26 kwietnia 2016

Bezpiecznie na autostradzie

Trasy szybkiego ruchu to najbezpieczniejszy typ dróg. Według policyjnych danych tylko 1 proc. wypadków ma miejsce na autostradach. Ich przyczyny to najczęściej: zbyt duża prędkość oraz zaśnięcie lub znużenie kierowcy. Na autostradach popełniamy też wiele innych, bardzo niebezpiecznych błędów.

Jak bezpiecznie poruszać się po drogach szybkiego ruchu? Przypominamy najważniejsze zasady. To lektura obowiązkowa przed wyjazdem na długi weekend!

​Dostosuj prędkość

Maksymalna dopuszczalna prędkość na polskiej autostradzie to 140 km/h, a na drodze ekspresowej dwujezdniowej 120 km/h. Dostosuj prędkość do przepisów, ale także do warunków na drodze.

​Nie cofaj!

Na autostradach i drogach szybkiego ruchu nie wolno cofać ani zawracać.

​Nie zatrzymuj się gdziekolwiek!

Zabronione jest zatrzymywanie się i postój w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Jeśli jednak przerwa jest naprawdę konieczna, włącz światła awaryjne, zjedź na pas awaryjny i ustaw trójkąt ostrzegawczy 100 m za pojazdem. Kierowca i pasażerowie powinni założyć kamizelki odblaskowe, wezwać pomoc i czekać na nią poza pasami ruchu, najlepiej za barierą.

Jeśli na drodze jest korek, włącz światła awaryjne, gdy dojedziesz do niego. Ustaw się tak, by zostawić na środku miejsce dla służb ratowniczych. Nie wolno jeździć pasem awaryjnym i omijać nim zatorów.

​Nie holuj!

W razie awarii korzystamy wyłącznie z fachowej pomocy drogowej. Nie korzystaj więc z pomocy, np. znajomych, którzy oferują ci wzięcie na hol. Ściągnięcie zepsutego samochodu z autostrady, gdy nie mamy odpowiedniego ubezpieczenia, to duży koszt. Pomyślmy o tym przed planowaną podróżą.

​Jedź prawym pasem!

Lewy pas służy do wyprzedzania, a nie do jednostajnej jazdy. Po wykonaniu manewru powinniśmy wrócić na prawy pas.

​Obserwuj otoczenie!

Podczas szybkiej jazdy nie koncentruj się wyłącznie na tym, co przed tobą. Często zerkaj w lusterko, czy nie dojeżdża do ciebie inny samochód. Obserwuj to, co dzieje się po bokach.

​Prawidłowo wyprzedzaj

  • Gdy zamierzasz wyprzedzać lewym pasem, upewnij się, czy można na niego bezpiecznie wjechać. Jeśli zbliża się szybciej jadący pojazd, poczekaj! Masz obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa. Nie zajeżdżaj drogi innym!
  • Dostosuj prędkość, by wykonać manewr płynnie.
  • Wyprzedzaj tylko lewą stroną. Wyprzedzanie prawą dozwolone jest warunkowo.
  • Jeśli wyprzedzasz kolumnę aut, a zbliża się do ciebie szybciej jadący pojazd, ustąp mu, poszukaj luki i zjedź.
  • Nie skacz między pasami, jeśli sytuacja tego nie wymaga. Im mniej manewrów, tym lepiej.

Wyprzedzanie tirów wymaga dodatkowej uwagi. Oceńmy sytuację również na prawym pasie. Sprawdź, czy nie ma tam czegoś, co zmusi kierowcę tira do zjechania na lewo. Nie wyprzedzaj od razu. Zaplanuj manewr i dopiero przyspiesz.

​Nie wywieraj presji

Nie podjeżdżaj, nie wymuszaj, nie oślepiaj światłami. Gdy ktoś podjedzie pod twój zderzak, a ty będziesz w trakcie wyprzedzania pojazdu, podnieś rękę w geście podziękowania. To oznacza: poczekaj, zjadę tak szybko, jak to możliwe. Pamiętaj o uprzejmości na drodze!

​Sygnalizuj manewry

Zachowuj się odpowiedzialnie, każdy manewr sygnalizuj z wyprzedzeniem, nigdy w ostatniej chwili! Staraj się też każdy manewr planować osobno.

​Bezpiecznie przejeżdżaj obok węzłów

Zbliżając się do węzła komunikacyjnego, parkingu lub stacji benzynowej, zjedź na lewy pas. Udostępnij prawy tym, którzy będą włączali się do ruchu.

​Włączanie i wyłączanie się z ruchu

Włączanie się do ruchu jest dosyć stresujące i wymaga dużej uwagi. Pamiętaj jednak, by wykorzystać maksymalnie pas rozbiegowy. Pierwszeństwo mają ci, którzy już jadą pasem, na który chcesz wjechać.

Gdy chcesz zjechać z trasy, zawczasu wytrać prędkość i wykorzystaj pasy wyłączenia. Włącz kierunkowskaz już przy tablicy z trzema kreskami.

Znak F-14a, informuje o zbliżaniu się do początku pasa prowadzącego do wyjazdu z autostrady (pasa wyłączania).

​Zachowaj odstępy

Przyjmuje się, że bezpieczny odstęp na autostradach to trzy sekundy. Obserwuj, ile czasu mija pomiędzy momentem, w którym jadący przed tobą samochód minął określony punkt na drodze a momentem, w którym to ty ten punkt mijasz. Unikaj też sytuacji, w których na trzypasmowej drodze będziesz jednym z trzech jadących w jednej linii aut.

​Jazda we mgle

Zwolnij, włącz światła przeciwmgielne i powoli jedź prawym pasem. Używaj tylnych świateł przeciwmgielnych, jeśli widoczność spada poniżej 50 m. W lepszych warunkach mogą oślepiać innych kierowców. W takich sytuacjach możesz też trąbić, dzięki temu inni będą wiedzieli, że znajdujesz się na drodze. Możesz jechać nawet 20 km/h, ważne, by zachować odstępy i czujność.