Żegluj z głową
Na wodzie przyda się OC, casco i NNW
Zanim wyruszysz na wodę, pomyśl o bezpieczeństwie. Przecież do samochodu nie wsiadasz bez ważnego ubezpieczenia! Jeśli jesteś właścicielem jachtu czy motorówki, lub po prostu ją wypożyczasz, nie masz obowiązku ubezpieczenia się. Jednak łodzi co roku przybywa i coraz trudniej pływać po niektórych akwenach lub manewrować np. w porcie, by nikogo nie zahaczyć. Jeśli przypadkiem zniszczysz łódź, narazisz się na spore koszty i wiele problemów. Unikniesz ich, jeśli zadbasz o kompleksowe ubezpieczenie.
By bezpiecznie pływać, potrzebujesz polisy OC, casco oraz NNW. W PZU możesz wykupić tzw. ubezpieczenie jachtów śródlądowych. To polisa, która obejmuje wszystkie trzy typy ubezpieczenia.
Co obejmuje polisa i gdzie działa?
Ubezpieczenia jachtów śródlądowych jest dla właścicieli, armatorów i zwykłych użytkowników. Możesz ubezpieczyć zarejestrowane i dopuszczone do pływania po polskich i europejskich wodach śródlądowych jachty motorowe i żaglowe, ale też inny sprzęt pływający, jak deski windsurfingowe, kajaki, skutery i rowery wodne. Podobnie jak w polisach samochodowych, zakres ubezpieczenia nie jest ograniczony tylko do terenu naszego kraju. Działa na wodach śródlądowych w całej Europie, w czasie rejsów turystycznych, sportowych i szkoleniowych (w tzw. okresie eksploatacji).
Polisa jacht-casco
Polisa jacht-casco chroni Twój sprzęt w razie wypadku, zdarzeń losowych i kradzieży. W PZU ma trzy zakresy – podstawowy, rozszerzony i pełny. Możesz więc dostosować ją do swoich potrzeb. W podstawowym zakresie ubezpieczenie obejmuje: szkody, które powstały w trakcie otaklowywania lub roztaklowywania jachtu, wywrócenie się lub zatonięcie jachtu lub sprzętu wodnego, utknięcie na mieliźnie, wpłynięcie na ląd lub przeszkodę podwodną. Ponadto, ubezpieczenie chroni Cię, gdy dojdzie do kolizji z inną jednostką pływającą lub gdy uderzysz o nabrzeże lub inne obiekty. Polisa chroni też w razie ognia, wybuchu, upadku statku powietrznego lub przedmiotów z jego pokładu oraz działania sił wyższych, w tym sztormu, huraganu, uderzenia piorunów, mrozu.
Jeśli masz duże doświadczenie na wodzie, wiesz, że szkody może wywołać również fala spowodowana przez szybko przepływająca jednostkę. To tzw. kolizja bez kontaktu. Od niej również chroni polisa jacht-casco. W podstawowym zakresie polisa obejmuje też umyślne uszkodzenie jachtu oraz sprzętu wodnego przez inne osoby, gdy jacht jest na strzeżonym postoju lub w należycie zabezpieczonym miejscu przechowywania.
W wariancie pełnym polisa obejmuje nie tylko zdarzenia na wodzie. Jest skuteczna w czasie transportu łodzi lądem, w Polsce i Europie. Możesz więc swobodnie zabrać skuter wodny czy deskę do windsurfingu na wakacje w Chorwacji. Sprzęt będzie chroniony na wypadek kolizji drogowej, otarcia na parkingu i podczas wodowania. Będzie też ubezpieczony na wypadek ognia, piorunu, huraganu lub deszczu nawalnego na lądzie oraz na wypadek kradzieży lub rabunku jachtu i jego wyposażenia.
Podczas zagranicznych rejsów lub wakacji nad ciepłym morzem pomyśl o dodatkowym turystycznym ubezpieczeniu dla
Ciebie i bagażu, takim jak PZU Wojażer
OC – gdy wyrządzisz szkodę
Może się zdarzyć, że Ty lub Twoja załoga wyrządzicie komuś szkodę podczas rejsu lub postoju. Na przykład jacht uszkodzi inną łódź lub cuma rzucana z jachtu uderzy spacerowicza, który się przewróci i złamie rękę. W takich wypadkach musisz wypłacić odszkodowanie pokrzywdzonej osobie lub właścicielowi, który poniósł straty. By mieć pełna ochronę, zadbaj o ubezpieczenie OC, dzięki któremu nie poniesiesz wysokich kosztów takiego odszkodowania.
Jeśli Tobie lub członkowi załogi zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, otrzymasz odszkodowanie w ramach polisy NNW. Pomyśl o dodatkowej polisie NNW, gdy żeglarstwo uprawiasz sportowo, bierzesz udział w regatach czy zawodach. Jeśli należysz do klubu sportowego lub pływasz w ramach zorganizowanego obozu, skorzystaj z NNW osób uczestniczących w kulturze fizycznej.
Nie tylko latem
Ubezpieczenie jachtu i motorówki możesz zawrzeć na cały rok lub na krótszy czas, np. tylko na sezon żeglarski. To tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe. Natomiast umowa całoroczna działa także, gdy nie używasz jachtu, np. w czasie remontu lub zimowania. Skorzystaj z ubezpieczenia rocznego, zwłaszcza jeśli przechowujesz łódź nie w garażu czy hangarze, lecz pod plandeką znajdującą się pod gołym niebem.
Nie tylko łódź
W skład kompleksowego ubezpieczenia jachtów wchodzą też przedmioty codziennego użytku, które są przydatne na jachcie, takie jak: odzież, sprzęt fotograficzny czy telefony komórkowe. Jeśli zniszczą się lub zagubią w wyniku sytuacji, które obejmuje jacht-casco, jak np. kolizja na wodzie, działanie sił przyrody (sztorm, huragan, piorun), utknięcie na mieliźnie, wpłynięcie na ląd lub uderzenie w przeszkodę podwodną, dostaniesz odszkodowanie.
Dla wilków morskich i armatorów
Podobnie jak jachty i łodzie do żeglugi śródlądowej, możesz ubezpieczyć jednostki dopuszczone do turystycznej i sportowej żeglugi morskiej. To polisa dla osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.
Źródła
Polisa ubezpieczeniowa dla jachtów morskich https://www.pzu.pl/
Ubezpieczenie jachtów śródlądowych – dowiedz się więcej www.pzu.pl/produkty/kompleksowe-ubezpieczenie-jachtow-srodladowych
Ubezpieczenie Wojażer – polisa dla podróżnych https://www.pzu.pl/
Jakie przepisy obowiązują podczas żeglowania? http://www.zegluga.wroclaw.pl/