22 maja 2015

Co się zmieniło w przepisach o ruchu drogowym?

Od 18 maja 2015 obowiązują nowe, znacznie ostrzejsze przepisy drogowe. Zmieniły się przede wszystkim limity dozwolonej prędkości. Są też nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach.

Ostre kary za przekroczenie prędkości

Kierowcy, którzy przekroczą prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, stracą prawo jazdy. Według danych Komendy Stołecznej Policji, w ciągu dwóch dni obowiązywania nowych przepisów w Warszawie i przylegających powiatach prawo jazdy zabrano 7 osobom. W całym kraju ponad 10-krotnie więcej.

Za dwukrotne przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym stracisz prawo jazdy na trzy miesiące, dostaniesz 10 punktów karnych i wysoki mandat. Policjant wyda Ci pokwitowanie ważne 24 godziny, z którym dojedziesz do domu lub celu podróży. Twoje prawo jazdy trafi zaś do urzędu, który je wydał (np. Starosty). Jeśli w ciągu 3 miesięcy ponownie siądziesz za kółkiem, to kara wydłuży się do pół roku! Jeśli mimo to znów złamiesz zakaz, stracisz w ogóle uprawnienia do prowadzenia samochodu lub motocykla. Aby je ponownie uzyskać, będziesz musiał zdać egzamin.

Jazdę bez prawa jazdy traktuje się w nowych przepisach jak przestępstwo. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenie wolności lub nawet jej pozbawienie do 2 lat.

Jazda pod wpływem alkoholu

Zmieniły się przepisy kodeksu drogowego i karnego dotyczące prowadzenia „na podwójnym gazie”. Pijany kierowca straci prawo jazdy na minimum 3 lata, maksymalnie do 15 lat i zapłaci karę 5 tys. zł na rzecz funduszu osób pokrzywdzonych. Jeśli po raz kolejny spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu, kara finansowa wzrośnie co najmniej do 10 tys. zł.

Nowe przepisy przewidują możliwość zmiany przez sąd wcześniejszego zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność zainstalowania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Będzie to możliwe dopiero po upływie połowy zakazu, a jeśli zakaz prowadzenia pojazdów był dożywotni, to po upływie co najmniej 10 lat. Kierowcy sami zapłacą za zainstalowanie blokady, która kosztuje od 1100 do 4800 zł. Potrzebna będzie też opinia policji, że sprawowanie kierowcy rokuje poprawę.

Pozostałe zmiany: przewożenie pasażerów

Jeśli teraz przewieziesz więcej osób niż określa to dowód rejestracyjny auta, zapłacisz wysoki mandat, dostaniesz punkty karne i stracisz prawo jazdy na 3 miesiące. Nie ryzykuj więc, gdy znajomi poproszą o podwiezienie, a brakuje dla wszystkich miejsc.

Młodzi kierowcy pod specjalnym nadzorem

Zaostrzono przepisy dla młodych kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż dwa lata. Jeśli spowodujesz wypadek lub będziesz prowadził pod wpływem alkoholu, stracisz prawo jazdy. Stracisz je również, gdy policja trzykrotnie złapie Cię z powodu przekroczenia prędkości o co najmniej 30 km/h.

Przewożenie dzieci: liczy się wzrost

Twoje dziecko ma już 12 lat i nie chce jeździć w foteliku? Uważaj, bo jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi nadal z niego korzystać. Od tej reguły są jednak dwa wyjątki.
Jeśli Twoja pociecha nie przekracza 150 cm, lecz waży ponad 36 kg, czyli więcej niż dopuszczalna ładowność fotelików, może podróżować w pasach bezpieczeństwa, ale tylko na tylnym siedzeniu.
Gdy masz trójkę dzieci, to trzecie, jeśli ma więcej niż 3 lata, może podróżować na tylnym środkowym siedzeniu, jeśli nie mieści się tam trzeci fotelik. W takim wypadku nie liczy się wzrost dziecka. Musi mieć tylko zapięte pasy.

Nowość – mandat za źle dobrany fotelik

Dziecko musi jechać w foteliku, który jest odpowiedni dla jego wzrostu i wagi, zgodnie z oznaczeniami producenta. Policjant może teraz ukarać Cię grzywną nie tylko za brak fotelika, ale też gdy nie będzie pasował do wzrostu lub wagi małego pasażera. Sprawdź w instrukcji, czy zamontowałeś go prawidłowo, a dziecko jest w nim właściwie zapięte.
Za przewożenie dziecka bez fotelika grozi 150 zł mandatu i 6 punktów karnych.

Nowe kwoty mandatów, od 11 kwietnia 2015r.:

  • Parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej bez wymaganych uprawnień – 800
  • Nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej – 300
  • Brak odblasków u pieszego nocą poza terenem zabudowanym (gdzie nie ma chodnika ani drogi dla pieszych) – do 100
  • Prowadzenie roweru w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) – od 300 do 500 zł
  • Prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) – 500
  • Jazda czterokołowcem (np. quadem) bez kasku – 100

Źródła

Nowy taryfikator mandatów – sprawdź http://superauto24.se.pl/

Jakie są kary za brak OC?

Nowe, surowsze przepisy drogowe https://www.msw.gov.pl/