Dobrze zabezpieczona budowa
Ogrodzić, zagrodzić, oznaczyć
Zgodnie z prawem budowlanym teren budowy powinien być odpowiednio zabezpieczony. Osoby nieupoważnione nie mogą tam wchodzić. Dla złodzieja zwykły płot oczywiście nie jest przeszkodą. Może mu jednak utrudnić lub uniemożliwić kradzież materiałów z placu budowy.
Pamiętaj, że odpowiadasz finansowo i karnie za złe zabezpieczenie miejsca prac. Jeśli np. na budowę wtargną dzieci i dojdzie do wypadku, grożą ci poważne kłopoty!
Ze statystyk Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wynika, że nawet 3/4 wszystkich prowadzonych budów jest źle zabezpieczona! Czy także Twoja?
Nie wszystko na raz!
Nie przywoź od razu wszystkich materiałów na miejsce budowy. Jeśli możesz, dostarczaj tylko to, czego potrzebuje ekipa. Kolejne materiały dowieziesz, gdy „pierwsza transza” będzie się wyczerpywała. Jeśli to możliwe, zabezpiecz materiały w komórce lub zamykanym kontenerze. Przykryj wszystko mocną, nieprzemakalną plandeką, która uchroni je przed zalaniem czy zabrudzeniem.
Dajemy radę: Zorganizuj miejsce składowania materiałów, zanim zaczniesz budowę! Koszt takiej inwestycji jest znaczenie mniejszy niż ewentualne straty, które poniesiesz, gdy zostawisz wszystko bez zabezpieczenia.
Zadbaj o atestowane, solidne zamki w komórce lub kontenerze. Klucz powierzaj wyłącznie zaufanej osobie.
Wilgoć może wpłynąć na właściwości materiałów budowlanych, dlatego weź pod uwagę czynniki atmosferyczne. Zadbaj o to, by grunt, na którym składujesz materiały, był osuszony i zabezpieczony przed przenikaniem wilgoci.
Strzeżonego…
Jeśli teren budowy znajduje się poza obszarem zabudowanym, to pomyśl o czasowym lub stałym nadzorze. Rozważ wynajęcie nocnego stróża lub opłać kogoś zaufanego z ekipy budowlanej. Możesz zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej agencji ochrony. I to rozwiązanie poleca najwięcej osób, które budowały lub budują domy.
Możesz dodatkowo zainstalować elektroniczne systemy zabezpieczeń. Czujniki i kamery pozwolą Ci na stały, dodatkowy nadzór.
Na rynku dostępne są profesjonalne foto-pułapki z modułem GSM. To urządzenia, które uaktywniają się, kiedy w ich zasięgu pojawi się człowiek lub zwierzę. Natychmiast wysyłają powiadomienie na Twój telefon komórkowy. Rejestrują obraz i dźwięk. Mają bardzo szybki czas wyzwalania, mniej niż jedną sekundę. Podobnie działają tzw. kamery kamuflowane. Te elektroniczne rozwiązania mogą pełnić rolę inteligentnego, zawsze obecnego stróża. Również skutecznie zabezpieczą Twoją budowę przed intruzami. Ich koszt to około 2 tysięcy złotych.
Nie wszystko przewidzisz
Na budowie może dojść nie tylko do kradzieży czy dewastacji. W czasie jej trwania mogą się zdarzyć: pożar, burza, obfite deszcze, grad, które zniszczą nowy dach. Niestety, nie wszystko można przewidzieć.
Niewiele osób wie, że dom w trakcie budowy można ubezpieczyć. Taką możliwość daje PZU Dom Plus, które obejmuje szeroki wachlarz ochrony.
Źródła
Zabezpiecz budowę przed zimą http://www.ekspertbudowlany.pl
Jak zorganizować bezpieczny plac budowy? http://czytaj.tooba.pl/
PZU Dom Plus – ubezpieczenie domu w budowie http://www.pzu.pl/