22 kwietnia 2025

Jak powinna wyglądać prawidłowa technika jazdy samochodem?

Od tego, jak prowadzisz pojazd, zależy twoje bezpieczeństwo, komfort pasażerów, jak i zużycie paliwa. Technika jazdy samochodem wpływa również na szybkość zużywania części eksploatacyjnych. Jakie są ważne zasady bezpieczeństwa w poruszaniu się autem? O czym pamiętać?

Spis treści: 

  1. Jak przygotować samochód do jazdy? 
  2. Odpowiednia technika jazdy samochodem a pozycja za kierownicą 
  3. Techniki hamowania samochodem 
  4. Jak ekonomicznie jeździć samochodem? 
  5. Technika bezpiecznego wyprzedzania innych kierowców 
  6. Pamiętaj o ubezpieczeniu pojazdu 
     

Jak przygotować samochód do jazdy? 

Zanim ruszysz w drogę, sprawdź auto. Nie musisz tego robić przy okazji każdego wyjazdu do pobliskiego sklepu, ale zdecydowanie warto o to zadbać przed dłuższą podróżą. Zwróć uwagę na: 

  • Szyby, a szczególnie przednią – nie powinno być na niej żadnych odprysków ani pęknięć, musi być czysta, aby zapewniać ci doskonałą widoczność. 
  • Reflektory – upewnij się, czy działają wszystkie światła w aucie. To ważne nie tylko dla bezpieczeństwa, ale również uniknięcia ewentualnych mandatów. 
  • Wycieraczki – jeśli są niesprawne, mogą uniemożliwić ci jazdę i spowodować niebezpieczeństwo na drodze.  
  • Ciśnienie w oponach i ich stan – w nowszych modelach pojazdów ciśnienie jest kontrolowane przez system pojazdu. Jeśli jest ono za małe, przyspiesza zużycie ogumienia i zwiększa ryzyko wypadku. Sprawdź bieżnik, który powinien wynosić co najmniej 1,6 mm (to warstwa gumy, która bezpośrednio styka się z drogą).  
  • Poziom płynów chłodniczego, oleju oraz do spryskiwaczy.  
  • Ustawienie lusterek – czy zapewniają odpowiednią widoczność?  
  • Niezbędne wyposażenie – zgodnie z przepisami musisz mieć w aucie sprawną gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Dobrze mieć również apteczkę i kamizelkę odblaskową.  

Jeśli zauważasz, że wydłuża się droga hamowania, auto zachowuje się na drodze inaczej niż dotąd, wydobywa się z niego dziwny hałas, koniecznie wybierz się do mechanika. Im starszy samochód, tym częściej trzeba go kontrolować.
  

Odpowiednia technika jazdy samochodem a pozycja za kierownicą 

Właściwa technika jazdy samochodem wymaga odpowiedniej pozycji za kierownicą. To od niej zależy szybkość reakcji. Wielu początkujących kierowców, ale również tych doświadczonych, nie wie, jak ustawić odległość siedziska. Odległość siedziska jest odpowiednia, jeśli przy maksymalnie wciśniętych pedałach sprzęgła i hamulca twoje nogi będą lekko ugięte. Dzięki temu będziesz nimi bez problemów operować w czasie jazdy. Gdyby nogi były wyprostowane i doszłoby do wypadku, jego konsekwencją może być poważne złamanie. 

Poza tym pamiętaj, że: 

  • Wiele pojazdów umożliwia regulację wysokości siedziska. Ustaw je tak, aby zapewnić sobie jak największe pole widoczności na wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jednocześnie pamiętaj, aby głowa nie znajdowała się zbyt blisko sufitu, gdyż to może być niebezpieczne podczas jazdy po wybojach.  
  • Kiedy prowadzisz auto, noga, którą wciskasz sprzęgło, nie powinna cały czas na nim spoczywać. Umieść ją na podłodze lub podpórce.  
  • Zagłówek powinien być ustawiony tak, aby jego górna część sięgała szczytu głowy. 
  • Ważną rolę odgrywa odległość oparcia siedziska. Obie łopatki powinny do niego przylegać. Jeżeli chcesz sprawdzić poprawność pozycji, chwyć kierownicę na jej szczycie. Jeśli ręka jest trochę ugięta w łokciu, to masz prawidłowo ustawione oparcie.  

Warto zaznaczyć, że w prawidłowej technice jazdy samochodem ważną rolę odgrywa czas reakcji – każdy manewr powinien być wykonany płynnie.  
 

Techniki hamowania samochodem 

Sprawne hamulce w pojeździe stanowią podstawę bezpieczeństwa, ale odpowiednie korzystanie z nich wpływa również na zużycie części i paliwa. Aby hamować bezpiecznie, zachowaj odpowiednią odległość od pojazdu przed tobą. Powinna wynosić tyle, ile połowa prędkości, z którą jedziesz, ale wyrażona w metrach. Zatem przy 80 km/h ma to być minimum 40 metrów. Bierz pod uwagę, co może za chwilę wydarzyć się na drodze i zacznij wcześniej zwalniać, zamiast robić to gwałtownie. Oczywiście, w wielu przypadkach trudno tego uniknąć, staraj się jednak przyjąć taką technikę jazdy samochodem, aby ograniczyć to do minimum. Gwałtowane hamowanie wiąże się z ryzykiem poślizgu, wypadku czy kolizji, szczególnie przy dużej prędkości i złych warunkach atmosferycznych. 

Sprawdzaj stan układu hamulcowego. Jedna kontrola na rok w czasie badania technicznego to za mało. Obserwuj, czy jak auto hamuje. Pamiętaj, że klocki hamulcowe należy wymieniać co ok. 20-60 tys. km. Będąc u mechanika, poproś, aby je sprawdził.  

Jak hamować bezpiecznie i jednocześnie ograniczyć zużycia paliwa? Masz trzy możliwości: 

  • Hamowanie silnikiem – polega to na zwolnieniu pedału gazu i przełączeniu na niższy bieg. Dzięki temu nie musisz za każdym razem eksploatować układu hamulcowego. Warto korzystać z hamowania silnikiem, kiedy zatrzymujesz się przed sygnalizatorem świetlnym. Możesz wtedy stopniowo zwalniać bez używania pedału hamulca. 
  • Hamowanie wyczuwalne – delikatne, z zachowaniem bardzo dobrej kontroli nad pojazdem.  
  • Hamowanie dwustopniowe, czyli stopniowe dociskanie pedału hamulca. 
     

Jak ekonomicznie jeździć samochodem? 

Odpowiednia technika jazdy samochodem przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, ale również dłuższą żywotność części pojazdu. Warto wspomnieć, że umiejętność ekonomicznego poruszania się autem jest jednym z elementów, który podlega ocenie na egzaminie na prawo jazdy. Najważniejsze zasady to: 

  • jedź na najwyższym możliwym biegu, 
  • nie używaj sprzęgła, kiedy nie ma takiej konieczności, 
  • hamuj silnikiem, 
  • zwalniaj delikatnie, bez gwałtownego hamowania, 
  • wyłącz silnik przy dłuższym postoju, 
  • unikaj dodatkowego obciążenia pojazdu (nie woź rzeczy, które nie są ci potrzebne), 
  • planuj trasę tak, aby uniknąć korków. 
     

Technika bezpiecznego wyprzedzania innych kierowców 

To szczególnie wymagający manewr, który wielu kierowców robi nieprawidłowo, np. w pobliżu skrzyżowania i w innych miejscach, gdzie jest to zakazane. Zanim zdecydujesz się na wyprzedzanie, przyjmij zasadę, że nigdy nie wykonasz go, jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa. 

Zachowaj odpowiedni odstęp od auta, które chcesz wyprzedzić. Jeśli to ciężarówka, a znajdujesz się zaraz za nią, widoczność jest ograniczona do minimum. Oddal się od tego pojazdu, aby zwiększyć pole widzenia. Następnie sprawdź, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża auto. Upewnij się także, że za tobą tego samego ruchu nie rozpoczyna inny kierowca. Zerknij w lusterko wsteczne i boczne, zredukuj bieg, włącz kierunkowskaz i zacznij dynamiczne przyspieszać. Staraj się wykonać manewr jak najszybciej, ale miej na uwadze ograniczenia prędkości. Jeśli widoczność jest ograniczona, na danym odcinku obowiązuje zakaz wyprzedzania, podjeżdżasz pod górkę, zrezygnuj z wyprzedzania. 
 

Pamiętaj o ubezpieczeniu pojazdu 

Wypadek czy kolizja może przytrafić się każdemu kierowcy, nawet jeśli jeździ ostrożnie, a jego technika jazdy samochodem jest bardzo dobra. W takiej sytuacji ubezpieczenie OC jest czymś nieocenionym. Jeżeli spowodujesz szkodę, towarzystwo może wypłacić poszkodowanym świadczenie. A co z uszkodzeniami twojego auta? One również mogą być naprawione ze środków ubezpieczyciela, wystarczy, że masz ubezpieczenie AC samochodu z odpowiednio szerokim zakresem ochrony. To polisa, która może Cię uchronić przed kosztami nawet wtedy, gdy szkoda jest efektem twoich błędów. 

 


Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.