Zdrowo w tropikach
Dajemy radę: Jeśli wyjeżdżasz do któregoś z państw w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej, koniecznie sprawdź, czy np. nie trwa tam wojna domowa albo czy nie ma zagrożenia terrorystycznego. Odpowiednie informacje znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.gov.pl/web/dyplomacja, w zakładce Informacje dla podróżujących.
Zaszczep się przed wyjazdem
Planowanie podróży w egzotyczne rejony samo w sobie jest fascynujące. Nie zapomnij jednak o swoim zdrowiu i koniecznie się zaszczep. Najczęstsze choroby zakaźne, którymi możesz się zarazić podczas wakacji, a których możesz uniknąć dzięki szczepieniom:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- żółta gorączka (żółta febra),
- malaria,
- dur brzuszny,
- wścieklizna,
- japońskie zapalenie mózgu
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- tężec,
- zakażenie meningokokami.
Dajemy radę: Co najmniej 8 tygodni przed wyjazdem odwiedź lekarza chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży (ewentualnie lekarza pierwszego kontaktu). Powiedz mu, gdzie jedziesz i zapytaj, przeciwko jakim chorobom trzeba lub warto się zaszczepić. Lekarz ustali też z Tobą harmonogram szczepień.
Obecnie obowiązkowe przy wjazdach do niektórych krajów – zwłaszcza afrykańskich – jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Dowodem zaszczepienia jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień (tzw. „żółtej książeczki”), którą dostaniesz w punkcie szczepień, i którą musisz zabrać ze sobą w podróż. W Arabii Saudyjskiej wymagane jest z kolei szczepienie przeciwko meningokokom. Pomyśl też o szczepieniach zalecanych. Bo po co martwić się chorobą, jeśli można się przed nią łatwo ochronić. Szczegółowy wykaz szczepień zalecanych dla danego regionu oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego – www.gis.gov.pl. oraz na stronie szczepieniadlapodrozujacych.pl.
Pamiętaj także, że przed zarażeniem wirusem HIV czy chorobami wenerycznymi (które znów zbierają spore żniwo) skutecznie chronią prezerwatywy.
Uważaj na wodę
Obcą kulturę świetnie poznaje się poprzez lokalną kuchnię. Poznawaj nowe smaki, ale jednocześnie zachowaj rozsądek i czujność. W tropikach zwracaj uwagę na to, co jesz. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych sensacji żołądkowych, które potrafią zepsuć najpiękniejsze wakacje. Unikniesz też wielu poważniejszych chorób.
- Stosuj zasadę ugotuj-obierz-zaparz-upiecz-lub zapomnij.
- Pij wodę tylko przegotowaną albo mineralną z butelek, które są fabrycznie zamknięte.
- Zęby płucz tylko taką wodą, której używasz do picia (nie z kranu).
- Nie jedz kostek lodu i nie pij napojów z lodem – nigdy nie wiesz, z jakiej wody jest zrobiony lód.
- Lepiej nie jedz surowych warzyw i owoców.
- Jeśli już jesz surowe warzywa i owoce, umyj je butelkowaną wodą mineralną (tą, którą pijesz) i obierz ze skórki.
Miej wzgląd na innych
Podczas podróży to Ty jesteś gościem i jako gościa obowiązują Cię pewne zasady. Jeśli chcesz zostawić po sobie dobre wspomnienie, pamiętaj, że savoir vivre obowiązuje także w czasie urlopu.
- Nawet największe upały nie zwalniają Cię z bycia ubranym/ubraną. Kostium kąpielowy czy kąpielowe szorty bez koszulki to stroje TYLKO na plażę. Nie paraduj w negliżu w restauracji, w parku czy na ulicy.
- Nie pij alkoholu już od śniadania. Pamiętaj też, że w krajach muzułmańskich spożywanie alkoholu jest zakazane.
- Naucz się kilku podstawowych zwrotów w języku, który obowiązuje w kraju, do którego jedziesz. Dzięki temu wzbudzisz sympatię miejscowych.
- Zwłaszcza w krajach muzułmańskich i tam, gdzie panuje hinduizm, lepiej nie okazuj publicznie czułości – nie jest to w dobrym tonie.
- Kiedy chcesz zrobić komuś zdjęcie, najpierw zapytaj go o zgodę.
- Jeśli planujesz zwiedzanie świątyni (każdej, niezależnie od religii), pamiętaj o odpowiednim ubraniu – np. o nakryciu głowy, długich spodniach, długiej spódnicy.
- Nie śmieć. Pamiętaj o segregowaniu śmieci.
- Szanuj miejscowe obyczaje.
Źródła
Ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer https://www.pzu.pl/