03 kwietnia 2017

Nauka jazdy a Twoje bezpieczeństwo

Nauka jazdy, a w szczególności podchodzenie do egzaminów, wszystkim kojarzy się ze stresem. Jest to niezwykle istotny etap w życiu każdego człowieka, a zdenerwowanie, którego się wtedy doświadcza, można porównać nawet z egzaminem dojrzałości. Matura lub egzaminy na studia mają decydujący wpływ na naszą przyszłość, tak samo nauka jazdy: od tego zależy życie nie tylko nasze, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Ważny etap w życiu młodego człowieka

Do całego procesu nauki jazdy należy podejść szczególnie poważnie. Nie tylko wymaga to skupienia i wzmożonej czujności podczas zdobywania wiedzy teoretycznej, ale również — przede wszystkim — podczas jazd próbnych z instruktorem. Przystępując do nauki jazdy, jak również już w jej trakcie, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

 1. Nie prowadź samochodu dla ćwiczeń bez instruktora
  Często słyszy się, że ktoś ćwiczył prowadzenie pojazdu — na polnych drogach czy w innym teoretycznie bezpiecznym miejscu — pod okiem rodzica czy innego doświadczonego kierowcy, który nie posiadał uprawnień. Niestety takie „ćwiczenia” nie pomagają, a wręcz są utrudnieniem podczas nauki jazdy. Osoba, która nie jest uprawniona do nauczania jazdy przekazuje wiedzę, którą sama posiada, a zdobyła ją najczęściej na bazie własnych doświadczeń. Niejednokrotnie są to jednak błędne informacje, które u uczącego się mogą wywołać tylko zdezorientowanie. Raz wyuczone zachowania i reakcje bardzo trudno jest zmienić, a niestety mogą one wpływać na bezpieczeństwo jazdy. Zdecydowanie lepszym „materiałem” do nauki jest osoba, która nie wie nic, niż ktoś kto wyrobił w sobie nieprawidłowe odruchy i przyzwyczajenia.
   
 2. Bądź spokojny
  Zdenerwowanie i stres niestety nie sprzyjają nauce. Warto podczas nauki jazdy zachować maksymalne skupienie i być spokojnym — dzięki temu informacje, które do nas trafiają, będą lepiej zapamiętywane. Spokój na drodze jest większą gwarancją bezpiecznej jazdy, sprzyja logicznemu myśleniu i rozwija świadomość konsekwencji popełnionych błędów.
   
 3. Staraj się myśleć samodzielnie
  To bardzo ważne, aby podczas nauki jazdy myśleć samodzielnie. Te godziny ćwiczeń to jedyny czas, w którym możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek błędy, bo obok nas jest instruktor, którego zadaniem jest wyłapanie ich i powstrzymanie nas przed popełnieniem kolejnych. Nie pytaj instruktora ciągle o rzeczy, które sam już powinieneś wiedzieć, a boisz się podjąć ryzyko. Pamiętaj, że niedługo zostaniesz sam i nikt Ci nie udzieli odpowiedzi.
   
 4. Obserwuj swojego instruktora i wyciągaj wnioski
  Założenie, że każdy instruktor wie jak uczyć jest błędne. Koniecznie obserwuj swojego instruktora i po kilku lekcjach rób sobie podsumowanie tego, czego się nauczyłeś. Jeśli masz wrażenie, że mimo upływającego czasu i kolejnych godzin ćwiczeń Ty nadal nie czujesz się zbyt pewnie na drodze, a wręcz instruktor mówi Ci wszystko co masz robić — lepiej zmień nauczyciela. Spróbuj w ramach upewnienia się wykupić dodatkową lekcję u innej osoby (lub też wybrać taki termin, który nie pasuje Twojemu instruktorowi), żeby mieć porównanie.
   
 5. Pamiętaj, że ćwiczysz, aby samodzielnie móc kierować pojazdem
  Świadomość tego, że ćwiczysz, aby samodzielnie i bezpiecznie móc kierować samochodem jest bardzo ważna. Nauka jazdy to nie jest proces, który po zdanym egzaminie jest zakończony. To wielka odpowiedzialność, dlatego już podczas ćwiczeń pamiętaj, że robisz to dla siebie i dla swojego bezpieczeństwa w przyszłości.
   
 6. Ucz się na błędach
  Popełnianie błędów podczas nauki jazdy jest rzeczą naturalną. W tym celu się uczymy, żeby w późniejszym czasie móc samodzielnie prowadzić pojazd. Nie ma lepszej nauki niż uczenie się na własnych błędach. Pozwala to na zrozumienie tego, co źle zrobiliśmy i lepsze zapamiętanie czego nie należy robić. To, że popełniasz błędy jest więc całkowicie normalne, ale najlepiej popełniać je tylko raz. Jeśli zauważysz, że masz problem z jakąś jedną konkretną rzeczą, Twoje błędy są powtarzające się – porozmawiaj z instruktorem i poproś o przećwiczenie tego tematu.
   
 7. Nauka czyni mistrza
  Godziny wyjeżdżone z instruktorem to tak naprawdę dopiero początek nauki jazdy. Najtrudniejszy i największy egzamin czeka nas, gdy zostaniemy sami za kierownicą jako uczestnicy ruchu drogowego. Oczywiście ćwiczenia pod okiem instruktora mają nas przygotować do egzaminu i samodzielnego prowadzenia pojazdu, ale jeśli po tym czasie nadal czujesz, że nie jesteś gotowy ani na jedno ani na drugie wykup dodatkowe godziny ćwiczeń. Każde pieniądze są warte Twojego poczucia pewności i bezpieczeństwa. Zdarza się również tak, że nawet po zdanym egzaminie czujemy się niepewnie. Warto wtedy również — już na spokojnie – dokupić kilka lekcji z instruktorem, żeby poczuć się pewniej.
   
 8. Pamiętaj, że instruktor to tylko człowiek
  Instruktor też może popełniać błędy. Często niestety słyszy się o wypadku, w którym brał udział instruktor wraz z kursantem, a nierzadko zakończyło się to wręcz tragicznie. Trzeba zawsze mieć świadomość, że wszyscy jesteśmy ludźmi, możemy się mylić, a co więcej na drodze nie jesteśmy sami. Nawet pomimo naszych rozważnych i przemyślanych decyzji może dojść do kolizji czy wypadku z winy innego uczestnika ruchu drogowego, dlatego im więcej sami wiemy, im lepiej panujemy nad pojazdem, który prowadzimy, tym bezpieczniejsi będziemy my sami.

Wypadek lub kolizja podczas nauki jazdy

Rozpoczynając naukę jazdy trzeba wiedzieć, że nie tylko instruktor odpowiada za ewentualną kolizję czy wypadek, do którego dojdzie w momencie, gdy to my — jako kursanci — kierujemy pojazdem.

Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zgodnie z powyższym art. 177 Kodeksu Karnego każdy jest odpowiedzialny — w tym również osoba, która dopiero podjęła naukę jazdy. Kursant, który rozpoczyna lekcje i siada za kierownicą samochodu musi znać przepisy drogowe, a także zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które czyhają na drodze. Stopień odpowiedzialności, który spada na kursanta za wypadek lub kolizję zależy od wielu czynników: liczba wyjeżdżonych godzin, etap nauki jazdy, okoliczności zdarzenia (np. pierwsza jazda w trudnych warunkach pogodowych), zachowanie instruktora. Oczywiście to instruktor w większej mierze odpowiada za niefortunne zdarzenie, ponieważ to on musi mieć opanowane zasady ruchu drogowego, techniki prowadzenia pojazdu i zasady pomocy powypadkowej. Kursant jest łagodniej traktowany, ale nie jest bezkarny. O stopniu odpowiedzialności osoby uczącej się i ewentualnej karze decyduje sąd.

Ewentualne odszkodowanie z OC sprawcy jest wypłacane w sytuacji, gdy sprawca wypadku był uprawniony do prowadzenia pojazdu. W przypadku kursanta, aby uznać go za uprawnionego, należy dokonać wpisu do księgi ewidencji osób szkolonych — tym tematem teoretycznie powinna się zająć właściwa szkoła jazdy. W przeciwnej sytuacji, gdy kursant nie zostanie wpisany do ewidencji, a tym samym podczas prowadzenia pojazdu nie będzie do tego uprawniony, towarzystwo ubezpieczeniowe może wystąpić o pokrycie odszkodowania za wypadek bezpośrednio do kursanta. W  celu uniknięcia takiej sytuacji zawsze warto dopytać czy odpowiedni wpis został dokonany i poprosić o kartę przeprowadzonych zajęć.