11 maja 2020

Zdrowie psychiczne – podstawy dbania o swoją psychikę

W trudnym dla wszystkich czasie przymusowej izolacji, spowodowanej epidemią, warto zadbać o swoją psychikę. Może to zapobiec poważniejszemu kryzysowi.

Troska o siebie samego to teraz podstawa. Warto przestrzegać kilka zasad, które pozwolą w dobrej formie psychicznej przetrwać czas koronawirusa i związane z tym ograniczenia.

Utrzymuj kontakty z ludźmi pomimo konieczności izolacji. Rozmawiaj z domownikami, a nie tylko wymieniajcie komunikaty. Róbcie coś razem, np. gotujcie,grajcie w pluszówki czy oglądajcie wspólnie filmy. Pamiętaj o bliskich, z którymi teraz nie możesz się spotykać. Dzwoń do nich regularnie albo kontaktuj się za pomocą komunikatorów.

Wysypiaj się. Jeśli zapewnisz sobie wystarczającą ilość snu, 7-8 godzin na dobę, to będziesz spokojniejszy i mniej będziesz się irytował drobiazgami.

Staraj się śmiać, gdyż śmiech redukuje napięcie. Sytuacja jest poważna, ale Twój ponury nastrój jej nie zmieni. Jeśli nic w najbliższym otoczeniu Cię nie rozbawia, obejrzyj komedię, zabawny filmik w internecie czy komiks.

Pełnowartościowe posiłki, dostarczające organizmowi wszystkich substancji, których potrzebuje, sprawią, że niedobory witamin czy minerałów nie pogorszą Twojej formy psychicznej. Szczególne znaczenie ma tutaj magnez, którego niedobór może powodować nadpobudliwość, objawy depresyjne czy przewlekle zmęczenie. Jedzenie powinno być nie tylko zdrowe, ale też smaczne i ładnie podane.

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej, która poprawia nastrój dzięki temu, że wyzwala wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. To nie musi być siłownia czy ćwiczenia w fitness clubie.  Możesz wybrać się na rower czy poćwiczyć w domu jogę albo pilates.

Warto spróbować ćwiczeń oddechowych albo medytacji, co pomoże zmniejszyć niepokój i skoncentrować się na swoich doznaniach tu i teraz.

Przyjrzyj się swoim emocjom. Jeśli coś Cię zdenerwowało, spróbuj określić, co. Jeżeli jesteś smutny, odpowiedz sobie, dlaczego. Dzięki temu poznasz lepiej siebie oraz swoje reakcje.

Miej hobby, które Cię wciąga i daje Ci satysfakcję. Robienie modeli samolotów, fotografia, uprawianie roślin doniczkowych, malarstwo, gry logiczne - zaangażowanie w coś, co daje radość, poprawia funkcjonowanie psychiczne.

W razie potrzeby skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami, przemyśl, czy nie warto pójść na psychoterapię. Obecnie osobisty kontakt z psychoterapeutą może być utrudniony, ale można też skorzystać z pomocy poprzez skype.