ABC wycieczki w góry
Planowanie
Planując górską trasę zawsze starajcie się dostosować jej trudność do waszych możliwości – bieżcie pod uwagę możliwości najsłabszego członka grupy. Elementem planowania jest również prewencja bezpieczeństwa np. skorzystajcie z prognozy pogody (dobre prognozy są aktualizowane na bieżąco – nie wystarczy jej sprawdzić tydzień przed wyjazdem). Jeśli wasza trasa wymaga specjalistycznego sprzętu lub umiejętności skorzystajcie z usług licencjonowanego przewodnika.
Sprzętowe ABC
W waszym plecaku nie może zabraknąć kilku drobiazgów niezależnie od długości trasy, pory roku czy ilości uczestników. Obowiązkowe minimum to:
- APTECZKA – na skaleczenia i drobne dolegliwości, nie zapomnijcie swoich leków (jeżli zażywacie je na stałe. Folia NRC jest absolutnie niezbędna nie tylko w okresie zimowym
- UBRANIA – czapka, rękawiczki, ciepły polar, kurtka wodo i wiatro-odporna. Przed wyprawą poświęćcie trochę czasu na dobór właściwej odzieży, weźcie pod uwagę stare skandynawskie przysłowie: „NIE MA ZŁEJ POGODY, JEST TYLKO ŹLE DOBRANA ODZIEŻ”
- JEDZENIE, PICIE – przysłowiowa tabliczka czekolady i termos z herbatą wyciągnęły z opresji niejednego turystę. To co zjecie i ile wypijecie to temat na osobne opracowanie (można ich znaleźć bardzo dużo w sieci), Planując trasę weźcie pod uwagę możliwość uzupełnienia zapasów jedzenia i picia, zwłaszcza latem potrafi to być bardzo uciążliwe.
- DROBIAZGI – latarka, mapa kompas, scyzoryk, zapałki,kawałek linki, kijki trekkingowe, telefon komórkowy. Kształt i wielkość tej listy zawsze będzie uzależniony od poziomu trudności trasy i czasu trwania waszej wycieczki.
Podane przykłady powinny stanowić stały element waszych plecaków niezależnie od czasu i miejsca.
Warto sobie odpowiedzieć na jedno pytanie: Czy potrafię użyć tego co noszę?
DOŚWIADCZENIE
Tego nigdzie nie kupicie. Inwestujcie w siebie, korzystajcie z możliwości powiększania swojego bagażu doświadczeń. Korzystając z usług szkoleniowych, przewodników, wędrując z osobami o dużym doświadczeniu nabieracie obycia i pewności siebie. Wiedza ta może być niezbędna w sytuacji zaistnienia wypadku.
Sytuacje awaryjne
wypadek czy kontuzja zawsze jest rzeczą nieprzewidzianą, można natomiast z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć jego ewentualne konsekwencje. Pewne sytuacje z pozoru błahe w dalszej perspektywie czasu mogą się wiązać z konsekwencjami zdrowotnymi. Z drugiej strony mamy znów poważne stany zagrożenia zdrowia i życia gdzie umiejętność udzielenia pomocy przez towarzyszy wycieczki jest absolutnie niezbędna – bez tego ogniwa nawet najlepsi ratownicy nie będą w stanie zrobić nic w celu uratowania życia. Inwestujcie w swoją wiedzę, kształćcie się na kursach i podejmujcie dobre , mądre decyzje.
Dajemy radę: Przy otarciu pięt wystarczy je przemyć i opatrzyć plastrem, warto rozważyć ewentualne skrócenie wycieczki” natomiast przy utracie przytomności lub NZK (którego jesteście świadkiem) wasza rola zaczyna być naprawdę poważna. Począwszy od zadbania o swoje bezpieczeństwo, przez wezwanie GOPR po umiejętne prowadzenie Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej do czasu przyjazdu GOPR. Nikt z nas nie zakłada czarnych scenariuszy wybierając się na urlop, trening czy wyprawę. Weźcie jednak pod uwagę planując swoją eskapadę taki scenariusz pakując plecak czy opracowując szczegóły trasy.