PZU
14 grudnia 2022

Tradycje, plany i wdzięczność. W świątecznym klimacie z Igą Świątek

Rozpoczynamy wyjątkową akcję PZU wdzięczni! Dołączyła do niej między innymi Iga Świątek, która przy okazji udzieliła nam przedświątecznego wywiadu.

W przedświątecznej bieganinie warto zatrzymać się choć na chwilę. Skupić na czymś innym niż wykreślanie punktów z listy zakupów i zamartwianie się, czy ze wszystkim zdążymy. Od wszystkich materialnych rzeczy ważniejszy jest przecież drugi człowiek.
 

#PZUwdzięczni

Poprzez „Łańcuch wdzięczności PZU” zachęcamy do chwili refleksji i pomagamy najmłodszym. Dołącz do nas. Pomóż nam wywołać dobre emocje, okazując wdzięczność za pokonanie przeciwności, osiągnięcie sukcesu albo bądź powodem pojawienia się uśmiechu na twarzy kogoś bliskiego, dziękując mu za wsparcie, dobre serce lub za to, że po prostu jest. 

Wystarczy, że nagrasz krótki film lub zrobisz zdjęcie, na którym wyrazisz, komu i za co jesteś wdzięczny, a następnie opublikujesz je na swoim profilu w mediach społecznościowych. W ten sposób sprawisz komuś radość oraz pomożesz potrzebującym dzieciom – nasza akcja ma bowiem cel charytatywny. Nie zapomnij więc oznaczyć adresata oraz PZU, a my dołożymy ogniwo do łańcucha wdzięczności, przekazując 20 zł za każdy opublikowany i oznaczony film lub zdjęcie na Twoim profilu.
 


 

Idą święta? Stop!

Wszyscy wiemy, że grudzień nie jest najłatwiejszym miesiącem w roku. Zamiast trwać w radosnym oczekiwaniu na święta, stoimy w kolejkach, odliczamy czy zamówione przesyłki dotrą na czas i robimy zestawienia wydatków. Przed pracą i po niej tracimy cenne godziny w korkach, a nerwowa atmosfera nie wpływa dobrze na relacje z innymi. Im bliżej świąt, tym wyższy poziom adrenaliny i stresu. A gdy siadamy do wigilijnego stołu, jesteśmy już tak zmęczeni, że jedyne, na co mamy ochotę, to położyć się spać.

Jeśli ten schemat wygląda choć trochę znajomo, nie jest za późno, by go zmienić. Nawet najpiękniej ubrana choinka, najwytworniejsza zastawa i najsmaczniejsze wypieki nie zastąpią tego, co naprawdę ważne. Czasu dla siebie i innych. Prawdziwej relacji z drugim człowiekiem. Wypoczynku i wytchnienia od codziennych trosk.

Dlatego stworzyliśmy Łańcuch wdzięczności PZU - #PZUwdzięczni. W ten sposób chcemy namówić Cię, abyś właśnie teraz, dzisiaj, zatrzymał się i zastanowił, jak możesz wykorzystać ten przedświąteczny czas – inaczej niż co roku. Zacznij od dostrzeżenia dziejących się w Twoim życiu dobrych rzeczy oraz drugiej osoby. Doceń ją, doceń co dla Ciebie robi każdego dnia. Pomyśl, jak ważne miejsce zajmuje w Twoim życiu. Okaż jej wdzięczność, niezależnie od tego, gdzie jest teraz – siedzi obok, mieszka po sąsiedzku czy wyjechała za ocean. Niech wie, że w Twoim sercu ma zawsze miejsce.

Zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz tych wszystkich materialnych rzeczy, które planujesz kupić. Może nie ma sensu zamawiać nowych lampek, skoro stare jeszcze działają? Może lodówka wcale nie musi pękać w szwach? A może do prezentów dorzucisz coś zrobionego własnoręcznie lub na przekór wszystkim wyślesz ręcznie wypisane kartki?
 

Niech to będzie dobry czas

Kiedy święta już przyjdą, zrób coś, żeby potem móc powiedzieć: „To był dobry czas”. Nieważne, z kim i gdzie spędzisz Boże Narodzenie – znajdź sposób, aby naprawdę dobrze je przeżyć. A jeśli jeszcze nic Ci nie przychodzi do głowy, może zainspiruje Cię nasza lista pomysłów. 

  • Idź na długi spacer. Do parku, do lasu, na miasto. Poczuj się, jakbyś szedł na daleką wyprawę. Spakuj kanapki, ciasteczka i termos z gorącą herbatą. Zaproś rodzinę lub przyjaciół. A jeśli chcesz się wyciszyć – idź sam.
  • Pomyśl o innych. Czy ktoś z Twojego otoczenia nie spędza świąt samotnie? Może sąsiad, ciocia, zaprzyjaźniona pani z warzywniaka? Zorientuj się wcześniej i zrób im miłą niespodziankę. Kup świąteczny drobiazg, upiecz ciasto, zaangażuj dzieci, aby wykonały własne rękodzieła. A może warto zaprosić taką osobę na wigilię? Albo dyskretnie zapytać, czy nie chciałaby, żeby choć na chwilę do niej wpaść ze świąteczną wizytą?
  • Pomóż. Sprawdź, czy w okolicy nie jest potrzebna pomoc wolontariuszy. Może zaangażujesz się w (nie tylko) świąteczne pomaganie w domu seniora lub  schronisku dla zwierząt?
  • Zaplanuj sesję zdjęciową. Świąteczna sceneria to wdzięczny temat do uwiecznienia na fotografiach.
  • Zrób coś, na co od dawna nie miałeś czasu. Przeczytaj książkę, zagraj w planszówki lub kalambury. Albo wybierz się w podróż sentymentalną i przejrzyj zdjęcia z dzieciństwa.
  • Sporządź osobistą listę świąteczną. Na dowolny temat. Może to być lista Twoich marzeń, nawet tych najbardziej szalonych! Albo lista małych przyjemności, które umilą Ci na przykład każdą kolejną sobotę. My proponujemy, aby była to lista rzeczy, za które jesteś wdzięczny w tym roku!
     

Święta Bożego Narodzenia to moment, kiedy warto celebrować piękne tradycje i podejmować (realne) plany na przyszłość. Byliśmy ciekawi, jak to wygląda u naszej niedoścignionej mistrzyni w tenisie – Igi Świątek. Sprawdź, co nam opowiedziała.

Która ze świątecznych tradycji jest Twoją ulubioną?

Bardzo lubię tradycję próbowania wszystkich wigilijnych potraw, jakie znajdują się na stole, choć najbardziej smakują mi oczywiście pierogi.

Jedni słuchają Last Christmas, inni odpalają cynamonowe świece… Czy masz jakieś swoje rytuały, które wprowadzają Cię w miły, świąteczny nastrój?

Uwielbiam oglądanie świątecznych filmów w serwisach streamingowych. To typowo świąteczne, szczęśliwe, wręcz bajkowe produkcje. Na przykład Zamiana z księżniczką z Vanessą Hudgens. Ostatnio już nawet robiłam sobie mały maraton oglądania wszystkich trzech części tego filmu. Oprócz tego bardzo lubię zimowe wersje kawy czy herbaty z dodatkami i przyprawami, które sprawiają, że odczuwa się ten świąteczny klimat.

Jakie są Twoje ulubione świąteczne piosenki? Podzielisz się z nami swoją playlistą?

Mariah Carey - All I want for Christmas. Do they know it’s Christmas - Band Aid.

Koniec roku to czas podsumowań obecnego i ustalania celów na kolejny. Czy ten krok masz już za sobą? Jakie plany na 2023 ma Iga Świątek?

Przyznam, że nie miałam wiele czasu na robienie planów na kolejny rok. Na pewno myślę sobie o minionym roku, o tym, czego się nauczyłam i na czym chciałabym skupić się w kolejnym roku. Na pewno plany na 2023 rok dominuje kalendarz sportowy. Rok zacznie się wyjątkowo od nowego turnieju United Cup, w którym zagramy razem z Hubertem Hurkaczem i innymi reprezentantami kraju. Kolejny rok na pewno będzie intensywny, ale planuję dbać o to, aby znajdować czas dla siebie, odpoczywać, uczyć się nowych rzeczy i zwiedzać piękne miejsca w krajach, w których będę grać turnieje.

Czego możemy życzyć Ci na nadchodzące święta i przyszły rok?

Jak zawsze tej wartości, na którą nie mamy pełnego wpływu – zdrowia.


Razem z Igą Świątek życzymy Wam dobrych i pięknych świąt Bożego Narodzenia. I gorąco zachęcamy do udziału w akcji „Łańcuch wdzięczności PZU”. Niech wdzięczność towarzyszy nam wszystkim przez cały rok!