20 stycznia 2016

Jak jeździć na autostradzie?

Autostrady to najbezpieczniejsze drogi, mimo że można po nich pędzić z prędkością 140 km/h. Mamy ich w Polsce coraz więcej. W Europie pod tym względem zajmujemy już szóste miejsce. Czy wiesz, jak bezpiecznie i bezbłędnie się po nich poruszać?

Nasz ekspert

ekspert moto, autor vloga motodoradca.tv

Waldemar Florkowski

 

Podstawowa zasada to planowanie podróży!

Sprawdź trasę i miejsce zjazdu. Nie każdy zjazd ma dobre oznaczenie, często są to małe miasta. Przestudiuj mapę, zanim wyrusz w drogę.

Zatankuj auto wcześniej lub tuż przed wjazdem na drogę szybkiego ruchu. Różnica w cenie paliwa może sięgać nawet 50 groszy na litrze, poza tym infrastruktura okołoautostradowa nie wszędzie jest już gotowa. Zdarzają się odcinki, na których nie ma stacji paliw przez wiele kilometrów.

Jeśli słyszałeś o remontach lub utrudnieniach na swojej trasie, upewnij się co do nich i ewentualnie rozważ inną trasę. Zadzwoń na infolinię GDDiK pod numer 19111. Tu uzyskasz aktualne informacje i podpowiedzi na temat objazdów.

Prędkość na autostradzie

Przypomnij sobie zasady dotyczące prędkości. W Polsce maksymalna dozwolona prędkość na drodze ekspresowej to 120 km/h, a na autostradzie 140 km/h. Na autostradzie możesz też dostać mandat za zbyt wolną jazdę. Jeśli blokujesz pas ruchu, zapłacisz za to od 50 do 200 zł i dostaniesz 2 punkty karne.

Zasady jazdy na autostradzie

Gdy włączasz się do ruchu na pasie rozbiegowym, dynamicznie nabierz prędkości, by zrównać się z autami jadącymi prawym pasem. Płynnie włącz się do ruchu. Pomagaj innym, gdy widzisz, że ktoś włącza się do ruchu, zmień pas na lewy.

Zgodnie z przepisami na autostradzie powinieneś jeździć prawym pasem. Lewy służy do wyprzedzania. Za długotrwałą i nieuzasadnioną jazdę nim, możesz zostać ukarany mandatem o wysokości 150 zł i 2 punktami karnymi.

Nie wyprzedzaj prawym pasem. Wprawdzie to nie jest zakazane, jednak nie zaleca się takich manewrów.

Jeśli chcesz kogoś wyprzedzić, zaplanuj to tak, by nie spowalniać osób jadących lewym pasem i nie zmuszać ich do gwałtownego hamowania. Zachowaj ostrożność, gdy dojeżdżasz do jadącego z przodu. Nie trąb, nie dawaj znaków światłami i nigdy nie jedź „na zderzaku”.

Wielu kierowcom sprawia trudność ocena prędkości, zwłaszcza przy zjazdach, gdy nie wytracają jej w odpowiedni sposób i nie stosują się do znaków. Pamiętaj, że jadąc 140 km/h przez jedną sekundę pokonujesz około 40 metrów, a droga hamowania, zanim zareagujesz i naciśniesz hamulec, to nawet 150 metrów!

Czego nie wolno robić na autostradzie?

Nigdy nie cofaj ani nie zawracaj na drogach szybkiego ruchu, w miejscach, w których nie można tego zrobić. To niestety nadal bardzo częsty błąd polskich kierowców! Możesz spowodować poważny wypadek. Grozi Ci mandat w wysokości 300 zł i 5 punktów karnych. Gdy zagrażasz bezpieczeństwu innych, stracisz prawo jazdy.

Nie zatrzymuj się na pasie awaryjnym bez konkretnej potrzeby. Na pewno nie po to, by coś zjeść, porozmawiać przez telefon, odpocząć czy podziwiać widoki! Nie uprawnia do tego włączenie świateł awaryjnych. Za taki postój, policja może wymierzyć mandat w wysokości 300 zł. Jeśli chcesz odetchnąć, zjedź do najbliższego MOP-u, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych.

Gdy dojdzie do awarii, zjedź od razu na pas awaryjny – właśnie do tego służy! Wystaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od pojazdu, załóż kamizelkę odblaskową i wezwij pomoc. Na autostradzie nikt poza uprawnionymi służbami nie może holować samochodu.

Skoncentruj się!

Podczas jazdy na autostradzie mocno trzymaj kierownicę. Uważaj szczególnie, gdy wyjeżdżasz zza ekranów dźwiękochłonnych, ponieważ powiew wiatru może być na tyle duży, że stracisz panowanie nad kółkiem. Staraj się unikać złych przyzwyczajeń, „zimnego łokcia”, zbyt głośnej muzyki – na autostradzie bądź skoncentrowany. Pamiętaj też, że długa jazda monotonną drogą może szybciej nużyć. Jeśli już czegoś słuchasz, to wybieraj żywiołową muzykę, rób przerwy. Nie bagatelizuj senności, zjedź do MOP-u.

Co zrobić w razie wypadku, zatoru, niebezpieczeństwa na autostradzie?

Gdy zbliżasz się do zatoru, poinformuj o tym jadących za Tobą, włącz świata awaryjne. Nadjeżdżający będą mieli szansę wyhamować.

Jeżeli na autostradzie jesteś świadkiem wypadku, zjedź na pas awaryjny, włącz światła awaryjne i jak najszybciej dzwoń na 112, by zawiadomić odpowiednie służby ratunkowe. W dalszej kolejności dzwoń na infolinię GDDiK pod numer 19111.

Gdy widzisz na drodze niebezpieczny przedmiot – np. część uszkodzonego auta, powiadom GDDiK.