23 lutego 2015

Uprawiasz sport ekstremalny? Ubezpiecz się!

Zimą wypad na narty, wiosną wyprawa na inny kontynent, latem rower w górach, jesienią wspinaczka. Jeśli wyjeżdżasz kilka razy w roku i lubisz sporty ekstremalne, pomyśl o dobrym ubezpieczeniu.

Hubert Sobczyński, ekspert ds. ubezpieczeń sportowych w ​iExpert.pl, radzi jak najlepiej się ubezpieczyć na wyjazd.

Jakie dyscypliny wiążą się z większym ryzykiem? Między innymi:

  • wspinaczka wysokogórska, skalna i skałkowa;
  • speleologia przy użyciu sprzętu zabezpieczającego lub asekuracyjnego;
  • górska jazda na rowerze;
  • downhill;
  • biegi i maratony górskie, biegi przełajowe i inne o podwyższonym ryzyku;
  • narciarstwo ekstremalne, czyli skialpinizm;
  • zjazdy ekstremalne, freestyle, freeride, jazda na nartach zjazdowych lub snowboardzie poza oznakowanymi trasami.

A.D.Czy zwykłe ubezpieczenie podróżne wystarczy, gdy wybieramy się w góry poza trasy turystyczne?

H.S.​Nie. Wykupując ubezpieczenie podróżne, koniecznie pamiętajmy o dodatkowej opcji, która obejmuje sporty ekstremalne. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak polisa, która już w pakiecie podstawowym zawiera ryzyko związane z uprawianiem sportów, nie tylko ekstremalnych. Ubezpieczenie Bezpieczny Powrót jest dla wszystkich, którzy aktywnie wypoczywają. Szczególnie dla tych, którzy wyjeżdżają kilka razy w roku. Ubezpieczenie to zawiera się na cały rok. Płacimy za nie jedną składkę.

A.D.​Co oferuje ubezpieczenie Bezpieczny Powrót?

H.S.Gwarantuje ochronę podczas pobytu zagranicznego, niezależnie od tego, czy uprawiamy sport wysokiego ryzyka czy jedziemy rekreacyjnie. Działa zarówno gdy potrzebujemy drobnej pomocy, jak i wtedy, gdy zdarzy się poważny wypadek. Zapewnia pokrycie kosztów akcji ratowniczej. W razie wypadku w odludnym terenie, dostaniemy pomoc w dotarciu do bazy. Polisa gwarantuje także zwrot kosztów leczenia w kraju, w którym doszło do wypadku, a następnie transport do Polski. Ubezpieczenie działa na całym świecie, poza Arktyką, Antarktydą i Grenlandią, do wysokości 7600 m n.p.m., na wyprawach trwających nie dłużej niż dwa miesiące. Można je wykupić indywidualnie i rodzinnie.

Ważnym elementem pakietu jest ubezpieczenie OC. Jeśli z naszej winy powstaną straty, np. uszkodzimy sprzęt innych osób, to nie będziemy musieli ich pokrywać z własnej kieszeni. Mamy także zapewnioną pomoc prawnika. Polisa obejmuje bagaż i sprzęt, w wariancie rozszerzonym do 3 tys. zł. W tradycyjnym ubezpieczeniu podróżnym najczęściej trzeba wykupić na to dodatkowy pakiet. 

A.D.Koszty leczenia za granicą i akcji poszukiwawczych są bardzo wysokie. Na jaką sumę jest ubezpieczenie?

H.S.Ubezpieczenie ma dwa warianty. W podstawowym suma ubezpieczenia na akcję ratunkową wynosi 100 tys. zł, a na koszty leczenia aż 250 tys. zł, co oznacza, że ubezpieczyciel pokryje straty do tych kwot. Transport do kraju nie ma limitów. W wariancie rozszerzonym suma ubezpieczenia dla akcji ratunkowej jest podwyższona do 250 tys. zł. Tu również transport jest bez ograniczeń. Wyższe są sumy za poszczególne elementy ubezpieczenia: bagaż, pomoc prawną, pomoc ambulatoryjną.

Zilustruje to tabela:

Zakres Wariant podstawowy Wariant rozszerzony
Akcja ratunkowa (w tym z użyciem helikoptera) 100 000 zł 250 000 zł
Koszty transportu do kraju bez ograniczeń bez ograniczeń
Koszty leczenia 250 000 zł 250 000 zł
– w tym limit na koszty leczenia ambulatoryjnego 2 000 euro 5 000 euro
OC za szkody na osobie 500 000 zł 500 000 zł
OC za szkody na mieniu 100 000 zł 100 000 zł
Pomoc prawna 20 000 zł 35 000 zł
Bagaż 2 000 zł 3 000 zł

A.D.Czy to wystarczy w razie wypadku w odległym rejonie świata?

H.S.Skalkulowaliśmy ubezpieczenie tak, żeby odpowiadało potrzebom aktywnych podróżników. W obu wariantach transport do kraju nie ma ograniczeń kwotowych. To bardzo istotne, zwłaszcza, gdy wypadek wydarzy się w odległym zakątku świata. W tradycyjnym ubezpieczeniu duże ryzyko związane np. z wyprawą i sportami indywidualnymi trzeba by kalkulować indywidualnie, a to po prostu nie będzie się opłacało. Lepiej więc od razu wybrać ubezpieczenie Bezpieczny Powrót, które zapewnia kompleksową ochronę w jednym pakiecie. 
Do tej pory aktywni podróżnicy mogli wykupić kompleksową ochronę tylko za granicą. Obsługa takiego ubezpieczenia odbywała się w obcym języku. Teraz w ubezpieczeniu Bezpieczny Powrót wszystkie formalności załatwiamy z polską firmą. To istotne, zwłaszcza w kryzysowej sytuacji.

Rozmawiała Agnieszka Durska

Źródła

Ubezpieczenie Bezpieczny Powrót – dowiedz się więcej http://pza.org.pl/