10 września 2024

Potrącenie psa – jakie kroki należy podjąć i jak działa wtedy ubezpieczenie?

Zdarzyło ci się uczestniczyć w kolizji z udziałem zwierzęcia? W takim przypadku wiesz, że ustalenie odpowiedzialności bywa trudne. Oczywiście te kwestie są regulowane przepisami, co za tym idzie, gdy właściciel wypiera się swojego czworonoga, trzeba wezwać na pomoc policję.

Spis treści: 

  1. Za zwierzęta gospodarskie odpowiada ich właściciel 
  2. Potrącenie psa lub kota – jak sprawdzić właściciela? 
  3. Potrącenie psa lub kota z winy kierowcy. Czy trzeba mu wypłacić odszkodowanie?  
  4. Obowiązki w przypadku potrącenia zwierzęcia 
  5. Zwierzę na drodze – jak zachować się na miejscu wypadku? 
     

Za zwierzęta gospodarskie odpowiada ich właściciel

Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników sprawia, że kierowca nie powinien mieć problemu z uzyskaniem odszkodowania. Wystarczy tylko ustalić, kto jest właścicielem zwierzęcia. To również nie sprawia trudności, ponieważ zwierzęta gospodarskie są oznakowane – kolczykowane albo tatuowane. Jeśli wbrew obowiązkowi rolnik nie ma polisy OC, odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

O ile przy zderzeniu z krową, owcą, kozą czy świnią nie masz wątpliwości, że doszło do bliskiego spotkania ze zwierzęciem gospodarskim, o tyle w zderzeniu z psem może być inaczej. W tym przypadku ustalenie właściciela nie zawsze będzie wykonalne.  


Potrącenie psa lub kota – jak sprawdzić właściciela? 

Na co dzień pies może być zarówno wykorzystywany do prac gospodarskich, np. w pilnowaniu obejścia, stróżowaniu przy stadzie owiec, jak i być towarzyszem człowieka. Dlatego, kiedy dochodzi do kolizji z psem, pojawia się trudność w ustaleniu, jaką rolę odgrywało zwierzę, zanim nastąpiło jego potrącenie. Odszkodowanie z polisy OC rolnika jest bowiem wypłacane tylko wtedy, kiedy uda się udowodnić, że pies pomagał w gospodarstwie rolnym i wybiegł pod koła podczas pełnienia „obowiązków służbowych”. 

Zdarza się, że właściciel wypiera się własnego psa i wtedy trzeba wezwać policję, aby sprawdzić, do kogo zwierzę należy. Niektóre zwierzaki mają wszczepiony chip z danymi opiekuna czy przypięty do obroży adres lub numer telefonu. Czasem posiadacze psów mają OC w życiu prywatnym obejmujące także szkody spowodowane przez zwierzęta domowe. Ochronę można rozszerzyć poprzez tzw. klauzule dodatkowe i wtedy ubezpieczenie będzie działać także wtedy, gdy pies, którego rasa zaliczana jest do agresywnych, spowoduje szkodę.  

Pamiętaj! Opiekun zwierzęcia odpowiada za wszystkie szkody, które ono spowoduje, nawet jeśli przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności zwierzę zerwało się ze smyczy i nie była to wina umyślna. 

 Właściciel psa czy kota powinien sprawować nadzór nad zwierzęciem, ale pupil niekoniecznie musi się go słuchać. Aby nie płacić za wyrządzone przez niego szkody, warto zdecydować się na OC w życiu prywatnym. Polisa pokryje rekompensatę pieniężną np. w sytuacji, kiedy zwierzę zabłąkało się lub uciekło i wtedy spowodowało szkodę bądź gdy zniszczyło rzecz należącą do gościa przebywającego w naszym domu. W PZU to ubezpieczenie obejmuje nie tylko szkody wyrządzone przez czworonogi domowe, ale również ubezpieczonego i jego bliskich, a także osoby pomagające w domu, takie jak: opiekunka, ogrodnik czy pomoc domowa. 


Potrącenie psa lub kota z winy kierowcy. Czy trzeba mu wypłacić odszkodowanie?  

A co, jeśli do wypadku doszło z winy kierowcy, bo np. jechał przez wieś ze zbyt dużą prędkością? Czy sprawca ponosi odpowiedzialność i musi wypłacić odszkodowanie właścicielowi zwierzęcia? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zgodnie z przepisami zwierzę powinno być wyprowadzane na smyczy – inaczej właściciel popełnia wykroczenie. Jeśli kierowca wezwie policję, to opiekun psa lub kota zapewne zapłaci mandat w wysokości do 1000 zł.  

W myśl art. 431 kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.) odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzę ponosi jego posiadacz. To, że kierowca przekroczył prędkość, nie powoduje, że w przypadku potrącenia psa czy innego zwierzęcia jego właściciel nie będzie musiał wypłacić odszkodowania prowadzącemu auto. Jeśli sąd będzie rozpatrywać sprawę, może ze względu na przekroczenie prędkości obniżyć wysokość zasądzonego odszkodowania. Nie zmienia to faktu, że to opiekun zwierzęcia ponosi winę, gdyż jego pupil nie powinien się znaleźć na drodze bez nadzoru.  

Dajemy radę: określenie, kto ponosi odpowiedzialność za zderzenie ze zwierzęciem, ułatwia prawidłowe sporządzenie dokumentacji z miejsca zdarzenia. Jeśli sprawa jest sporna, należy wezwać policję i poprosić o spisanie notatki.  


Obowiązki w przypadku potrącenia zwierzęcia 

Kierowca, który potrąci zwierzę, nie może tak po prostu odjechać z miejsca zdarzenia – musi udzielić pierwszej pomocy. Jeśli tego nie zrobi, grożą mu areszt lub kara grzywny. Obowiązek wynika z art. 25 ustawy o ochronie zwierząt. Kierowca powinien zapewnić pomoc albo powiadomić odpowiednie służby – policję (poza terenem zabudowanym) lub straż gminną (na terenie zabudowanym). Może również zgłosić zdarzenie pod numerem telefonu 112. Zwierzęciem zajmie się weterynarz. 

W przypadku, gdy zwierzę zachowuje się spokojnie, kierowca może zabrać je sam do lecznicy weterynaryjnej. Przeważnie będzie to oznaczać, że będzie musiał zapłacić za świadczoną pomoc. Jednak może się ubiegać o zwrot tych środków, jeśli ustali, kim jest właściciel. Jeżeli to bezdomny pies, można się o nie ubiegać od urzędu gminy.  


Zwierzę na drodze – jak zachować się na miejscu wypadku? 

Kierowca powinien zabezpieczyć miejsce wypadku – ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne, aby zwrócić uwagę innych uczestników ruchu drogowego i nie doprowadzić do poważniejszego zdarzenia. 

Jeśli twoje zwierzę spowodowało wypadek, jako opiekun będziesz musiał pokryć koszty jego leczenia, a także odszkodowania dla kierowcy, o ile samochód został uszkodzony. Co więcej, z przepisów wynika, że osobą, która ponosi odpowiedzialność za zwierzę, jest nie tylko prawowity właściciel, czyli ten, kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, ale także człowiek, która je dokarmia. Chodzi tutaj o przypadek, np. bezpańskich kotów, którym zostawia się jedzenie. Również wtedy taki ktoś jest zobowiązany do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody.  

Jeżeli ktoś doprowadza do potrącenia zwierzęcia celowo, podlega odpowiedzialności karnej.  

 


Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczeń, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia OC osób fizycznych w życiu prywatnym dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.