28 lipca 2022

Całoroczny domek letniskowy - jak o niego zadbać pod naszą nieobecność?

Domki letniskowe są doskonałym miejscem do odpoczynku od zgiełku miasta. Dodatkowo, pandemia i czas spędzony w domowej izolacji spotęgowały w Polakach chęć przebywania na łonie natury.

Działki cieszą się zatem ogromnym powodzeniem, a nowi właściciele urządzają swoją przestrzeń, dostosowując ją do własnych potrzeb i upodobań. Nawet niewielka zabudowa działkowa wraz z ogrodem może okazać się jednak sporą inwestycją. Szczególnie, jeśli wzbogacamy wyposażenie o meble, urządzenia elektroniczne, czy sprzęty do prac ogrodowych. Ponadto często dołączają do tego również inne elementy, takie jak np. oświetlenie zewnętrzne i altana wraz z grillem. U niektórych działkowiczów pojawiają się też atrakcje dla najmłodszych – basen, czy mini plac zabaw.
 

Ochrona domku letniskowego podczas nieobecności właścicieli 

Choć działka nie jest postrzegana jako miejsce, w którym przechowuje się cenne przedmioty, to warto zabezpieczyć zgromadzone na niej wszelkiego rodzaju sprzęty i wyposażenie. Dzięki temu również poza sezonem unikniemy stresu związanego z tym, że domek letniskowy pozostaje bez nadzoru. 

Zdarzenia losowe i kradzieże z włamaniem to największa udręka działkowiczów. Zazwyczaj poświęcają oni  wiele czasu i energii na prace ogrodowe, aby móc później  spędzać miłe chwile w otoczeniu zadbanych roślin. Niestety to właśnie nowo posadzone krzewy i drzewa często stają się celem złodziei. Nikt nie ma również wpływu na anomalie pogodowe. Coraz częstsze wichury z łatwością łamią gałęzie drzew. Ulewy i inne żywioły mogą też doprowadzić do zniszczeń domku letniskowego lub instalacji elektrycznych.
 


 

Jaka jest rzeczywista wartość domku letniskowego?

Moda na domki letniskowe trwa i póki co zainteresowanie tą formą inwestycji nie słabnie. Ostatnio na popularności zyskują też domki holenderskie i rodzinne ogródki działkowe usytuowane w miastach. Nowi, świadomi zalet działki rekreacyjnej, czy  ROD właściciele, dbają, by pełniły one rolę oazy – bezpiecznego i sielskiego miejsca. Zdarza się też, że nabywcy domków wakacyjnych przekształcają je na domy całoroczne. Wówczas urządzają je na wzór domu jednorodzinnego, czy mieszkania. 

Wartością działki są również sprzęty będące na jej wyposażeniu. Meble ogrodowe, narzędzia, a także dziecięce place zabaw, oświetlenie, donice, czy systemy zraszające składają się na mienie ruchome i można je ubezpieczyć. Cały wkład finansowy w rozbudowę infrastruktury działkowej wiąże się zatem ze zwiększeniem wartości, jaką należy chronić.
 

Ubezpiecz swój domek letniskowy 

Ubezpieczenie domku letniskowego może uchronić Cię od przykrych konsekwencji szkód powstałych w wyniku zdarzeń losowych czy kradzieży z włamaniem. Możesz ubezpieczyć go w ramach wyjątkowej na rynku oferty ubezpieczenia PZU Dom. To proste, zamiast mieszkania/domu jednorodzinnego wystarczy wybrać opcję „ubezpieczenie domku letniskowego”. 
 


 

Dlaczego warto ubezpieczyć domek letniskowy w PZU?

  • PZU Dom dla domku letniskowego to ubezpieczenie całoroczne (a nie tylko na okres letni). 
  • Domki holenderskie i altanki (nieposiadające fundamentów) mogą zostać objęte ubezpieczeniem – należy wybrać jedynie ‘inny obiekt’ zamiast ‘budynek’. 
  • Domki letniskowe zlokalizowane na terenie ROD (czyli terenie niebędącym własnością klienta) również mogą zostać objęte ubezpieczeniem PZU Dom. 
  • Ubezpieczone mogą zostać domki wykonane ze wszystkich materiałów (także drewniane) oraz te, które są jeszcze w budowie (wraz z materiałami budowlanymi znajdującymi się na działce). 
  • Sprzęty i meble wchodzące w skład wyposażenia również podlegają ubezpieczeniu. 
  • Za dodatkową opłatą można ubezpieczyć szyby w oknach czy inne przedmioty, które mogą zostać stłuczone. Podobnie można ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem stałe elementy czy elementy zewnętrzne, a także rozszerzyć zakres polisy o dewastację. 
  • Wiaty, szopy, ogrodzenia – wszelkie budowle znajdujące się na terenie działki także wpisują się w zakres ubezpieczenia PZU Dom.
     


 

Domek letniskowy bezpieczny przez cały rok

Dla wielu osób wyjazd na działkę pozostaje jedyną opcją spędzania urlopu poza domem. W dobie pandemii i postępującej inflacji posiadanie własnego miejsca do rekreacji jest niezwykle cenne. Wakacje i weekendy w duchu slow to także świetny sposób na odpoczynek i naładowanie akumulatorów bez konieczności udawania się w daleką podróż.    

Gdy dochodzi do kradzieży lub zniszczeń na działce, tracimy nie tylko kosztowne przedmioty, ale także poczucie bezpieczeństwa w miejscu, które powinno być naszym azylem. Jeżeli doliczymy do strat koszt materiałów budowlanych i naprawy, może wiązać się to z naprawdę dużym wydatkiem.

Aby w pełni korzystać ze wszystkich przywilejów posiadania działki, warto zadbać o swój spokój i bezpieczeństwo. Ubezpieczenie na wypadek niespodziewanych sytuacji znacznie ułatwia relaks, który dla większości z nas jest główną zaletą działkowania.