28 października 2021

Temat dla Rzecznika: "Ubezpieczony" czy "uposażony"?

Rzecznik Klienta
Z próśb o pomoc, z którymi się do mnie zwracacie, wynika, że nie zawsze do końca jest zrozumiałe już samo przeznaczenie ubezpieczeń. W PZU mamy kilka rodzajów ubezpieczeń na życie, które różnią się od siebie celem ubezpieczeniowym. Pokażę Wam to na przykładzie Adama.


Adam zdecydował się na zakup ubezpieczenia PZU Wsparcie Najbliższych, czyli polisy, która zapewnia ochronę do końca życia ubezpieczonego. W 80. urodziny wysłaliśmy Adamowi informację, że nie musi już więcej opłacać składek. Zgłosił się do mnie po pomoc, ponieważ myślał, że jego polisa się skończyła. Jednak zgodnie z ideą tego ubezpieczenia ochrona działała dalej, o czym piszemy w warunkach ubezpieczenia. 


Dlaczego?

Ponieważ jest to ubezpieczenie, w którym obowiązek opłacania składek trwa tylko przez określony z góry czas - wskazany w umowie. Ochrona PZU będzie natomiast trwać do końca życia Adama. Właśnie na takiej ochronie zależało Adamowi, więc ta informacja go uspokoiła. PZU Wsparcie Najbliższych to zresztą jedno z nielicznych ubezpieczeń na polskim rynku, które zapewnia ochronę dożywotnio.

Inną formą ubezpieczenia jest tzw. polisa terminowa, jaką jest PZU Ochrona Każdego Dnia. Ubezpieczenie zawiera się na z góry określony czas, np. na 10 lub 15 lat. Wielu naszych klientów kupuje tę polisę  jako proste i stosunkowo niedrogie zabezpieczenie kredytu.

W naszej ofercie znajduje się też ubezpieczenie, które łączy w sobie finansowe wsparcie w razie śmierci oraz na koniec umowy. PZU Gwarantowane Jutro zapewnia wypłatę pieniędzy z polisy uposażonemu w razie śmierci osoby ubezpieczonej. Zapewnia też wypłatę pieniędzy ubezpieczonemu po osiągnięciu określonego wieku (np. 50. czy 60. urodzin).

Wyjątkowym rodzajem ubezpieczenia są tzw. polisy posagowe, których przykładem jest PZU Na Dobry Początek. To ubezpieczenie, które na koniec umowy zapewnia pieniądze dla dziecka,  gdy będzie już pełnoletnie. Warto dodać, że dziecko otrzyma zagwarantowaną wypłatę z polisy również w razie śmierci ubezpieczonego (najczęściej rodzica).

Gdy decydujesz się na ubezpieczenie, warto zapoznać się z jego specyfiką i formą pomocy, jaką zapewnia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zyskasz ochronę, której potrzebujesz. Pamiętajcie – jestem tu dla Was. Zapraszam do kontaktu i zadawania pytań.


Słowniczek:

Okres ochrony – czas, w którym trwa nasza odpowiedzialność wobec ubezpieczonego.