Jak ustawić trójkąt ostrzegawczy? Odległość od samochodu
Spis treści:
- Trójkąt ostrzegawczy – co to jest?
- Trójkąt ostrzegawczy – odległość, w jakiej należy go ustawić
- Czy trójkąty zostaną zastąpione sygnalizatorami świetlnymi?
- Ubezpieczenie w razie awarii lub wypadku
- FAQ
Trójkąt ostrzegawczy – co to jest?
Odblaskowy trójkąt służy do sygnalizowania innym uczestnikom ruchu drogowego, że doszło do awarii, kolizji, wypadku czy innego nagłego zdarzenia. Musi mieć wymiary co najmniej 50 x 50 x 50 cm i być wykonany z materiału odblaskowego.
Trójkąt ostrzegawczy – odległość, w jakiej należy go ustawić
Szczegóły dotyczące korzystania z trójkąta ostrzegawczego, odległości, jaką trzeba zachować w ustawianiu go, znajdziesz w art. 50 ustawy prawo o ruchu drogowym:
- Trójkąta ostrzegawczego używasz na autostradzie lub drodze ekspresowej wtedy, gdy sygnalizujesz postój samochodu z powodu awarii lub wypadku. Musisz ustawić go w dostatecznej odległości (100 m, przeciętnie ok. 120 kroków) od pojazdu i włączasz w samochodzie światła awaryjne. Następnie przechodzisz na drugą stronę bariery i zakładasz kamizelkę odblaskową.
- Na pozostałych drogach wystawianie trójkąta jest zależne od miejsca, w którym zatrzymujesz samochód.
- Poza obszarem zabudowanym musisz wykorzystać trójkąt, gdy zatrzymujesz się z powodu awarii w miejscu, w którym postój jest zabroniony. Jeśli stoisz autem na poboczu, to trójkąt ustaw tam, gdzie auto jest niedostatecznie widoczne w odległości 30–50 m za samochodem. Włącz światła awaryjne.
- W obszarze zabudowanym trójkąt umieść na jezdni tam, gdzie postój jest zabroniony. Trójkąt kładziesz tuż za samochodem albo na nim na wysokości nie większej niż 1 m. Pamiętaj o włączeniu świateł awaryjnych.
Wiele wypadków drogowych jest następstwem źle oznaczonego miejsca postoju, awarii czy wcześniejszej stłuczki. Dlatego upewnij się, że awaria twojego samochodu jest prawidłowo zasygnalizowana. Za złe oznaczenie możesz dostać mandat w wysokości 150 zł i 1 punkt karny.
Trójkąt ostrzegawczy przydaje się również podczas holowania auta. W samochodzie holowanym umieść go z tyłu po lewej stronie i włącz światła pozycyjne. Zamiast trójkąta holowanie można sygnalizować za pomocą żółtych sygnałów błyskowych.
Czy trójkąty zostaną zastąpione sygnalizatorami świetlnymi?
Już znasz zasady korzystania z trójkąta odblaskowego, odległość, w jakiej należy go ustawiać na drodze, a także to, że stanowi on niezbędne wyposażenie pojazdu. Okazuje się jednak, że to rozwiązanie, które z czasem może zniknąć. W Hiszpanii na ich miejsce dopuszczone są sygnalizatory świetlne. Dlaczego?
Otóż trójkąt ostrzegawczy jest rozwiązaniem wprowadzonym dawno temu, a przepisy dotyczącego tego, w jakiej odległości od pojazdu go ustawić, nie są dostosowane do aktualnych realiów, np. na autostradzie musisz pokonać 100 m wzdłuż drogi, podczas gdy nie jest ona przeznaczona do ruchu pieszych. Kolejnym problemem są warunki pogodowe – deszcz czy wiatr mogą go przewrócić, przez co staje się bezużyteczny. Z tego względu w grę wchodzi zastąpienie trójkąta ostrzegawczego urządzeniem sygnalizującym wypadek o nazwie V16. To żółta lampa błyskowa, która emituje smugę światła o wysokiej intensywności. Według producentów urządzenia światło jest widoczne z odległości nawet 1000 metrów. Poza tym ta lampa pozwala się automatycznie połączyć z platformą lokalizacyjną. Dzięki temu może przekazywać informacje o położeniu służbom ratunkowym.
Ubezpieczenie w razie awarii lub wypadku
Nawet jeśli masz nowy pojazd, istnieje ryzyko, że auto nie będzie chciało odpalić albo zgaśnie w najmniej odpowiednim momencie. Najlepiej, jeśli masz ubezpieczenie assistance z szerokim zakresem ochrony. Weź pod uwagę, czy będziesz jeździł tylko po Polsce, czy wyjeżdżał do innych krajów. W ramach tego ubezpieczenia możesz skorzystać z naprawy pojazdu na miejscu, holowania, auta zastępczego i innych świadczeń w zależności od wybranej oferty. W PZU mamy dla ciebie tę polisę w dwóch wariantach: Komfort i Super. Nie wiesz, którą wybrać? Skontaktuj się z nami, a dowiesz się o nich więcej i łatwiej dopasujesz odpowiednią ochronę.
FAQ
W jakiej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy?
Na autostradzie lub drodze ekspresowej odpowiednia odległość wynosi 100 metrów. Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym – 30-50 metrów za pojazdem, a na zabudowanym – tuż za pojazdem albo na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
Kiedy rozstawić trójkąt?
Skorzystaj z trójkąta ostrzegawczego, jeśli dojdzie do wypadku albo awarii pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej. Natomiast na innych drogach utwardzanych poza terenem zabudowanym wykorzystaj trójkąt w przypadku postoju w miejscu, w którym pojazd nie jest dostatecznie widoczny. Na terenie zabudowanym zrób, jeśli twoje auto stoi w miejscu, gdzie jest to niedozwolone.
Czy bez trójkąta i gaśnicy można jechać samochodem?
Te elementy stanowią niezbędne i obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Jeśli funkcjonariusze podczas kontroli wykryją, że ich nie masz, zapewne nałożą na ciebie mandat.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.