14 października 2022

Okiem agenta: Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Ekspert Komunikacji i Inicjatyw Biznesowych

W obecnych czasach wynajem nieruchomości stał się niezwykle popularny. To zarówno źródło dochodu dla dużej liczby Polaków, jak i sposób na posiadanie własnego kąta dla wielu osób.

Szacuje się, że w Polsce jest około 0,7 miliona mieszkań udostępnionych na wynajem. Najważniejszym dokumentem w tym przypadku jest dobrze sporządzona umowa. Jednak o co, poza nią, należy zadbać, aby obie strony czuły się bezpiecznie?
Zapytaliśmy agentkę ubezpieczeniową – Monikę Nozderkę – o najistotniejsze kwestie nurtujące osoby, chcące ubezpieczyć mieszkanie na wynajem. Poznaj jej odpowiedzi i przekonaj się, czy takie ubezpieczenie jest potrzebne.
 

Pytanie do agentki: Czy powinienem ubezpieczyć mieszkanie, jeśli jestem jego właścicielem, ale przeznaczyłem je na wynajem? Na co zwrócić uwagę oraz – jeśli ubezpieczenie jest potrzebne – jakie najlepiej wybrać?

 

Agentka odpowiada:
Z prawnego punktu widzenia nie jest to konieczne, ale warte rozważenia. Ubezpieczenie mieszkania pozwoli zmniejszyć niezaplanowane wydatki w przypadku zdarzeń losowych lub zniszczeń spowodowanych przez najemcę.

Monika Nozderka – Agent PZU

 

Jesteś właścicielem mieszkania i zastanawiasz się, jak ubezpieczyć swoją nieruchomość na wypadek różnego rodzaju zdarzeń wynikających zarówno z sytuacji losowych, jak i z działań osób wynajmujących? W polskim prawie ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, jednak w przypadku mieszkania na wynajem może okazać się kluczowe dla Ciebie jako wynajmującego. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu zmniejszysz potencjalne wydatki związane np. ze skutkami wadliwie działającej instalacji hydraulicznej bądź elektrycznej. W tej sytuacji potrzebne będzie ubezpieczenie na wypadek szkód losowych (wykupisz je wraz z ubezpieczeniem PZU DOM) – obejmie ono również takie zdarzenia jak pożar czy zniszczenie mienia przez wichurę. Należy się też zabezpieczyć przed szkodami, które mogą zostać wyrządzone przez użytkownika wynajmowanego mieszkania – wprawdzie przy niemal każdej umowie najmu pobierana jest kaucja w wysokości czynszu lub jego wielokrotności, jednak... nie zawsze ona wystarczy. Co jeśli przykładowo lokator zapomni zakręcić kran w łazience lub kuchni i zaleje sąsiada? PZU DOM pomoże Ci w takich okolicznościach.

W PZU możesz dodatkowo – jako właściciel mieszkania – skorzystać z simpl.rent. Co to takiego? Jest to pierwsze na polskim rynku, innowacyjne ubezpieczenie płatności za czynsz, w ramach którego wprowadzono element zwany Certyfikatem Najemcy. Dzięki simpl.rent wynajmujący mieszkanie może sprawdzić online, kim jest osoba, która chce zamieszkać w jego nieruchomości oraz jakie są jej dochody w odniesieniu do wysokości czynszu. To jednak nie wszystkie funkcjonalności tego narzędzia, a trzeba też dodać, że każdy z oferowanych przez nie procesów odbywa się za zgodą oraz z udziałem najemcy. Jest to bezpieczne dla obu stron, niezwykle nowoczesne rozwiązanie ułatwiające wynajem mieszkań. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
 

Pytanie do agentki: Jestem studentem – czy powinienem ubezpieczyć mieszkanie, w którym zamieszkam podczas studiów?

Agentka odpowiada:
Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli znajdują się w nim Twoje meble, sprzęty lub rzeczy zakupione przez Ciebie. Należy pamiętać, że nawet jeśli właściciel mieszkania posiada ubezpieczenie swojej nieruchomości – Twoje rzeczy nie są nim objęte. 

Przykład: w sytuacji włamania do wynajmowanego mieszkania polisa właściciela nie pokryje kosztów skradzionych rzeczy należących do Ciebie (laptopa, biżuterii czy gotówki).
Własna polisa pozwoli Ci zmniejszyć nieprzewidziane wydatki również w przypadku przepięcia w instalacji elektrycznej. Otrzymasz wtedy odszkodowanie pozwalające pokryć koszty naprawy bądź zakupu nowego sprzętu.

A jeśli spiesząc się na ważny egzamin, zapomnisz zakręcić kran i po powrocie z uczelni okaże się, że wynajmowane mieszkanie jest zalane, a pod drzwiami czeka już zdenerwowany sąsiad z dołu – odetchniesz z ulgą jako posiadacz polisy OC!

Monika Nozderka – Agent PZU

Szacuje się, że w Polsce w wynajmowanych mieszkaniach żyje około 1,5 miliona osób. To ogromna grupa ludzi, którzy również potrzebują poczucia bezpieczeństwa oraz stabilizacji w miejscu, gdzie mieszkają. Należysz do tego grona i zastanawiasz się, jakie wybrać opcje dodatkowe? Na pewno ważne będzie ubezpieczenie ruchomości domowych – zabezpieczy ono m.in. Twoje rzeczy w sytuacjach losowych, takich jak zalanie, pożar albo kradzież. Wybierz PZU Dom, aby zapewnić sobie spokój w tego typu okolicznościach. Pamiętaj, że jeśli sam nie zadbasz o ubezpieczenie, Twój dobytek nie będzie nim objęty nawet wtedy, gdy właściciel ma wykupioną dodatkową polisę na mieszkanie. To jedynie jego rzeczy znajdujące się na terenie nieruchomości będą podlegały ochronie. 

W PZU możesz ponadto wybrać OC w życiu prywatnym. Przyda Ci się, jeśli np. zostawisz w łazience odkręcony kran i zalejesz sąsiadów.
 

Pytanie do agentki: Jestem właścicielem małego pieska i chcę wynająć mieszkanie – jakie ubezpieczenie kupić, żeby ubezpieczyć właściciela mieszkania przed ewentualnymi szkodami spowodowanymi przez mojego czworonoga?

Agentka odpowiada:
W takim przypadku najlepiej wykupić polisę OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem o klauzulę za szkody powstałe w mieniu najmowanym. Pozwoli to oszczędzić stresu, jeśli Twój pupil doprowadzi do szkód w wynajmowanym mieszkaniu.

By mieć pełną ochronę, polecam wykupienie pakietu PZU Dom. Taka polisa zabezpieczy to, co posiadasz, ale też pokryje koszty szkód, jakie – w ramach czynności związanych z życiem prywatnym czy z posiadanym mieniem – wyrządzisz osobom trzecim.

Monika Nozderka – Agent PZU
 

Taki rodzaj ubezpieczenia może okazać się niezbędny dla poczucia bezpieczeństwa właścicieli nieruchomości. Bardzo wielu z nich nie zgadza się bowiem na obecność zwierząt w wynajmowanym mieszkaniu właśnie ze względu na szkody, które mogą one wyrządzić.

Ubezpieczenie może okazać się wstępem do konstruktywnej rozmowy na ten temat. Pozwoli również uspokoić niepokojącego się właściciela, a przyszły wynajmujący udowodni, że jest osobą odpowiedzialną. Wybierając ubezpieczenie PZU polisa w życiu prywatnym, które możesz rozszerzyć o wspomnianą wyżej klauzulę za szkody powstałe w mieniu najmowanym, chronisz zarówno siebie, jak i właściciela mieszkania. Dodatkowo warto wykupić ubezpieczenie PZU DOM – zwłaszcza przy ubezpieczaniu ruchomości prywatnych. Dzięki temu zabezpieczysz swoje rzeczy znajdujące się w wynajmowanym mieszkaniu, takie jak komputer, biżuteria albo tablet. Zawsze warto o to zadbać.
 

Wynajmowane mieszkanie – czy warto je ubezpieczyć? Wnioski

Monika – agentka ubezpieczeniowa, która pomogła nam odpowiedzieć na pytania zadawane przez czytelników naszego bloga, doskonale zna temat ubezpieczenia wynajmowanych mieszkań. Dzięki temu mogliśmy poznać przykłady zaczerpnięte z życia, które potwierdzają, że warto wykupić ubezpieczenie – zarówno PZU DOM, jak i PZU OC w życiu prywatnym.

Dla każdego człowieka bezpieczeństwo jest kwestią niezwykle ważną. Dotyczy to również posiadanych nieruchomości oraz mieszkań wynajmowanych od innych osób. W PZU dysponujemy szerokim zakresem ubezpieczeń, a nasi agenci potrafią świetnie doradzić, jaki produkt będzie odpowiedni w każdym indywidualnym przypadku. 

Jeśli więc masz nieruchomość, którą chcesz wynająć, lub jesteś studentem mieszkającym w wynajmowanej kawalerce – skontaktuj się z naszym agentem i zapewnij sobie bezpieczeństwo. Nie będziesz żałować.
 


*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w OWU na https://www.pzu.pl/.../dom-i-mieszkanie/ubezpieczenie-domu 
*Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o włączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU Dom wraz z postanowieniami dodatkowymi i odmiennymi do tych OWU, które są dostępne na stronie https://simpl.rent/ubezpieczenia/