13 września 2019

Co zrobić, zanim wsiądziesz na hulajnogę

Hulajnogi, szczególnie elektryczne, zyskują ostatnio na popularności i stają się coraz częściej alternatywą dla innych środków transportu. Decydując się na jazdę hulajnogą, trzeba zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

Hulajnogi elektryczne często pozwalają na osiągnięcie dużej prędkości, dlatego przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przez użytkowników ma ogromne znaczenie. Doszło już w Polsce do kilku groźnych zdarzeń z udziałem użytkowników hulajnóg, a za granicą są nawet ofiary śmiertelne tego sposobu przemieszczania się.

Przepisy nie precyzują, którędy można poruszać się na hulajnogach i innych urządzeniach transportu osobistego (UTO). Obecnie wiele osób porusza się na hulajnogach po chodnikach i to na gruncie prawa wydaje się najbardziej prawidłowe, choć przepisy zapewne niedługo się zmienią i ruch hulajnogowy zostanie przeniesiony na drogi dla rowerów. To z kolei wydaje się najbardziej logicznym rozwiązaniem i już dziś wiele osób na hulajnogach jeździ po drogach rowerowych.

Gdy już wsiądziemy na hulajnogę, uważajmy na pieszych. Kontrolujmy prędkość i pilnujmy, żeby za bardzo się nie rozpędzić, zwłaszcza gdy poruszamy się po zatłoczonym chodniku. Na hulajnodze elektrycznej nie męczymy się, więc łatwo jest osiągnąć duża prędkość i nawet tego nie poczuć, dlatego bardzo ważne jest wyrobienie nawyku regularnego spoglądania na licznik. Zanim nabierzemy dużej prędkości, opanujmy hamowanie, które warto przećwiczyć na pustym parkingu czy chodniku, na którym nie ma pieszych. Rozpędzony na hulajnodze do 20 km/h potężny mężczyzna może stanowić ogromne zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci i starszych osób. Z kolei w trosce o własne bezpieczeństwo warto założyć kask.

O ile w ładny słoneczny dzień przemieszczanie się na hulajnodze jest przyjemne i łatwo zachować bezpieczeństwo, to gorzej jest po zmroku i w czasie deszczu. Na mokrej jezdni czy chodniku jest ślisko, co grozi upadkiem. Z kolei w przypadku jazdy po zmroku trzeba zwrócić uwagę na oświetlenie. Jeśli hulajnoga go nie ma, to lepiej nie ryzykować i nie nie wypuszczać się nią na drogę.

Dajemy radę: ​Jeśli decydujemy się na skorzystanie z wypożyczalni, która pozwala na pozostawianie hulajnogi w dowolnym miejscu, to oddając urządzenie patrzmy na to, czy nikomu nie będzie przeszkadzało, a w szczególności czy nie stanowi zagrożenia dla użytkowników dróg i chodników. Niedopuszczalne jest pozostawianie hulajnogi na środku chodnika. Jest to bardzo niebezpieczne dla osób niewidomych, które mogą potknąć się o leżące urządzenie i przewrócić.