umowy i sam musisz pamiętać o
 zawarciu nowej w wyznaczonym terminie. Jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z karami. 

W przypadkach drugim i trzecim grozi kara z UFG: do trzech dni przerwy – w wysokości 20%, do 14 dni – 50% kary maksymalnej. W przypadku auta osobowego wysokość całej kary to dwie płace minimalne (6020 PLN).

Jacek Fiuczek – Agent PZU

Wniosek jest jeden – koniecznie trzeba dbać o to, żeby polisa zawsze była aktywna. W końcu nikt nie chciałby płacić bardzo dużej kary za zaniedbanie obowiązku prawnego ubezpieczenia swojego samochodu. Polisa OC jest w Polsce wymuszona prawnie i dlatego nie ma możliwości uniknięcia jej zakupu. Na szczęście – kiedy umowa zbliża się ku końcowi – ubezpieczyciel bardzo często przypomina o konieczności ubezpieczenia samochodu lub nawet zostaje ono przedłużone automatycznie.

Kary nakładane przez UFG są wyjątkowo wysokie i dotkliwe dla kierowców, warto więc pilnować terminu ważności polisy. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy kupujemy używane auto z ubezpieczeniem ważnym w momencie zakupu.
 

Pytanie do agenta: Co się stanie, jeśli nie wykupię ubezpieczenia OC? Co mi za to grozi?


Agent odpowiada:
Jeśli w tym czasie nie dojdzie do szkody z Twojej winy, konsekwencje będą „ograniczone” – maksymalnie trzy pensje minimalne (dla użytkowników samochodów ciężarowych). Gdyby jednak doszło do wypadku, będziesz musiał pokryć koszty napraw lub – co gorsza – zapłacić z własnej kieszeni odszkodowania dla rodzin, łącznie z rentą. Nie wyobrażam sobie sytuacji osoby, która spowodowała wypadek, nie mając ważnego OC.

Jacek Fiuczek – Agent PZU

Ponieważ zakup polisy OC to obowiązek prawny, po prostu nie warto go zaniedbywać. Sytuacja właściciela samochodu po spowodowaniu wypadku jest wtedy niewyobrażalnie trudna. Dlatego powinno się bezwzględnie dbać o to, aby najważniejsze sprawy związane z autem były realizowane w terminie. Chodzi głównie o opłacenie OC oraz przegląd samochodu. Jest to istotne dla bezpieczeństwa naszego oraz innych użytkowników dróg. W piramidzie potrzeb każdego człowieka bezpieczeństwo zajmuje wysokie miejsce – dbajmy więc wspólnie o to, aby jazda na drodze była przede wszystkim bezpieczna. Każde prawo powstaje przecież z jakiegoś powodu.
 


 

OC – najważniejsze ubezpieczenie dla kierowców

Jak widzisz, polisa OC to najważniejsze, obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich kierowców oraz właścicieli samochodów. Nie bez powodu. Zapewnia ono bezpieczeństwo Tobie i innym użytkownikom drogi, spełnia obowiązek prawny i pozwala uniknąć olbrzymich kar. Należy być świadomym, że nie jest to tylko pusta wpłata, ale bardzo ważne zabezpieczenie. W PZU Auto możesz rozszerzyć swój pakiet OC o wybrane, przydatne dla Ciebie ubezpieczenia dodatkowe, które pozwolą Ci zadbać o siebie i swoich najbliższych. W końcu jesteś jednym z ponad 20 milionów polskich kierowców, a nie możesz przecież myśleć za nich wszystkich. Pomyśl więc o sobie i swojej rodzinie. Masz wpływ na własne bezpieczeństwo – zadbaj o nie!
 


*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU OC na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/pojazdy/pzu-auto-oc**Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU AC na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/pojazdy/pzu-auto-ac