07 czerwca 2024

Co zrobić w razie awarii auta za granicą?

Zanim wyjedziemy samochodem poza Polskę powinniśmy sprawdzić, co zrobić, jeśli w podróży uszkodzi nam się samochód. Awaria za granicą może wiązać się z dużym stresem kierowcy i lepiej przygotować się do niej zawczasu niż stać nad zepsutym pojazdem, nerwowo poszukując w smartfonie sposobu rozwiązania problemu.

Do dłuższej podróży trzeba się przygotować. Zanim wypuścimy się na narty do Włoch czy do Hiszpanii na plażę, powinniśmy dokonać przeglądu technicznego. Sprawdzenie auta przed wyjazdem może uchronić nas od wielu problemów oraz wydatków. Kluczowe znaczenie ma sprawdzenie zawieszenia, układu hamulcowego, świateł i układu chłodzenia. Dobrze jest też sobie przypomnieć, kiedy ostatnio wymienialiśmy rozrząd, paski klinowe, filtry i płyny eksploatacyjne.

Często awarie spowodowane są przez problemy z ogumieniem. Zbyt niska wysokość bieżnika, sparciała guma czy zbyt niskie ciśnienie mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. 

Pamiętać należy o trójkącie  ostrzegawczym, gaśnicy, apteczce i kamizelce odblaskowej- to powinno znaleźć się w każdym aucie.

Awaria za granicą może być sporo droższa niż w Polsce, dlatego kluczowe znaczenie ma odpowiedni pakiet assistance - taki, który działa także za granicą oraz zapewnia szeroki zakres  usług. Jeśli w czasie podróży wydarzy się awaria pojazdu, wystarczy skontaktować się telefonicznie z numerem centrum alarmowego podanym na polisie, a PZU  zajmie się zorganizowaniem pomocy zgodnie z wybranym zakresem. 

Dajemy radę: Jedną z najczęściej organizowanych  usług assistance holowanie pojazdu do warsztatu lub w inne miejsce wskazane przez klienta. Jeśli awaria pojazdu zdarzyły się na autostradzie to należy pamiętać, że w wielu państwach europejskich zepsute samochody są błyskawicznie usuwane przez specjalne służby autostradowe w bezpieczne miejsce np. na najbliższą stację benzynową czy parking. Koszt takiego holowania pokrywa klient – a ubezpieczyciel zwraca koszty w późniejszym terminie.  Dlatego zawsze warto mieć przy sobie na wszelki wypadek odpowiednią ilość gotówki do pokrycia kosztów holowania, szczególnie, gdy podróżujemy po krajach, gdzie płacenie kartą nie jest upowszechnione.

Na tym jednak usługi pomocowe nie muszą się kończyć. Jeżeli pojazd zepsuje się nam daleko od miejsca, w którym mamy zaplanowany nocleg, kłopotliwe może być znalezienie hotelu. W ramach pakietu assistance w PZU możemy liczyć na rozwiązanie tego problemu, tzn. zorganizowanie oraz pokrycie kosztu hotelu dla kierowcy i pasażerów. Innym rozwiązaniem może być transport do miejsca docelowego lub pojazd zastępczy.