09 października 2017

Dlaczego warto oszczędzać przed samą emeryturą?

O odkładaniu dodatkowych pieniędzy na emeryturę warto pomyśleć już na początku swojej kariery zawodowej. Jeśli jednak decydujesz się na oszczędzanie tuż przed jej końcem to jeszcze nic straconego. Dajemy radę jak powiększyć emeryturę!

Choć oszczędzanie na jesień życia warto zacząć jak najwcześniej to ci, którym zostało niewiele czasu do przejścia na emeryturę mają również szanse zwiększyć swoją emeryturę. Dla takich osób dobrym rozwiązaniem będzie IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Osoba, która pracuje i uzyskuje dochód może odliczyć bieżące wpłaty w deklaracji PIT, a po przejściu na emeryturę może wypłacić wpłacone środki korzystając z kolejnej zachęty podatkowej (wtedy pobierany jest tylko 10% zryczałtowany podatek dochodowy). Oszczędności w IKZE mogą być jednym z dodatkowych źródeł Twojego dochodu po przejściu na emeryturę. 

​Czy wpłacanie na IKZE nie będzie dla mnie uciążliwe?

Do emerytury jest coraz bliżej i zastanawiasz się czy to dobry pomysł, żeby jeszcze odkładać pieniądze? Co jeśli w danym miesiącu będziesz miał większe wydatki i nie będziesz chciał ponosić dodatkowych obciążeń? Wpłacanie dużych kwot może być kłopotliwe, dlatego w IKZE możesz wpłacać dowolną kwotę (już od 50 zł) w dogodnym dla siebie terminie. Odkładaj małe kwoty lub nieco większe – ważne jednak, żebyś robił to regularnie i konsekwentnie. Narzuć sobie swój wewnętrzny harmonogram wpłat. Jeśli zdecydujesz się na krótkie np. miesięczne „wakacje” od wpłat to nic złego, ale postaraj się uzupełnić kwotę w kolejnych miesiącach.

Dajemy radę: W celu oszacowania swojej przyszłej emerytury  warto skorzystać z naszego kalkulatora emerytalnego dostępnego na stronie: https://www.pzu.pl/grupa-pzu/pte-pzu/ikze/kalkulator-ikze

50 zł – minimalna jednorazowa wpłata

Limit wpłat i coroczna ulga podatkowa​

Limit wpłat na IKZE jest jednakowy dla wszystkich oszczędzających i w 2019 roku wynosi 5718 zł.

Dajemy radę: Każdego roku możesz odliczyć w deklaracji PIT kwoty, które wpłaciłeś na IKZE w poprzednim roku. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek dochodowy.

Przy maksymalnej wpłacie Twoja ulga podatkowa za 2019 r. może wynieść nawet 1829,76 zł (w 32-procentowym progu podatkowym) lub 1029,24 zł (w progu 18-procentowym).

​Kiedy będę mógł wypłacić pieniądze z IKZE?

Pieniądze będziesz mógł wypłacić z IKZE w dowolnej chwili, ale ze względów podatkowych (utrata ulg) najbardziej się to opłaca po ukończeniu 65 lat i wpłacaniu przez co najmniej 5 lat. Zapłacisz wtedy jedynie 10-procentowy podatek dochodowy. Obliczy go za ciebie i odprowadzi do Urzędu Skarbowego instytucja prowadząca twoje IKZE. Środki może wypłacić jednorazowo lub w ratach.

Co ważne, od dochodów z IKZE nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych.

​Dziedziczenie środków z IKZE

Z wiekiem człowiek bardziej niż o sobie myśli coraz częściej o najbliższych, o swoich dzieciach i wnukach. Zastanawiasz się, co stanie się z pieniędzmi, które wpłacasz na IKZE? Czy ktoś ich nie zabierze, czy nie przepadną? Nie musisz się o to martwieć ponieważ pieniądze, które zaoszczędziłeś na IKZE należą wyłącznie do Ciebie i podlegają dziedziczeniu. 

Dajemy radę: Środki zgromadzone na IKZE otrzymają osoby, które wskażesz w umowie. Możesz wskazać dowolna liczbę takich osób i nie muszą być one członkami rodziny.

Jeżeli nie wskażesz w umowie osób uposażonych, to zgodnie z przepisami prawa otrzymają je Twoi spadkobiercy. Osoby te:

• nie zapłacą podatku od spadków i darowizn,
• zapłacą 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy. Nie będą musiały tego robić, jeżeli przeniosą dziedziczone pieniądze na własne IKZE.

​Czy założenie IKZE jest skomplikowane?

Założenie IKZE jest bardzo proste – wystarczy wypełnić jedynie formularz online dostępny na stronie: ikze.pzu.pl

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie ikze.pzu.pl  oraz pzu.pl/ikze lub pod numerem 801 102 102 (oplata zgodna z taryfą operatora).

Doświadczeni specjaliści z DFE PZU dokładają wszelkich starań, aby jak najefektywniej inwestować powierzony nam kapitał. Należy jednak pamiętać, że historyczne wyniki inwestycyjne osiągane przez DFE PZU nie są gwarancją uzyskiwania podobnych wyników w przyszłości. Szczegółowe informacje o DFE PZU, w tym opis ryzyka, zawiera Prospekt Informacyjny DFE PZU dostępny na stronie: pzu.pl.