11 stycznia 2016

Jak przewozić narty samochodem?

Jeśli wybierasz się na narty samochodem, będziesz musiał bezpiecznie spakować sprzęt narciarski. Sprawdź, jak to dobrze zrobić.

Przed wyjazdem umieść na dachu samochodu specjalne uchwyty narciarskie lub bagażnik. To najbezpieczniejszy sposób przewożenia sprzętu narciarskiego. Unikaj pakowania nart do środka auta. Narty, które wystają z bagażnika do wnętrza kabiny, przy gwałtownym hamowaniu mogą poważnie zranić pasażerów lub zniszczyć wnętrze, np. wybić szyby!

Boks na dachu

Dość drogim rozwiązaniem jest boks dachowy. Jest on jednak uniwersalny, bo przyda się również latem. Powinien mieć on odpowiednią długość. Chodzi o to, by można swobodnie otwierać bagażnik, a żeby jego klapa nie uderzała w boks. Umieść bagażnik tak, by podpierał się na belkach równomiernie, w 1/3 i 2/3 jego długości.

Boks powinien być dłuższy od nart o ok. 10 cm i mieć w środku specjalne uchwyty do mocowania nart, żeby się nie obijały.

Boks montuje się do tzw. bagażników bazowych, czyli poprzecznych belek. Te najłatwiej zamontować do relingów, a gdy ich nie ma, do specjalnych uchwytów montażowych. Wtedy trzeba mieć belki z odpowiednimi uchwytami. Przed zakupem upewnij się, że bagażnik i mocowanie boksu do siebie pasują. Belki niektórych modeli boksu mogą być zbyt szerokie.

Boks dachowy kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Im droższy, tym wygodniejszy, prostszy w montażu i ma wię cej zabezpieczeń przed kradzieżą. Pamiętaj, że jazda z takim bagażnikiem jest wolniejsza i ma większe spalanie benzyny. Dlatego warto zdjąć boks po powrocie z zimowego wyjazdu.

Uchwyty narciarskie

Uchwyty narciarskie montuje się do relingów dachowych lub bagażnika bazowego. W ten sposób można przewozić do 6 par nart. Jednak są one w transporcie narażone na sól, błoto, wilgoć. Stwarzają też spory opór powietrza, najlepiej więc montować je tyłem do kierunku jazdy, żeby to zminimalizować. Narty w uchwytach hałasują, co może przeszkadzać w długiej podróży. Zawsze przed jazdą i na każdym postoju sprawdź, czy w mocowaniu nie ma żadnego luzu.

Bagażnik magnetyczny

Bagażnik magnetyczny zamontujesz błyskawicznie. To najprostszynajtańszy sposób przewożenia nart, który nie wymaga dodatkowych uchwytów czy relingów. Lepiej wybrać produkt markowy, sprawdzony. Wtedy jest gwarancja, że nie spadnie przy hamowaniu lub dużych prędkościach. Wystarczy, by dach był suchy i czysty. Niestety łatwy montaż oznacza równie łatwy demontaż i lepiej nie tracić z oczu samochodu z takim bagażnikiem i nartami. Dlatego warto pomyśleć o klauzuli dodatkowej polisy turystycznej. Przykładowo, w PZU można wykupić do Wojażera dodatkową klauzulę. W jej ramach ubezpieczymy sprzęt narciarski i snowboardowy przed kradzieżą, utratą lub zniszczeniem.

Uchwytów magnetycznych nie zamontuje się do wyprofilowanego dachu, z szyberdachem, a także z plastikowymi, szklanymi czy aluminiowymi elementami.

Dajemy radę: Nie przekraczaj dozwolonej prędkości z nartami na dachu, zarówno w boksie, jak i uchwytach. Jeśli masz wysoki boks, nie zapomnij o dopuszczalnej wysokości aut na parkingach podziemnych.

 

Przepisy o przewożeniu nart

W niektórych krajach przepisy dotyczące przewożenia nart są dość restrykcyjne. W Szwajcarii, FrancjiNiemczech bagażnik musi być dopasowany do modelu samochodurodzaju sprzętu. Musi być firmowy, czyli mieć niezbędne atesty. W Szwajcarii nie można przewozić nart w środku, jeśli nie mieszczą się całe w bagażniku. W Niemczech i Francji dopuszcza się taki sposób transportu. We Francji zaleca się stosowanie specjalnego rękawa.

Policja w Niemczech i we Francji często zwraca uwagę na to, by samochód z nartami lub bagażnikiem na dachu nie przekroczył dopuszczalnej masy i by bagaż zbyt nie obciążał dachu. We Włoszech nie wymaga się atestów na bagażnik, każdy sposób jest dopuszczalny, ale narty nie mogą wystawać poza obrys samochodu.

W Polsce nie ma szczególnych przepisów. Przewoź narty i nie narażaj pasażerów i siebie.

Dajemy radę: Pamiętaj o łańcuchach na koła, które są niezbędne w krajach alpejskich!