Co to jest bezpośrednia likwidacja szkody (BLS)?
Spis treści:
- Stłuczka i co teraz? Czym jest system BLS?
- Jak działa bezpośrednia likwidacja szkody w PZU?
- Kiedy można skorzystać z bezpośredniej likwidacji?
- Jak zgłosić szkodę w systemie BLS?
- Czy poszkodowany musi skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody?
- Jak było do tej pory? Standardowy tryb likwidacji szkód z ubezpieczenia OC
- System bezpośredniej likwidacji szkody na świecie
Stłuczka i co teraz? Czym jest system BLS?
Od 30 marca 2015 r. każdy, kto ma ubezpieczenie komunikacyjne OC w PZU, może korzystać z bezpośredniej likwidacji szkód, czyli systemu BLS. Jest to usługa polegająca na tym, że to ubezpieczyciel, a nie klient, zajmuje się wszelkimi procedurami, dzięki którym następuje wypłata odszkodowania bądź pokrycie kosztów naprawy pojazdu zniszczonego w wyniku zdarzenia.
Pamiętaj! Do bezpośredniej likwidacji szkody PZU przyjmuje zdarzenia spełniające łącznie poniższe kryteria:
- szkoda związana jest z uszkodzeniem lub zniszczeniem pojazdu,
- w zdarzeniu nie było szkód na osobie,
- poszkodowany ma ubezpieczenie OC w PZU na pojazd poszkodowany w dniu zgłoszenia,
- szkoda wydarzyła się na terenie RP i sprawca posiada OC w krajowym zakładzie ubezpieczeń,
- w zdarzeniu brało udział nie więcej niż dwóch uczestników i dwa pojazdy,
- nie było to zajechanie bezkolizyjne,
- sprawca został ukarany mandatem karnym lub poszkodowany dysponuje oświadczeniem sprawcy,
- szkoda w pojeździe poszkodowanego nie została zgłoszona w innym zakładzie ubezpieczeń.
Bezpośrednia likwidacja szkody jest systemem, który wdrożyło kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie (stan aktualny na 2024 rok) korzystają z niego:
- PZU,
- Allianz,
- Uniqa,
- Ergo Hestia,
- Warta,
- Wiener,
- Link4.
Jak działa bezpośrednia likwidacja szkody w PZU?
PZU będzie działać w twoim imieniu wobec ubezpieczyciela sprawcy – dochodzić zwrotu wartości wypłaconych świadczeń związanych z uszkodzeniem samochodu. System bezpośredniej likwidacji szkody działa tak, że rola poszkodowanego jest ograniczona do zgłoszenia zdarzenia. Następnie towarzystwa ubezpieczeniowe rozliczają między sobą wypłacone świadczenia. Nie stracisz zniżek w składkach, bo szkoda obciąża konto sprawcy.
Zakres bezpośredniej likwidacji obejmuje szkody związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem samochodu osobowego (jego części lub wyposażenia), bagażem, holowaniem i parkowaniem samochodu oraz najmem pojazdu zastępczego.
Kiedy można skorzystać z bezpośredniej likwidacji?
Z bezpośredniej likwidacji szkody możesz skorzystać gdy:
- Masz OC komunikacyjne w PZU na samochód osobowy lub ciężarowy na nadwoziu osobowego (tzw. auto z kratką).
- Twój pojazd został uszkodzony w kolizji z innym autem z winy kierującej nim osoby.
- Nikt nie zginął w wyniku zdarzenia ani nie został ranny (nie było szkód na osobie).
- Szkoda wydarzyła się w Polsce i sprawca ma OC w krajowym zakładzie ubezpieczeń.
- W kolizji brały udział tylko dwa pojazdy.
- Szkoda nie została zgłoszona w innym zakładzie ubezpieczeń.
Jeżeli twoje roszczenie nie spełnia powyższych kryteriów, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy.
Kwota równa odszkodowaniu z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC sprawcy szybko trafia do poszkodowanego. Ponadto PZU zaproponuje możliwość realizacji bezgotówkowej naprawy w serwisie wybranym z listy partnerów programu Sieć Naprawcza PZU Pomoc.
Jak zgłosić szkodę w systemie BLS?
Szkodę możesz zgłosić telefonicznie, dzwoniąc na infolinię PZU pod numer 801 102 102 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora). Możesz też skorzystać z formularza online dostępnego na stronie PZU, na której znajdziesz więcej informacji o tym, jak zgłosić szkodę. Cały czas możesz też sprawdzać, na jakim etapie jest twoja sprawa, korzystając z całodobowej infolinii. Wypłata odszkodowania następuje szybko i bez kłopotów.
Czy poszkodowany musi skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody?
Nie ma takiego obowiązku. To udogodnienie, z którego można skorzystać, ale poszkodowany nie musi tego zrobić. Może zdecydować się na standardowy tryb zgłoszenia szkody, czyli przekazać sprawę do ubezpieczyciela sprawcy. Bezpośrednia likwidacja szkód umożliwia poszkodowanemu przetestowanie m.in., jak przebiega współpraca z towarzystwem, w którym ma polisę. Warto zaznaczyć, że skorzystanie z usługi BLS jest dla klientów bezpłatne i nie obciąża historii ubezpieczenia OC.
Jak było do tej pory? Standardowy tryb likwidacji szkód z ubezpieczenia OC
Warto przypomnieć, że OC komunikacyjne sprawcy to ubezpieczenie obowiązkowe, które zapewnia ochronę poszkodowanemu w razie wypadku lub kolizji. W takim przypadku wartość szkody jest pokrywana przez towarzystwo odpowiedzialne za zdarzenie.
W standardowym trybie poszkodowany musiał ustalić, gdzie sprawca ma ubezpieczenie i zgłosić się po odszkodowanie do danego towarzystwa. To znacznie wydłużało procedurę. W ramach bezpośredniej likwidacji szkody cały proces naprawy szkody zostaje przyspieszony.
System bezpośredniej likwidacji szkody na świecie
W Polsce można likwidować szkody w ramach systemu BLS od 2014 roku, przy czym w wielu krajach podobna procedura działa z powodzeniem już od kilkudziesięciu lat. We Francji zaczęła obowiązywać w 1968 roku. Zdecydowana większość szkód na mieniu jest likwidowana tam w ramach systemu. Co istotne, obejmuje również szkody osobowe i zdarzenia z więcej niż dwoma pojazdami. We Włoszech system BLS jest dla ubezpieczycieli obowiązkowy. Nie dotyczy zdarzeń, w których uczestniczyły więcej niż dwa pojazdy, ani szkód osobowych. BLS działa tam od 1978 roku. System bezpośredniej likwidacji szkody jest także bardzo popularny w Hiszpanii. Wprowadzono go w 1982 roku i obowiązuje na bardzo podobnych zasadach jak w Polsce.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto i ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach lub u naszych agentów.