04 lipca 2015

Co zrobić z psem w wakacje?

Liczba psów w schroniskach w wakacje rośnie o 30-40 proc. Trafiają tam zwierzęta, których właścicieli przerosła opieka nad nimi podczas urlopu. Nie chcesz być takim właścicielem. Przeczytaj, jak zadbać o pupila i nie skazywać go na wygnanie.

Rozmawiamy z Sylwią Karkowską, trenerką psów i właścicielką szkoły SuperrDOG.

Zabierz psa na urlop

P.D.​Coraz więcej hoteli, pensjonatów, ośrodków wczasowych akceptuje zwierzęta. Za niewielką dopłatą lub nawet bez. Można je znaleźć np. korzystając z aplikacji Trip Advisor. Czy zarezerwowanie takiego miejsca i wyjazd ze zwierzakiem to wszystko? O czym jeszcze musimy pomyśleć?

S.K.Zanim wyjedziemy zastanówmy się, jak będziemy spędzać urlop. Jeżeli planujemy wylegiwać się na plaży, to pamiętajmy, że w sezonie nie wejdziemy z psem na każdą, a zresztą pies nie będzie się z nami grzecznie opalał. Gdy zamierzamy chodzić po górach, weźmy pod uwagę temperament naszego pupila. Nie oczekujmy, że czworonóg, który większość dnia przesypia na kanapie i z którym wychodzimy tylko trzy razy dziennie za potrzebą, będzie z ochotą pokonywał górskie szlaki.

Podczas urlopu z psem nie zapominajmy o jego potrzebach. Pomimo że to czas relaksu, nie porzucajmy rytuałów, jak spacer czy stała pora karmienia. Chodzi o to, by zwierzak nie wrócił z wakacji zmęczony lub zestresowany. Może więc lepiej zostawić psa pod opieką rodziny, znajomych lub oddać go do psiego hotelu.

Dajemy radę: W Polsce jest tylko kilkanaście plaż*, na których możesz być z psem! Za wejście z psem na inną plażę publiczną grozi mandat nawet do 500 zł.

P.D.Wspólne wakacje to najlepsze wyjście, chyba że nie możemy zabrać go ze sobą, np. w egzotyczną podróż, albo po prostu nasz pupil źle znosi jazdę samochodem. Jak zapewnić mu dom na czas urlopu?

S.K.Najlepiej by było, gdyby zwierzak mógł zostać w swoim domu, pod opieką znanych mu osób albo w domu rodziny czy znajomych, który pies zna. Popytajmy, może ktoś z bliskich zamieszka u nas przez kilka dni? Albo namówmy sąsiadów z osiedla, którzy mają podobnego czworonoga, aby nasz pies pomieszkał u nich. Jeżeli nie znajdziemy nikogo, kto mógłby zaopiekować się naszym zwierzakiem, zostawmy psa w hotelu dla psów. Pamiętajmy jednak, że są zwierzęta, które źle znoszą rozłąkę z właścicielami.

P.D.Jak wybrać odpowiedni hotel dla pupila?

S.K.Wybór hotelu jest niestety bardzo trudny, mimo że jest ich coraz więcej. Zwróćmy uwagę, czy psy nie są zamykane w kojcach lub małych pokojach, a człowieka widzą jedynie kilka razy dziennie na karmienie i wybieganie. Jeśli tak jest, poszukajmy innego miejsca. Hotel dla psów musi być bezpieczny i spełniać nasze oczekiwania, a także zapewniać zaspokajanie potrzeb naszych pupilów np. takich jak spacery czy zabawa z człowiekiem. Ważne jest również czy hotel oferuje opiekę całodobową i weterynaryjną. Poszukajmy opinii w internecie i kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Nie zostawiajmy psa w warunkach, w których sami nie chcielibyśmy mieszkać, gdzie jest brudno i zwyczajnie – coś nam nie pasuje.  

P.D.Jest jeszcze kwestia ceny… W okolicach dużych miast bez trudu znajdziemy hotele za mniej niż 40 zł za dobę.

S.K.Wiele z tych miejsc przypomina bardziej schronisko niż hotel. Cena nie powinna być jedynym kryterium. Zdecydowaliśmy się na zwierzaka, a to również zobowiązanie finansowe.

Najlepsze są niewielkie hotele „domowe”, gdzie zwierzęta przebywają w dzień w domu wraz innymi psami i opiekunem lub właścicielem, a najwyżej w nocy są w osobnych pomieszczeniach. W  takim miejscu pies ma warunki zbliżone do domowych i funkcjonuje jak w domu. Wówczas minimalizujemy stres naszego psa związany z rozłąką. Takie hotele zwykle nie przyjmują też zbyt wielu zwierząt, a to ważne! 

P.D.Czy wystarczy, że zawieziemy psa, zapłacimy i zostawimy go czas urlopu?

S.K.Nie róbmy tego w ostatniej chwili! Zanim zostawimy pupila w psim hotelu, odwiedźmy z nim wcześniej to miejsce. Może się okazać, że na jednej wizycie się nie skończy! Pies musi poznać teren i właścicieli. To zaprocentuje, gdy przywieziemy go na dłuższy pobyt. Jego stres będzie mniejszy. A my będziemy mieli szansę dokładnie obejrzeć miejsce zanim podejmiemy decyzję. Jeżeli podczas wizyty zapoznawczej pies będzie niepewny, powtórzmy ją. Jeśli to nie pomoże, zrezygnujmy i poszukajmy innego miejsca.

P.D.​Na jak długo zostawiać psa?

S.K.Jeżeli pies zostanie w miejscu, które pozna, polubi, gdzie będą zaspokajane jego potrzeby, a on będzie czuł się swobodnie, to nieważne czy będą to trzy dni czy tydzień lub dwa.

P.D.Zdecydowaliśmy się na hotel, czy trzeba wcześniej iść z psem do weterynarza na badanie kontrolne?

S.K.Większość dobrych hoteli wymaga, aby przywieźć psa z jego  książeczką zdrowia z aktualnymi szczepieniami i informacją o odrobaczeniu. Jeśli pies przyjmuje jakieś lekarstwa, pamiętajmy, aby przekazać je wraz ze wskazówkami podawania opiekunowi w hotelu. Wizyta u weterynarza nie jest konieczna. 

P.D.Co zabrać psu z domu do hotelu? 

S.K.Na pewno warto zabrać do hotelu karmę, którą pies je na co dzień, aby uniknąć problemów żołądkowych. Pamiętajmy o odpowiedniej ilości na każdy dzień pobytu. Można też zabrać posłanie psa i jego ulubioną zabawkę

P.D.Jak ułatwić zwierzakowi rozłąkę, czy jakoś trzeba psa przygotować? 

S.K.Nie żegnamy się z psem, aby nie potęgować stresu. Okazanie dużych uczuć, a potem zniknięcie, będzie dla psa nieprzyjemne. Najlepiej żegnać się tak, jak byśmy po prostu wyszli na chwilę do sklepu.
Podobnie, gdy odbieramy pupila po powrocie. Pies nie widział nas pewien czas, więc naturalnym jego zachowaniem będzie totalna radość na nasz widok. Najlepiej wówczas zachowywać się tak, jak zawsze po powrocie do domu – bez większej ekscytacji. Po prostu zachowujemy się normalnie i wracamy do codzienności.

*Plaże, na które można wprowadzać psy znajdziemy w następujących miejscowościach:

 • Świnoujście,
 • Międzyzdroje,
 • Pobierowo,
 • Pustkowo,
 • Trzęsacz,
 • Rewal,
 • Niechorze,
 • Pogorzelica,
 • Radzikowo,
 • Kołobrzeg (w pobliżu osiedla Podczel oraz hotelu Baltic Plaza),
 • Darłowo (plaża zachodnia i wschodnia w Darłówku),
 • Łeba (plaża B, zachodnia),
 • Rowy,
 • Jastarnia,
 • Gdynia - Kolibki,
 • Gdynia - Babie Doły (na granicy z Oksywiem)
 • Gdynia - Orłowo (ok. 1km od mola w kierunku Sopotu),
 • Sopot,
 • Gdańsk - Brzeźno, na wschód od wejścia nr 34, tuż za Parkiem Haffnera.

Rozmawiał Piotr Durski

Źródła

Mapa plaż dostępnych dla psów  http://mapa.popiasku.pl/