22 stycznia 2016

Zimą odśnieżaj samochód

Zdarza Ci się w pośpiechu ruszać nieodśnieżonym autem z zaszronionymi szybami i reflektorami? Oto dlaczego zawsze warto dokładnie odśnieżać samochód!

Zadbaj o widoczność i bezpieczeństwo

Jazda samochodem z zamarzniętymi i nieodśnieżonymi szybami to zagrożenie bezpieczeństwa drogowego i wykroczenie, za które możesz dostać mandat. Mówi o tym art. 66 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym:

Samochód musi być tak utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu; nie naruszało porządku na drodze i zapewniało pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi.

— Prawo o ruchu drogowym, art. 66 ust.1

 

 

500 złotych

– nawet tyle może wynieść mandat za jazdę niedśnieżonym samochodem.

 

Stłuczka może drogo kosztować

Gdy dojdzie do stłuczki, a Ty masz oszronione szyby, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Na pewno będzie Twój przypadek rozpatrywał indywidualnie i dokładnie przeanalizuje notatkę policyjną. Jeśli stłuczka jest z Twojej winy, bo miałeś ograniczoną widoczność, ubezpieczyciel ma prawo do tzw. regresu. To oznacza, że z własnej kieszeni pokryjesz szkodę.

Jak odśnieżać auto?

Odśnieżając samochód pamiętaj o lusterkach, światłach, oraz tablicy rejestracyjnej. Konieczne odśnież również dach, żeby śnieg nie zsuwał się na szyby przy hamowaniu, ani nie prószył na jadących za Tobą. Policja często zatrzymuje samochody z zaśnieżonym dachem i karze kierowców mandatami. Dzięki dokładnemu odśnieżaniu unikniesz wilgoci w środku auta. Śnieg nie wpadnie po otwarciu drzwi lub klapy bagażnika. Im mniej wilgoci w środku, tym mniej parują szyby.

Gdy szyby są oblodzone

Nie odrywaj od szyb przymarzniętych wycieraczek. Ich krawędzie przestaną być gładkie i będą potem zostawiać smugi. Gdy nagrzeje się środek samochodu, to wycieraczki odmarzną. Nigdy nie uruchamiaj wycieraczek, jeśli nie jesteś pewien, że odmarzły od szyby. To może się skończyć nawet ich złamaniem, spaleniem bezpiecznika, a w najgorszym przypadku – całego silnika wycieraczek. Warto spryskać szyby odmrażaczem. Dzięki temu nie porysujesz ich przy skrobaniu.

Dajemy radę: Zabieraj odmrażacz do domu. Gdy będzie miał temperaturę pokojową, szybciej oczyścisz szyby.

Wytrzyj szyby od wewnątrz

Włącz klimatyzacjęwentylację, żeby przyspieszyć odparowywanie szyb. Ustaw wylot powietrza tak, by cały jego strumień szedł na szyby. Wytrzyj wilgoć gąbką lub irchą.

Odśnieżaj przy wyłączonym silniku

Nie uruchamiaj silnika zanim zaczniesz odśnieżać. W nowoczesnych samochodach nie trzeba go w ten sposób rozgrzewać. Ruszaj zaraz po przekręceniu kluczyka, nie gazuj. Za postój powyżej minuty z pracującym silnikiem możesz dostać mandat w wysokości 100 zł!