Przechowywanie opon – najlepsze praktyki, aby zachować je w dobrej kondycji
Spis treści:
1. W jaki sposób odpowiednio przechowywać opony? Zimowanie opon i nie tylko
2. Dokładne oczyszczenie opon przed sezonem wegetacyjnym to podstawa
3. Możesz wpłynąć na wydłużenie żywotność opon – najlepsze praktyki
4. Gdzie najlepiej magazynować opony?
5. Zmiana miejsca opon także ma znaczenie
6. Przechowywanie opon w piwnicy – czy to dobre rozwiązanie?
7. Gdzie składować opony, jeśli nie masz piwnicy lub garażu?
8. Czym jest hotel dla opon? Najlepsze miejsce do przechowywania?
W jaki sposób odpowiednio przechowywać opony? Zimowanie opon i nie tylko
Przechowywanie opon nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Niezależnie od tego, czy są to opony rowerowe, samochodowe czy motocyklowe – muszą być przetrzymywane w odpowiedni sposób.
Najważniejsza zasada to wybór odpowiedniego miejsca. Ogumienie na czas nieużytkowania powinno znajdować się w ciemnym, suchym oraz chłodnym pomieszczeniu. Przed ich sezonem należy je dokładnie oczyścić z wszelkich pozostałości, takich jak błoto czy zalegający w bieżnikach piach. Szczególnie istotne jest usunięcie z nich soli drogowej po sezonie zimowym. Po wykonaniu tego opony powinny być osuszone oraz dopompowane do 2,2 – 2,5 barów.
Odpowiednia konserwacja również ma ogromne znaczenie, ponieważ wypływa na przedłużenie żywotności gumy. Dobrym rozwiązaniem będzie również zapakowanie kół do foliowych worków lub specjalnych pokrowców, aby chronić je przed gryzoniami.
Dokładne oczyszczenie opon przed sezonem wegetacyjnym to podstawa
Przed sezonowaniem opon ważne jest dokładne ich oczyszczenie. Zacznij od usunięcia widocznych zanieczyszczeń, takich jak błoto czy kamienie, korzystając z miękkiej szczotki.
Następnie użyj łagodnego detergentu lub substancji myjących rozpuszczonych w wodzie, aby delikatnie wytrzeć całą powierzchnię opony. Staraj się unikać agresywnych preparatów, które mogą uszkodzić gumę. Jeśli na oponie są plamy oleju lub smoły, użyj specjalnego środka do ich usuwania.
Po dokładnym czyszczeniu spłucz oponę czystą wodą i osusz ją starannie, aby uniknąć pozostawienia wilgoci, która może prowadzić do jej uszkodzenia. Jeśli chcesz, możesz nałożyć specyfik konserwacyjny, który dodatkowo zabezpieczy oponę przed działaniem czynników atmosferycznych.
Dbanie o czystość i odpowiednie zabezpieczenie opon przed sezonem może znacząco wpłynąć na ich trwałość, a przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo w czasie jazdy.
Możesz wpłynąć na wydłużenie żywotność opon – najlepsze praktyki
Prawidłowe magazynowanie opon wiąże się z odpowiednim przygotowaniem miejsca, w którym będą się znajdować. Wilgoć może negatywnie odbić się na ich funkcjonalności, a finalnie doprowadzić do pogorszenia parametrów. Przechowując opony na zimę czy w lecie, musisz zwrócić uwagę, aby były oddalone od chemikaliów oraz środków, które mogą wpłynąć na ich trwałość, takich jak paliwa, oleje czy rozpuszczalniki, których opary mogą wnikać w strukturę gumy.
Niezależnie od tego, czy są to same opony, czy z felgami stalowymi bądź aluminiowymi, powinny być położone jedna na drugiej. Producenci nie zalecają stawiania ich pionowo, ponieważ może to wpłynąć na ich odkształcanie, a deformacja będzie miała przełożenie w komforcie jazdy oraz starzeniu się mieszanki gumy.
Przestrzeganie tych drobnych zasad wpływa na wydłużenie żywotności opon. Nie zaleca się również wieszania opon na hakach. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku przechowywania opon z felgami – te mogę stać i wisieć, ponieważ dzięki obręczom guma się nie odkształca.
Gdzie najlepiej magazynować opony?
Najpopularniejszym pomieszczeniem, które służy do przechowywania opon, jest garaż. Warto jednak zadbać o to, by był on zabezpieczony przed wilgocią, która wpływała na jakość gumy.
Poza tym, jak już wspomnieliśmy, z dala od opon powinny znajdować się wszelkie substancje chemiczne takie jak rozpuszczalniki, oleje czy smary, które w kontakcie z oponą mogą doprowadzić do jej zniszczenia.
Guma opon nie powinna też mieć bezpośredniego kontaktu z podłożem, dlatego należy użyć stojaka lub palet drewnianych, na których zostaną usadowione opony.
Nie zapominaj też o temperaturze. W pobliżu nie powinny znajdować się żadne źródła ciepła. Nadmierne grzanie negatywnie wypływa na parametry gumy.
Zmiana miejsca opon także ma znaczenie
Warto również pamiętać, że zupełnie inaczej przechowuje się całe koła, a inaczej same opony. Jeżeli do magazynowania masz całe koła, to możesz postawić je obok siebie, układać jedna na drugiej, bądź powiesić na hakach – felgi wpływają na odpowiednie wyprofilowanie opony, dlatego nie trzeba martwić się o ich deformacje – pamiętaj jednak, aby przy tym nie porysować samych felg.
Z kolei, jeśli opony będą przechowywane bez felg, warto umieścić je jedna na drugiej. Chociaż i w tym przypadku musisz pamiętać, aby co jakiś czas zmieniać ich położenie, szczególnie te, które znajdują się najbliżej podłoża. Po prostu przekładaj oponę z najwyższego rzędu na najniższy.
Przechowywanie opon w piwnicy – czy to dobre rozwiązanie?
Zazwyczaj wspólnoty mieszkaniowe nie zabraniają przechowywania opon w piwnicach. Pamiętaj jednak o kilku podstawowych zasadach:
- Obracanie opon pomoże uniknąć odkształceń.
- Warto pamiętać o obniżeniu temperatury w pomieszczeniu, w którym będą przechowywane opony, a także o ograniczeniu dostępu do bezpośredniego światła.
- Zabezpiecz opony przed gryzoniami, które często pojawiają się w piwnicach.
Gdzie składować opony, jeśli nie masz piwnicy lub garażu?
Nie wszyscy dysponują dostępem do piwnicy bądź możliwością magazynowania opon w garażu. W takiej sytuacji warto pomyśleć o składowaniu ich w specjalnym punkcie lub u swojego mechanika, który zadba o odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych czynników.
Nie należy trzymać opon w przypadkowych miejscach. Niektórzy zastanawiają się, czy na przykład na balkon to dobry pomysł na przechowywanie opon. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ guma zostaje narażona na zmiany temperatury, a także nadmierne działanie wilgoci, przez co może dojść do jej szybszego zużywania się.
Czym jest hotel dla opon? Najlepsze miejsce do przechowywania?
Niektórzy, mając na uwadze dobro klientów, a także ich problemy w związku z brakiem przestrzeni dla przechowywania opon, dają możliwość magazynowania ich w serwisach, a także na specjalnie przystosowanych halach oponiarskich. Koszt takiej usługi wynosi około 140 zł od kompletu kół i 120 zł od kompletu opon za jeden sezon.
Trzeba pamiętać, że niewłaściwe sezonowanie opon wypływa na utratę ich właściwości, zmniejsza przyczepność do podłoża – ogumienie nie jest już tak elastyczne, przez co dochodzi do jego destrukcji, szybszej konieczności wymiany na skutek uszkodzenia. Prawidłowe przechowywanie opon w miejscach, które są odpowiednio do tego dostosowane, minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia oraz narażenia na szkodliwe działanie różnych czynników. Dzięki temu klienci nie muszą zastanawiać się, jak wygospodarować wolne miejsce na opony, i zyskają gwarancję dobrych warunków, które wydłużą żywotność ogumienia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wielu kierowców.
W momencie przyjęcia od klienta produktu opona jest dokładnie opisywana i ewidencjonowana pod kątem stopnia zużycia bieżnika i wszelkich potencjalnych uszkodzeń występujących na niej. Dzięki temu można ocenić jej faktyczny stan i stwierdzić, czy nie lepszym pomysłem byłaby wymiana.
Wszystkie opony, które są przyjmowane do magazynu, są dokładnie opisywane i przypisywane do konkretnego numeru rejestracyjnego samochodu, dzięki czemu nie ma możliwości pomyłki przy wydawaniu ich. Takie profesjonalne punkty cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów.
Pamiętaj, że jeżeli chcesz zapewnić sobie szeroką ochronę na wypadek awarii opony, możesz skorzystać z ubezpieczenia PZU Auto Opony, które zabezpiecza cię na wypadek nieprzewidzianych sytuacji i kosztów związanych z naprawą bądź wymianą opony na nową.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto i ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach lub u naszych agentów.