Jak wybrać ubezpieczenie domu?
Spis treści:
- Ubezpieczenie domu – jak działa?
- Ile kosztuje ubezpieczenie domu – od czego zależy cena?
- Jak wybrać ubezpieczenie domu? Na co zwrócić uwagę?
Ubezpieczenie domu – jak działa?
Ubezpieczenie domu chroni cię przed kosztami różnych szkód, np. przed pożarem, zalaniem. Dzięki ubezpieczeniu w przypadku awarii, nagłej sytuacji możesz także uzyskać pomoc, np. ze strony hydraulika lub elektryka, oraz otrzymać odszkodowanie, gdy przykładowo sąsiad uszkodzi ogrodzenie twojego domu czy silny wiatr zniszczy instalację fotowoltaiczną.
Załóżmy, że spłacasz kredyt za nieruchomość, płacisz co miesiąc wysoką ratę i nagle dochodzi do pożaru w twoim domu. A to niestetyzdarza się bardzo często – z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2023 roku doszło do 29 735 pożarów w obiektach mieszkalnych. Jeśli nie masz ubezpieczenia, to nagle okazuje się, że musisz wykonać kosztowny remont z własnej kieszeni. Być może na kilka miesięcy musisz się wyprowadzić i wynajmować jakiś lokal, co generuje kolejne wydatki. Ponadto dalej spłacasz comiesięczne raty kredytu. Czy podołasz temu finansowo?
Właśnie dlatego ubezpieczenie domu jest tak ważne. Jednak z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że tylko 49% nieruchomości w sektorze gospodarstw domowych jest ubezpieczonych. Jeśli jeszcze nie masz takiej polisy, sprawdź jak wybrać ubezpieczenie domu, które będzie odpowiadać twoim potrzebom.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu – od czego zależy cena?
Cenę ustala się indywidualnie dla każdego klienta i jego nieruchomości. Możesz jednak wyliczyć składkę online np. na stronie mojePZU, a zajmie ci to dosłownie kilka minut. To, ile kosztuje ubezpieczenie domu, zależy od:
- adresu nieruchomości,
- roku budowy,
- czy korzystasz z innych ubezpieczeń w PZU,
- z jakiego materiału wykonany jest dach budynku,
- z jakiego materiału zrobione są ściany,
- jaka jest wartość nieruchomości,
- czy ochrona ma obejmować ruchomości domowe, a jeśli tak, to ile ma wynosić suma ubezpieczenia,
- jakie masz zabezpieczenia antykradzieżowe w domu.
Jeśli chodzi o dodatkowe ubezpieczenia, które mogą ci się przydać, to zwróć uwagę na OC w życiu prywatnym, które sprawia, że gdy niechcący wyrządzisz komuś szkodę, koszty jej naprawy mogą być pokryte z polisy. Warto też rozważyć ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) czy ochrony prawnej.
Jak wybrać ubezpieczenie domu? Na co zwrócić uwagę?
Powinno ci zależeć, aby zakres ochrony był jak najszerszy, by w razie potrzeby móc ubiegać się o jak najwyższe odszkodowanie.
Poza ubezpieczeniem domu dobrze jest mieć OC w życiu prywatnym, które może stanowić uzupełnienie do pełnej ochrony przez nieprzewidzianymi wydarzeniami. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, w jak wielu przypadkach możesz dzięki temu polisie uniknąć wysokich kosztów. Wystarczy, że nie odśnieżysz chodnika przed domem, a ktoś poślizgnie się i np. złamie rękę. Wtedy odszkodowanie za wypadek może pokryć ubezpieczyciel. Ta ochrona dotyczy nie tylko zdarzeń na posesji czy w jej pobliżu. Działa również, kiedy np. podczas jazdy rowerem potrącisz pieszego.
Pamiętaj też o ubezpieczeniu ruchomości domowych, czyli wyposażenia domu, np. mebli, sprzętu elektronicznego, sprzętu sportowego, a nawet ubrań czy drogich kosmetyków. Mając taką polisę, możesz liczyć na odszkodowanie m.in. w przypadku kradzieży z włamaniem, zniszczenia cennych rzeczy czy zdarzeń losowych. Warto także rozważyć ubezpieczenie wyposażenia posesji, jeśli masz tam np. altankę, plac zabaw dla dzieci czy murowany grill. Innym przydatnym dodatkiem w polisie jest ubezpieczenie przedmiotów od stłuczenia, np. okien, drzwi balkonowych.
Koniecznie zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. Powinna odpowiadać wartości twojej nieruchomości, tzn. mieć taką wysokość, aby móc przywrócić stan sprzed zdarzenia – bez względu na to, do jakiej dojdzie szkody objętej ochroną ubezpieczeniową.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU Dom dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.