Zalane mieszkanie przez sąsiada – jak zgłosić szkodę i uzyskać odszkodowanie?
Spis treści:
- Najczęstsze przyczyny zalania mieszkania – jak ograniczyć ryzyko?
- Ile wynosi odszkodowanie za zalane mieszkanie?
- Co zrobić w przypadku zalanego mieszkania?
- Jak wygląda procedura po zgłoszeniu zalania mieszkania do ubezpieczyciela?
Najczęstsze przyczyny zalania mieszkania – jak ograniczyć ryzyko?
Do zalania mieszkania przeważnie dochodzi w wyniku:
- pęknięcia rury w pionie;
- pękniętego wężyka doprowadzającego wodę;
- zapchania instalacji wodnej lub kanalizacyjnej;
- uszkodzonego zaworu lub uszczelki;
- przewiercenia rury podczas prac remontowych;
- nieszczelności dachu lub rynien;
- niezakręcenia kranu przed wyjściem z domu;
- nieodpowiedniego korzystania ze sprzętów domowych.
Aby zwiększyć możliwość uniknięcia wyżej wymienionych sytuacji, na tyle, ile możesz, kontroluj stan elementów doprowadzających wodę i wszystkich innych w twoim mieszkaniu, które w wyniku usterki mogą spowodować zalanie mieszkania. Jeśli kupujesz pralkę, weź pod uwagę model z elektrozaworem, który odcina dopływ wody w razie awarii. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem, które zmniejsza ryzyko zalania sąsiada z dołu i swojego mieszkania jest czujnik poziomu wody. Umieść go tam, gdzie może dojść do szkody. Jeżeli urządzenie wykryje kałużę na podłodze, odetnie dopływ wody.
Niestety nie jesteś w stanie wszystkiego dopilnować samodzielnie, a tym bardziej nie masz wpływu na awarię w lokalu sąsiada, który mieszka nad tobą.. Co więcej, jeśli właściciela mieszkania nie ma w domu przez wiele godzin, woda może dotrzeć nawet do kilku pięter niżej. Dlatego chcąc zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami takiego zdarzenia, wykup ubezpieczenie mieszkania.
Ile wynosi odszkodowanie za zalane mieszkanie?
Polska Izba Ubezpieczeń regularnie publikuje dane o odszkodowaniach wypłacanych przez ubezpieczycieli. Jeden z opisanych przykładów dotyczy omawianego przez nas problemu. Właściciel nieruchomości miał ubezpieczenie, za które składka roczna wyniosła 195 zł. Podczas nieobecności domowników doszło do zalania jego mieszkania. Konsekwencjami były zniszczone podłogi, zabudowa kuchenna i drzwi z futrynami. Konieczne było sprzątanie, dezynfekcja i osuszenie. Odszkodowanie wyniosło 31 tys. zł. Gdyby poszkodowany nie miał polisy ubezpieczeniowej, musiałby pokryć koszty remontu z własnych środków.
Ubezpieczenie mieszkania wraz z OC w życiu prywatnym jest przydatne również wtedy, gdy konsekwencją nieprzewidzianego zdarzenia będzie zalanie mieszkania sąsiada. Dzięki temu nie poniesiesz kosztów naprawy szkody – odpowiedzialność finansowa będzie spoczywać na towarzystwie ubezpieczeniowym. Oto kilka możliwych scenariuszy:
- Sąsiad niedawno wyremontował mieszkanie i wybrał drogie rozwiązania, nowoczesne sprzęty RTV/AGD, markowe meble. W takim przypadku koszty naprawy szkód i doprowadzenia mieszkania do porządku mogą sięgnąć kilkuset tysięcy złotych.
- Sąsiad zajmował się naprawą komputerów i miał w domu wiele sprzętów klientów – rzeczoznawca może wycenić straty na setki tysięcy złotych.
- Pod twoim mieszkaniem znajduje się apteka – w takim przypadku awaria pralki czy inne źródło zalania mogą spowodować, że łączne wydatki na naprawę szkód przekroczą milion złotych.
Roszczenia w stosunku do ciebie jako osoby odpowiedzialnej za zdarzenie mogą mieć także zarządca budynku czy spółdzielnia. Mając na uwadze wszystkie te ryzyka, lepiej wykupić polisę na mieszkanie i OC w życiu prywatnym. Skala realnych szkód jest duża, a ubezpieczenie stanowi twoje zabezpieczenie.
Co zrobić w przypadku zalanego mieszkania?
Jeśli twoje mieszkanie zostało zalane przez sąsiada, szybko skontaktuj się z nim, aby ustalić przyczynę wycieku i powstrzymać dalszy napływ wody. Następnie, podobnie jak przy innych przypadkach zalania, należy udokumentować szkody – zdjęcia i filmy będą nieocenionym dowodem dla ubezpieczyciela. Ważne jest również zabezpieczenie swojego mienia, by zminimalizować dalsze straty.
Jak wygląda procedura po zgłoszeniu zalania mieszkania do ubezpieczyciela?
Po zgłoszeniu zalanego mieszkania ubezpieczyciel wyśle rzeczoznawcę, który oceni szkody, zbierze niezbędne informacje i sporządzi raport. Jeśli masz otrzymać odszkodowanie z OC sąsiada, twój ubezpieczyciel skontaktuje się z jego towarzystwem ubezpieczeń. W przypadku, gdy sąsiad nie ma OC, rekompensatę możesz uzyskać z własnej polisy (jeśli zawiera odpowiednią ochronę). Twój ubezpieczyciel może następnie wystąpić do osoby, która zalała twoje mieszkanie, o zwrot pieniędzy za naprawę zniszczeń. W obu przypadkach kluczowe jest dostarczenie dokumentacji uszkodzeń oraz współpraca z rzeczoznawcą.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU Dom dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.
Źródła
https://piu.org.pl/pliki/ile-kosztuje-zalanie-mieszkania/
https://piu.org.pl/ubezpieczyciele-wyplacili-poszkodowanym-prawie-40-mld-zl/