PZU
16 sierpnia 2022

Dobre Kolonie PZU – program wspierający wakacje dzieci z Polski i Ukrainy

Sezon wakacyjny w pełni, a to oznacza, że trwają kolonie dla dzieci w ramach programu Dobra Drużyna. Młodzież z Polski i Ukrainy spędza letni czas, bawiąc, ucząc i integrując się. Jak przebiegają Dobre Kolonie PZU? Zobaczcie w specjalnej fotorelacji zza kulis.

Idea Dobrej Drużyny

Zdrowy styl życia, aktywność fizyczna oraz kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw społecznych – to tylko kilka założeń programu prewencyjnego. Jego zadaniem jest wspieranie rozwoju młodych miłośników sportu z niewielkich klubów i organizacji o ograniczonych zasobach finansowych. Zakłada on także finansowanie amatorskich zajęć, obozów, turniejów i zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, w tym także osób z niepełnosprawnością. Dobrą Drużynę PZU reprezentuje już blisko 75 000 podopiecznych z każdego zakątka Polski, a na jej czele stoi najlepsza tenisistka świata - Iga Świątek!

Dowiedz się więcej o Dobrej Drużynie PZU -> TUTAJ
 

Integracyjno-sportowe kolonie 

Wyjazdy integracyjne, w ramach projektu prewencyjnego, odbywają się przez cały lipiec i sierpień. Biorą w nich udział podopieczni z polskich klubów należących do Dobrej Drużyny PZU oraz dzieci z Ukrainy, które otrzymały dofinansowanie na uczestnictwo w wyjazdach. Wśród zgłoszonych chętnych, znalazło się około 30 osób z niepełnosprawnością (umysłową bądź ruchową). Cały program wakacyjnych kolonii został przygotowany tak, by uwzględnić ich potrzeby, nie wykluczając z żadnej z zabaw. Dobrym Koloniom przyświeca bowiem ta sama dewiza, co programowi Dobrej Drużyny – równość, integralność i zespołowy duch sportu. 

Z naszej inicjatywy korzysta około 300 uczestników, w tym dzieci pracowników PZU z Ukrainy.
 

Zobacz, jak Dobra Drużyna PZU bawi się na koloniach! 

Dobre Kolonie to wydarzenie idealne dla poszukiwaczy przygód i miłośników zdobywania nowych umiejętności.
 

          
 

Ogniska, dyskoteki, gry i zabawy, karaoke – to tylko początek długiej listy atrakcji podczas wyjazdów integracyjnych. Podczas trwających zajęć, uczestnicy nie tylko dobrze się bawią, ale nawiązują też nowe znajomości i przyjaźnie.
 


 

Trudno wyobrazić sobie najlepsze wakacje bez zabawy w wodzie! Zajęcia sportowe obejmują szkolenie żeglarskie, windsurfingowe, pływanie kajakami i na deskach SUP. Uczestnicy kolonii pod okiem wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów nabywają wiedzę teoretyczną i praktyczną, pozwalającą na pierwsze samodzielne zwroty i halsowanie. Umiejętność bezpiecznego zachowania w wodzie otwiera możliwość odkrywania ciekawych zatok i niedostępnych z brzegu plaż. Do dyspozycji dzieci pozostaje również wodny plac zabaw, składający się z dmuchanych przeszkód.
 

       
 

Całe dnie wypełnione są nauką przez zabawę i aktywnościami na świeżym powietrzu. Miłośnicy adrenaliny mogą spróbować swoich sił na eurobungee czy tyrolce. Przewidziane zostały też edukacyjne gry w terenie, np. marsz na orientację, a także nauka bezpiecznego posługiwania się łukiem, zakończona zawodami strzeleckimi.
 

           
 

Program obozu realizowany jest codziennie w formie czterech bloków zajęciowych z podziałem na mniejsze grupy oraz specjalnego bloku wspólnych zabaw wieczornych. W trakcie tego drugiego organizowane są ogniska, konkursy talentów i dyskoteki.

Załamanie pogody nie jest nikomu straszne. Organizatorzy zapewniają szereg interesujących kursów. Dzieci mają okazję nauczyć się wiązania węzłów żeglarskich oraz budowania i programowania robotów za pomocą tabletów. Wszystkie aktywności pobudzają wyobraźnię i dobrane są tak, aby rozwijać cierpliwość i umiejętności manualne.
 

Warsztaty kulinarne z Gościem Specjalnym

Podczas jednego z turnusów miała miejsce niezwykła niespodzianka. W czwartkowy poranek, 11 sierpnia, uczestników Dobrych Kolonii odwiedził znany, doceniany szef kuchni i restaurator – Wojciech Modest Amaro, a obozowa przestrzeń zmieniła się wprost nie do poznania, stając się restauracyjną kuchnią.
 

     
 

Po uroczystym przywitaniu, w inspirującej atmosferze, wszyscy wspólnie przystąpili do zgłębiania filozofii i tajników gotowania. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mogli poznać praktyczne wskazówki i zasady przygotowywania wykwintnych dań. Tego dnia mieli przed sobą odpowiedzialne zadanie – przygotowanie obiadowej uczty dla wszystkich. Podzieleni na dwie drużyny, pod czujnym okiem Szefa Kuchni, Wojciecha Modesta Amaro, przez półtorej godziny tworzyli pełne finezji dania. Podczas smacznej zabawy nie zabrakło także rozmów o smakach, znanych nam z domu i z których słyną Polska i Ukraina. Dzieci miały szansę poznać nawzajem swoje historie i dowiedzieć się więcej o kulinarnych tradycjach obu krajów.
 


 

Po zakończonej, pełnej dobrego humoru konkurencji, wszyscy uczestnicy kolonii mogli wreszcie usiąść przy wspólnym stole i skosztować własnoręcznie przygotowanych dań. Wspaniała atmosfera w towarzystwie pysznego jedzenia, w niejednym dziecku obudziła pasję do gotowania. Wręczone na koniec wydarzenia upominki,  będą natomiast jeszcze przez długi czas przypominać o miłej przygodzie i  chwilach  spędzanych na kolonii.
 

     
 

Oprócz przedstawicieli świata mediów, warsztatom przyglądał się i dokumentował, urodzony w Wielkiej Brytanii dziennikarz, Stefan Tompson, który sam o sobie mówi - „Z urodzenia jestem częściowo Polakiem, z wyboru stuprocentowym Polakiem”. Na co dzień zabiera głos w mediach, poruszając ważne, społeczne tematy, dlatego przy takiej okazji nie mogło go również zabraknąć. Stefan przygotował relację z wydarzenia, dbając by o inicjatywie Dobrej Drużyny dowiedziało się jak najszersze grono odbiorców.
 

     
 

Gdzie i kiedy odbywają się kolonie?

Wyjazdy integracyjne w programie Dobra Drużyna PZU odbywają się w trzech ośrodkach wypoczynkowych na malowniczym Pojezierzu Mazurskim:

  • Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Perkoz” w Olsztynku
  • Ośrodek Wypoczynkowy Żeglarska Zatoka w Wilimach
  • Ośrodek Wypoczynkowy Kormoran w Purdzie

Pierwszy turnus rozpoczął się 10 lipca. Ostatnia grupa zakończy wakacje – tuż przed powrotem do szkoły, 27 sierpnia. Życzymy naszym podopiecznym radosnej, pełnej przygód i nowych przyjaźni zabawy. Pamiętajmy jednak, że Dobre Kolonie to tylko jeden z elementów programu Dobrej Drużyny PZU. Misja propagowania sportu i aktywnego spędzania czasu wolnego wśród dzieci i młodzieży wciąż trwa!