Apteczka samochodowa – wyposażenie obowiązkowe
Gdy jesteś świadkiem wypadku
W Polsce nie ma obowiązku wożenia apteczki w samochodzie. Muszą ją mieć jedynie ci, którzy przewożą pasażerów w celach zarobkowych, czyli taksówkarze, kierowcy busów, instruktorzy jazdy.
Dajemy radę: Gdy jesteś świadkiem wypadku, zatrzymaj się, zabezpiecz miejsce zdarzenia, wystaw trójkąt. Następnie weź swoją gaśnicę i apteczkę, podejdź do samochodów, oceń sytuację. Ile osób jest rannych? Jak ciężko? Zadzwoń po pomoc, zatrzymaj inne auta. Być może ktoś inny potrafi udzielić pierwszej pomocy, daj mu apteczkę. Sam załóż gumowe rękawiczki. Dyspozytor pogotowia na bieżąco udzieli Ci wskazówek, poproś go również o pomoc.
Gdy wyjeżdżasz za granicę
Weź apteczkę, gdy wybierasz się za granicę. Wprawdzie polskich kierowców obowiązują polskie normy dotyczące wyposażenia aut, ale przypominanie zagranicznym policjantom o tej zasadzie może być trudne. Dostaniesz wysoki mandat, a odwołanie się od niego w sądzie pochłonie sporo czasu i nerwów. Policjanci z Niemiec, Słowacji, Czech, Francji wnikliwie sprawdzają, czy masz niezbędne wyposażenie samochodu, w tym apteczkę. Apteczki są obowiązkowe również w Austrii, Rosji, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, na Litwie i na Węgrzech.
Jaką apteczkę wybrać?
Najważniejsze, by spełniła swoje zadanie w krytycznej sytuacji i była odpowiednio wyposażona. Zadbaj, by apteczka spełniała europejską normę DIN 13164. DIN oznacza skrót od nazwy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (Deutsches Institut für Normung), który stworzył normy dotyczące zawartości apteczek. Zwróć na to uwagę przy zakupie apteczki. Apteczka z podstawowym wyposażeniem kosztuje ok. 30 zł. Wersja bogatsza to wydatek rzędu 100 zł. Dobrą apteczkę znajdziesz w sklepach medycznych.
Zawartość apteczki
Podstawowe wyposażenie apteczki to różnego rodzaju opatrunki, nożyczki, koc izotermiczny, gumowe rękawiczki, maseczka do sztucznego oddychania. Materiały opatrunkowe stosuje się na mniejsze i średnie rany. Do zabezpieczenia dużych ran służy opaska uciskowa, którą zakładasz powyżej zranienia, oraz trójkątna chusta, czyli temblak. Folią izotermiczną okrywasz rannego, by chronić go przed utratą ciepła lub przegrzaniem. Nożyczkami rozcinasz ubranie i pasy, muszą więc być ostre i odpowiednio duże.
Nie przewoź w apteczce leków i środków dezynfekujących, zwłaszcza w płynie. Rozbita lub nieszczelna butelka i rozlany płyn mogą zniszczyć całą jej zawartość. Leki wymagają specjalnego przechowywania, a stale wożone w samochodzie nie nadają się do użycia. Zbędna jest również wata lub lignina. Nie stosuj jej nigdy na rany, możesz je zanieczyścić niewłaściwymi środkami.
Dajemy radę: Sprawdzaj stan apteczki co pół roku, wymieniaj przeterminowane rzeczy. Okres ważności wyposażenia wynosi 5 lat.
Źródła
Pierwsza pomoc – seria filmów interaktywnych http://www.youtube.com/