06 grudnia 2024

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i OC?

Jeszcze kilka lat temu kierowca musiał mieć przy sobie polisę OC, prawo jazdy i dowód rejestracyjny, podczas kontroli drogowej. Jeśli o nich zapomniał, groził mu mandat. Jak obecnie wygląda sytuacja? Czy trzeba wozić ze sobą całą dokumentację?

Spis treści: 

  1. Czy trzeba mieć przy sobie podczas jazdy polisę OC? 
    Jak sprawdzić, czy sprawca szkody ma polisę?  
    Dlaczego warto mimo wszystko mieć przy sobie polisę OC? 
    Czy brak obowiązku posiadania przy sobie polisy OC obowiązuje również za granicą? 
  2. Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny w trakcie jazdy samochodem? 
    Brak konieczności wożenia dowodu rejestracyjnego a zatrzymanie dokumentu 
    Czy dowód rejestracyjny jest potrzebny za granicą? 
  3. Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy podczas jazdy autem? 
    Prawo jazdy podczas wyjazdu zagranicznego 
  4. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie? 
  5. FAQ 
    Co jeśli nie mam przy sobie prawa jazdy i dowodu osobistego? 
    Jakich dokumentów kierowca nie musi mieć przy sobie? 
     

Czy trzeba mieć przy sobie podczas jazdy polisę OC? 

Od 1 października 2018 r. nie musisz wozić ze sobą w aucie polisy OC. To jednak nie oznacza, że możesz nie mieć ubezpieczenia. Podczas kontroli funkcjonariusz sprawdzi dane w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W systemie znajdują się informacje o pojeździe i polisie OC.  

Ta regulacja jest wygodna w sytuacji, gdy kilka osób korzysta z jednego samochodu. Dzięki temu nie muszą pamiętać o przekazywaniu sobie dokumentów. To także dobra informacja dla zapominalskich, którzy za brak polisy mogli zapłacić finansową karę.  

Jak sprawdzić, czy sprawca szkody ma polisę?  

Skoro podczas jazdy samochodem kierujący nie musi mieć przy sobie i okazywać potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC samochodu, to w takim razie, jak można sprawdzić ważność polisy OC sprawcy ewentualnej szkody?  

Jeśli dojdzie do kolizji, nie musisz wzywać policji, aby to zweryfikować. Wystarczy, że kierowca, który spowodował zdarzenie, przekaże dane niezbędne do wypłaty odszkodowania, czyli informacje o sprawcy oraz o ubezpieczeniu pojazdu. Oczywiście nie musisz mu wierzyć na słowo. Aby zyskać pewność, wystarczy wejść na stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Jedyne dane dotyczące pojazdu, których potrzebujesz, to numer tablic rejestracyjnych. Po wpisaniu numeru zobaczysz informacje o polisie.  

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną, zgłaszasz ubezpieczycielowi żądanie o naprawę wyrządzonych szkód oraz przekazujesz mu dokument podpisany przez osobę, która spowodowała wypadek. 

Dlaczego warto mimo wszystko mieć przy sobie polisę OC? 

Jak już wiesz, nie musisz mieć przy sobie polisy OC. Nie wiąże się to z sankcjami karnymi, co nie oznacza, że nie warto mieć fizycznie umowy. Może się zdarzyć, że do kolizji dojdzie w miejscu, w którym nie ma zasięgu internetu i nie można będzie sprawdzić w bazie potrzebnych danych. W przypadku wątpliwości warto wezwać policję. 

Czy brak obowiązku posiadania przy sobie polisy OC obowiązuje również za granicą? 

Zwolnienie z obowiązku wożenia w aucie ubezpieczenia OC obowiązuje w Polsce. Wyjeżdżając za granicę, kierujący pojazdem jest obowiązany mieć potwierdzenie posiadania polisy.  

Polskie OC wystarczy, jeśli podróżujesz przez kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Są jednak takie państwa, w których musisz mieć zieloną kartę. To dokument, który potwierdza, że pojazd jest ubezpieczony w kraju rejestracji. Jeśli korzystasz z polisy OC w PZU, możesz zgłosić potrzebę uzyskania zielonej karty, otrzymasz ją wtedy od nas bez dodatkowych opłat. W przypadku, gdy zapomnisz o wyrobieniu zielonej karty, kup ubezpieczenie graniczne. Nie wjeżdżaj na terytorium kraju bez tych dokumentów. Gdyby w trakcie kontroli policjant wykrył, że ich nie masz, możesz zapłacić wysoki mandat. Poza tym, w przypadku spowodowania szkody, naprawisz ją z własnych środków.  

Dlatego koniecznie pamiętaj nie tylko o polisie OC, ale zabierz również polskie prawo jazdy i dowód rejestracyjny. To obowiązkowe dokumenty podczas jazdy samochodem poza Polską.  
 

Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny w trakcie jazdy samochodem? 

Dowód rejestracyjny zawiera informacje o pojeździe,  w tym datę wykonanych badań technicznych. W razie kontroli to kwestia, która może interesować funkcjonariuszy policji, jednak nie musisz mieć tego dokumentu przy sobie. Tę konieczność zniesiono wtedy co obowiązek wożenia polisy OC. Pamiętaj, że brak konieczności posiadania takich dokumentów podczas kontroli drogowej nie oznacza, że nie musisz w terminie przeprowadzać badania technicznego. Funkcjonariusz nie potrzebuje dowodu rejestracyjnego, aby go sprawdzić. Jest w stanie zweryfikować to elektronicznie.  

Brak konieczności wożenia dowodu rejestracyjnego a zatrzymanie dokumentu 

Fizyczny brak tego dokumentu nie oznacza, że nie może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Policjant może to zrobić, jeśli samochód nie spełnia wymagań ochrony środowiska, jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu na drodze albo ma wspomniane nieważne badanie techniczne. Wtedy dowód rejestracyjny pojazdu zostanie zatrzymany elektronicznie. Otrzymasz pokwitowanie, na podstawie którego możesz poruszać się tym autem po drodze przez 7 dni. To czas na usunięcie usterki.  

Dokument może również zatrzymać diagnosta w stacji kontroli pojazdów, jeśli uzna, że auto ma zbyt poważne usterki, aby mogło uczestniczyć w ruchu drogowym. W tym przypadku jednak zatrzyma ona dowód fizycznie – nie może tego zrobić wirtualnie. Dokument możesz odzyskać dopiero wtedy, gdy naprawisz usterkę. 

Czy dowód rejestracyjny jest potrzebny za granicą? 

Jeśli wyjeżdżasz autem do innego kraju, koniecznie zabierz ze sobą dowód rejestracyjny. Osoby kontrolujące pojazdy za granicą, nie mają dostępu do systemu CEPIK, więc nie mogą skontrolować pojazdu elektronicznie. Za brak tego dokumentu, może cię spotkać kara. Wysokość mandatu i kroki podjęte przez funkcjonariuszy zależą do kraju, w którym dojdzie do zdarzenia. 
 

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy podczas jazdy autem? 

Brak dokumentu  podczas kontroli policyjnej nie jest już podstawą do wystawienia mandatu. Jest to efektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od 5 grudnia 2020 roku nie musisz wozić ze sobą fizycznej wersji prawa jazdy. To jednak nie oznacza, że funkcjonariusze nie mają jak zweryfikować, czy posiadasz uprawnienia do kierowania pojazdami danej kategorii. Sprawdzą to elektronicznie. Również i w tym przypadku możliwe jest elektroniczne zatrzymanie prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Przykładowe przyczyny to przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych albo prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. 

Prawo jazdy podczas wyjazdu zagranicznego 

Czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie podczas wyjazdu za granicę? Tak, musisz mieć dokument wydany w Polsce lub w innym kraju. W przeciwnym wypadku funkcjonariusze nie zweryfikują, czy posiadasz uprawnienia do prowadzenia danego rodzaju pojazdu, a to może wiązać się z konsekwencjami. 
 

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie? 

Wyjaśniliśmy już, czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny, poruszając się po terenie Polski. Czy są w ogóle jakieś dokumenty, które należy okazywać podczas kontroli, np. dowód osobisty? Teoretycznie funkcjonariusz może uzyskać twoje dane automatycznie z serwisu mTożsamość. Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której usługa będzie niedostępna albo pojawią się problemy z połączeniem. Wtedy może okazać się, że konieczne jest udanie się na komisariat policji, aby policjanci mogli ustalić twoją tożsamość. Aby tego uniknąć, lepiej mieć przy sobie dowód osobisty albo prawo jazdy. Pamiętaj, że dokumenty te możesz przedstawić policjantowi, używają aplikacji mObywatel. 
 

FAQ 

Co jeśli nie mam przy sobie prawa jazdy i dowodu osobistego? 

Obecnie możesz podróżować po Polsce bez tych dokumentów, ale musisz mieć uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, koniecznie miej przy sobie fizyczne prawo jazdy i dowód tożsamości. 

Jakich dokumentów kierowca nie musi mieć przy sobie? 

Nie musisz wozić ze sobą plastikowego prawa jazdy, polisy OC ani dowodu rejestracyjnego. W przypadku podróży zagranicznej brak tych dokumentów podczas kontroli może być kosztowny w skutkach.  

 


Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU Wojażer dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach lub u naszych agentów.