02 kwietnia 2025

Jak założyć łańcuchy na koła? Przewodnik dla kierowców zimą

Nawet jeśli masz najlepsze opony zimowe dostępne na rynku, w trudnej sytuacji na drodze mogą nie zapewnić bezpiecznej jazdy. W skrajnie ciężkich warunkach ogumienie potrzebuje wsparcia, którym są łańcuchy śniegowe. Pokonanie nawet krótkiej drogi może okazać się bez nich wręcz niemożliwe. Jak założyć łańcuchy na koła i kiedy musisz to zrobić?

Spis treści: 

  1. Co to są łańcuchy śniegowe na koła? 
  2. Uwaga na znak C-18 – nakaz używania łańcuchów poślizgowych 
  3. Jak założyć łańcuchy na koła? 
  4. Montaż łańcuchów na koła – błędy, które możesz popełnić 
  5. Co jeśli nie możesz korzystać z łańcuchów samochodowych? 

Co to są łańcuchy śniegowe na koła? 

To potoczna nazwa łańcuchów antypoślizgowych. Chodzi o element zakładany na koła, który ma formę siatki, strefowych opasek albo pełnego pokrowca. Najprostsza i jednocześnie najczęściej spotykana wersja to drut wykonany ze stali konstrukcyjnej zakładany na oś napędową pojazdu.  

Łańcuchy samochodowe nie należą do obowiązkowego wyposażenia pojazdu, ale warto je mieć w aucie. Na górskich drogach możesz się spotkać ze znakiem nakazującym ich założenie. Przestrzeganie tych zaleceń jest ważne ze względów bezpieczeństwa.  
 

Uwaga na znak C-18 – nakaz używania łańcuchów poślizgowych 

Znak C-18 wskazuje na nakaz poruszania się na łańcuchach przeciwślizgowych. Jest okrągły, ma niebiesko tło i znajduje się na nim rysunek białej opony z nałożonymi łańcuchami. Pojawia się głównie na drogach górskich, gdzie warunki są szczególnie wymagające. Często jest stawiany w miejscach, które są bardzo niebezpieczne i wymagają np. zjechania ze stromego wzniesienia.  

Oczywiście z łańcuchów możesz korzystać również na innych drogach. Zimą warunki potrafią zmieniać się diametralnie w ciągu kilku minut, a duża ilość opadów śniegu i oblodzona nawierzchnia drogi mogą uniemożliwić jazdę. Jeśli zdecydujesz się na montaż łańcuchów, przejazd się uda. Zabierz je ze sobą, zwłaszcza gdy wyjeżdżasz zimą w góry, a także wtedy, gdy istnieje ryzyko, że będziesz podróżować w trudnych warunkach. 

Jak założyć łańcuchy na koła? 

Montaż łańcuchów nie powinien ci sprawić większych problemów, ale jeśli się do niego odpowiednio przygotujesz, pójdzie łatwiej. Zabierz ze sobą rękawice ochronne – możliwe, że będziesz zakładać łańcuchy przy niskiej temperaturze, a w dodatku możesz się bardzo pobrudzić. Miej przy sobie również matę, ewentualnie kawałek kartonu. Łańcuchy będziesz zakładać, klęcząc, a te elementy zabezpieczą cię przed kontaktem z podłożem. Zabierz instrukcję montażu danych łańcuchów – z pewnością producent dołączył ją do produktu. 

Uwaga:  łańcuchy załóż, gdy na asfalcie jest pokrywa śnieżna. Jeśli jej nie ma, możesz uszkodzić opony i nawierzchnię. 

Jak założyć łańcuchy na koła krok po kroku? 

  1. Wyjmij łańcuch z pudełka i rozwiń całą siatkę. Przeważnie jest splątana. 
  2. Umieść łańcuch na górnej części opony. Musisz go opasać równomiernie wokół koła.  
  3. Delikatnie rusz pojazdem, o dosłownie kilkanaście centymetrów, aby móc nałożyć łańcuch na całą oponę. 
  4. Tylny pierścień łańcucha powinien być przesunięty na wewnętrzną stronę koła, przewleczony przez odpowiednie bloczki i napięty.  
  5. Upewnij się, że wszystkie elementy są dobrze zapięte.  
  6. Pokonaj niewielki dystans do kilku kilometrów, zatrzymaj się i sprawdź napięcie łańcuchów. Jeśli są zbyt luźne, dociągnij je – to ważne dla ich skuteczności i twojego bezpieczeństwa. 

Jeśli zakładasz łańcuchy z samonapinaczem, nie musisz kontrolować ich naciągnięcia. To rozwiązanie automatycznie dopasuje się do powierzchni opony podczas jazdy.
  

Montaż łańcuchów na koła – błędy, które możesz popełnić 

Zanim w ogóle zaczniesz korzystać z tego rozwiązania, pamiętaj, aby wybierać modele od renomowanych producentów. O czym jeszcze pamiętać? 

  • Korzystaj z łańcuchów, które pasują do rozmiaru opon w twoim aucie – jeśli nie będą odpowiednie, nie spełnią swojej funkcji. 
  • Łańcuchy muszą być dobrze napięte – niewłaściwy montaż może skutkować tym, że będą przesuwać się w czasie jazdy, a nawet spadną z opony. Po przejechaniu krótkiego dystansu sprawdź napięcie łańcuchów. 
  • Łańcuchy powinny być zamontowane na koła napędowe – jeśli masz napęd na cztery koła, umieść łańcuchy na wszystkich. 
  • Montaż łańcuchów przećwicz wcześniej kilkukrotnie – kiedy będziesz to robić w czasie podróży, zadanie może być trudniejsze ze względu na warunki pogodowe. Dlatego dobrze się do tego przygotuj.  

Poza tym pamiętaj, że jazda w górach wymaga szczególnej ostrożności. Występuje tam duże ryzyko kolizji i wypadków. Nie zapominaj o ochronie ubezpieczeniowej! Poza obowiązkowym OC wykup również ubezpieczenie AC samochodu. Dzięki tej polisie możesz otrzymać odszkodowanie m.in. jeśli dojdzie do szkody w pojeździe, która wynika z twojego błędu.  
 

Co jeśli nie możesz korzystać z łańcuchów samochodowych? 

Z instrukcji danego pojazdu możesz dowiedzieć się, że twój samochód osobowy nie jest dostosowany do korzystania z łańcuchów. Istnieją jednak alternatywne rozwiązania. Jednym z nich są łańcuchy tekstylne, w których ogniwa stalowe są zastępowane specjalnym materiałem. Możesz je łatwo założyć, zdjąć i wyczyścić. 

Innym rozwiązaniem są adaptery na felgi, które montuje się do obręczy. Przeważnie zastosowanie mają tutaj łańcuchy sekcyjne, tzn. kilka mniejszych siatek zamiast jednej dużej. Łatwiej się je montuje niż standardowe łańcuchy, ale zapewniają mniejszą ochronę przed poślizgiem. 

 


Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach lub u naszych agentów.