08 listopada 2018

Dlaczego trzeba jak najwcześniej zacząć oszczędzać na emeryturę?

Im szybciej zaczniemy oszczędzać na emeryturę, tym lepszych rezultatów możemy się spodziewać. Nawet niewielkie kwoty gromadzone przez kilkadziesiąt lat potrafią zbudować duże oszczędności.

Młodym często wydaje się, że starzy ludzie nie mają żadnych potrzeb. Wykupienie leków oraz prezenty dla wnuków to nie muszą być jedyne wydatki na emeryturze. Coraz częściej seniorzy uprawiają sport, podróżują, mają artystyczne pasje czy po prostu chcą się ładnie ubrać, wyjść do kina, teatru czy restauracji. A na to wszystko potrzeba pieniędzy.

Żyjemy coraz dłużej, co oznacza, że coraz większą cześć życia spędzamy i będziemy spędzać na emeryturze. Już teraz jest to średnio kilkanaście lat życia, a w niektórych przypadkach nawet ponad 40 lat. Jeśli zadowolimy się tym, co zapewni nam ZUS, nasza jesień życia nie będzie wyglądała różowo.

O oszczędzaniu na emeryturę powinniśmy pomyśleć jak najwcześniej, najlepiej gdy jesteśmy młodzi i dopiero wkroczyliśmy na rynek pracy. Naszym najlepszym sprzymierzeńcem jest czas. Im więcej czasu mamy na zebranie sumy, którą chcemy uzbierać, tym mniejsze kwoty musimy oszczędzać. Jeśli mając 25 lat zaczniemy wpłacać po 200 zł miesięcznie, to po 40 latach zgromadzimy pokaźną kwotę, w dużej mierze dzięki temu, że pieniądze będą wypracowywały zyski.

Warto wziąć pod uwagę to, że gdy do emerytury zostało wiele czasu, pieniądze możemy inwestować bardziej agresywnie, a to może przynieść większe zyski. Generalnie wcześniejsze wpłaty na emeryturę sprawią, że nasze pieniądze dłużej będą pracowały. I odwrotnie – krótszy czas inwestowania to mniejsza szansa pomnożenia zgromadzonych środków. Do tego trudno zakładać, że zbliżając się do wieku emerytalnego będziemy w stanie wyasygnować duże kwoty na oszczędności emerytalne.

Dajemy radę: Nawet jeżeli nie zarabiamy kokosów, powinniśmy jak najwcześniej oszczędzać, gdyż nikt za nas tego nie zrobi. Dobrym rozwiązaniem jest przeznaczanie określonego procenta dochodów, np. 10 proc. w każdym miesiącu wpłacamy na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), indywidualne konto emerytalne (IKE) czy programy emerytalne dla pracowników.

Ważniejsze od tego, gdzie zdecydujemy się wpłacać pieniądze na poczet przyszłej emerytury jest to, żeby w ogóle to robić, żeby zacząć jak najwcześniej i zachować systematyczność wpłat, a także żeby inwestować pieniądze, a nie trzymać w skarpecie czy na rachunku bankowym. Tylko to zagwarantuje nam, że starość nie będzie dla nas czasem biedy, ale spełnienia marzeń i realizowania pasji.