17 sierpnia 2016

Gdy na urlopie złapie Cię sztorm…

Wykupiłeś zagraniczne wakacje nad oceanem, ale nie sprawdziłeś pogody. A może jesteś w Polsce na Mazurach? Wynająłeś łódkę i masz! Sztorm. Co zrobić w takiej sytuacji, by było bezpiecznie?

Przewiduj

Jeśli jesteś na wodzie i pogoda nagle się zmienia, musisz koniecznie obserwować co się dzieje. Na bezchmurnym dotychczas niebie pojawiają się Cirrocumulusy? Lepiej uciekać, bo zwiastują one przelotne opady i silny wiatr. Niebezpieczne mogą okazać się też chmury Altocumulus Castelanus (z "wieżyczkami") wróżą silny wiatr i sztorm na morzu. Jednak krew w żyłach żeglarzy mrożą zobaczone na horyzoncie Cumulonibusy, one bowiem przyniosą burzę i silne opady. 

Jeśli zauważysz takie chmury płyń do najbliższego portu, by przeczekać złą pogodę. W okolicy nie ma portu? Zatrzymaj się przy jakimś bezpiecznym brzegu. 

Bezpieczne wakacje nad Bałtykiem – o czym musisz pamiętać?

Zerwał się bardzo silny wiatr, a Ty nadal na wodzie? Zastosuj się do poniższych zasad!

1.    Bądź w kontakcie. Nie ważne czy wybrałeś się na łódkę po raz pierwszy, czy jesteś już bardziej doświadczony, w razie niebezpieczeństwa dzwoń do WOPR-u. Zapisz sobie w telefonie numer 601 100 100 i w razie potrzeby korzystaj z niego. Ratownicy w kilka minut przypłyną Ci z pomocą. Sprawdź też inne środki łączności i komunikacji, które są na podkładzie, np. radiopław, flar, rakietnica.

2.    Wszyscy na pokład! I to z kamizelkami ratunkowymi. Nikogo nie można zostawić w kajucie. Policz też wszystkich członków załogi i sprawdź później po burzy czy jesteście w komplecie. Do tego warto też założyć dodatkowe liny tzw. live line. Do nich wpinane są pasy bezpieczeństwa załogi. 

3.    Bezpieczeństwo – przede wszystkim. Sprawdź olinowanie jachtu, zamocowanie tratwy ratunkowej i innych środków ewakuacyjnych, koniecznie przygotuj apteczkę.  Jeśli jesteś na wakacjach za granicą dobrze wykupić ubezpieczenie, np. PZU Wojażer rozszerzone o pakiet sport. Gdyby w trakcie sztormu coś Ci się stało, ubezpieczyciel zapewni Ci opiekę lekarską, a nawet transport medyczny do domu. Nie jesteś już początkującym żeglarzem? Pomyśl o kompleksowym ubezpieczeniu jachtów śródlądowych. W jego skład schodzi jacht-casco, NNW, ubezpieczenie rzeczy osobistych i OC użytkownika, które przyda się, gdy jacht lub jego załoga wyrządzą szkody komuś innemu niż członek załogi.

4.    Zjedz coś. W czasie sztormu będzie potrzebna siła każdej osoby z załogi, a pamiętaj, że woda zabiera dużo energii. Dlatego zjedz coś, by być w stanie pomóc, kiedy będzie taka potrzeba. Poza tym, nie wiadomo ile czasu spędzicie na wodzie. Dlatego przed rejsem zapewnij dla każdego kawę w termosie i rosół żeby się rozgrzać. Nie zapomnij też o suchym prowiancie. 

5.    Orientuj się! Musisz wiedzieć gdzie jesteś, dlatego zanim wejdziesz na pokład sprawdź, czy ktoś z waszej załogi umie czytać wskaźniki i wie, jak określać pozycję. To będzie niezbędne nie tylko, by poinformować ratowników, ale także jeśli sami będziecie chcieli dopłynąć do brzegu. Dlatego poza waszą pozycją powinieneś wiedzieć jaki jest kurs jachtu względem wiatru i względem centrum niżu, czy są jakieś przeszkody nawigacyjne oraz jakie są inne obiekty pływające w pobliżu.

6.    Miej plan. Bez określonego wcześniej z załogą planu może powstać jeszcze większy chaos niż samo to, co się dzieje na wodzie. Uzgodnijcie wcześniej techniki sztormowania, czy decydujecie się na dryf, czy płynięcie na foku sztormowym w baksztagu. Każdy, kto jest na pokładzie, powinien być też przeszkolony na wypadek nie tylko sztormu, ale także pożaru. I przede wszystkim: człowieka za burtą.

7.    Żagle w dół! Zredukuj ożaglowanie do niezbędnego minimum, a żagle marszowe zmień na sztormowe. Poza tym, nie wyłączaj silnika, nie wiadomo kiedy będziesz potrzebował siły napędowej. 

Niezależnie od miejsca, które wybrałeś na swój wypoczynek warto wiedzieć jak zachować się, gdy wiatr osiąga 10 w skali Beauforta. Zapisz sobie nasz poradnik i stosuj się do niego przed każda wyprawą.