14 stycznia 2019

Co zrobić w razie awarii auta za granicą?

Zanim wyjedziemy samochodem poza Polskę powinniśmy sprawić, co zrobić, jeśli w podróży uszkodzi nam się samochód. Awaria za granicą wiąże się z dużym stresem kierowcy i lepiej przygotować się do niej zawczasu niż stać nad zepsutym pojazdem, nerwowo poszukując w smartfonie sposobu rozwiązania problemu.

Do dłuższej podróży trzeba się przygotować. Zanim wypuścimy się na narty do Włoch czy do Hiszpanii na plażę, powinniśmy dokonać przeglądu technicznego. Sprawdzenie auta przed wyjazdem może uchronić nas od wielu problemów oraz wydatków. Kluczowe znaczenie ma sprawdzenie zawieszenia, układu hamulcowego, świateł i układu chłodzenia. Dobrze jest też sobie przypomnieć, kiedy ostatnio wymienialiśmy rozrząd, paski klinowe, filtry i płyny eksploatacyjne.

Często awarie spowodowane są przez problemy z ogumieniem. Zbyt niska wysokość bieżnika, sparciała guma czy zbyt niskie ciśnienie doprowadziły do niejednej awarii. Trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka i kamizelka odblaskowa powinny znaleźć się w każdym aucie.

Naprawa samochodu za granicą może być sporo droższa niż w Polsce, dlatego kluczowe znaczenie ma odpowiedni pakiet assistance - taki, który działa także za granicą oraz zapewnia szeroki pakiet usług. Jeśli w czasie podróży wydarzy się awaria, wystarczy skontaktować się telefonicznie z numerem centrum alarmowego podanym na polisie, a firma asystorska zajmie się zorganizowaniem pomocy, której zakres określony jest w umowie.

Dajemy radę: Podstawowym świadczeniem assistance jest naprawa samochodu na drodze lub holowanie do warsztatu. Jeśli odpowiednie służby zdążą nas zholować zanim dodzwonimy się na infolinię – a na autostradach w wielu państwach europejskich zepsute samochody są błyskawicznie usuwane na najbliższą stację benzynową lub parking – to ubezpieczyciel zwróci koszty holowania. Zawsze warto mieć przy sobie na wszelki wypadek odpowiednią ilość gotówki do pokrycia kosztów holowania, szczególnie, gdy podróżujemy po krajach, gdzie płacenie kartą nie jest upowszechnione.

Na tym jednak usługi pomocowe nie muszą się kończyć. Możemy zdecydować się na szerszy zakres ochrony. Jeżeli pojazd zepsuje się nam daleko od miejsca, w którym mamy zaplanowany nocleg, kłopotliwe może być znalezienie hotelu. W ramach dobrego pakietu assistance możemy liczyć na rozwiązanie tego problemu, tzn. zorganizowanie oraz pokrycie kosztu hotelu dla kierowcy i pasażerów. Przydatny bywa też samochód zastępczy, jeśli okaże się, że nasze auto czeka dłuższy pobyt w warsztacie.