26 czerwca 2014

Zasady bezpiecznego biwakowania

W Polsce jest ponad trzysta pól biwakowych. W Europie – ponad 24 tysiące. To ogromna i niedroga baza noclegowa, z której każdego roku korzysta kilkaset tysięcy osób. Warto więc poznać zasady bezpiecznego biwakowania.

Biwakowanie to aktywność dla tych, którzy lubią cieszyć się swobodą. Z plecakiem i namiotem, kamperem lub samochodem z przyczepą możemy po prostu jechać przed siebie. Ważne, by wybrać kierunek, a gdzie ostatecznie przyjdzie nam spać jest mniej istotne – nie cel się liczy, radością jest sama wyprawa.

Zanim wyjedziemy, sprawdźmy, co nas czeka po drodze. I nie patrzmy wyłącznie na prognozy pogody. Zbierzmy informacje o infrastrukturze na biwaku i w podróży. To ważne, na przykład dla kamperów, żeby móc korzystać z odpowiednich urządzeń na stacjach benzynowych. Sprawdźmy przepisy dotyczące biwakowania, ceny w okolicy. Poszukajmy również informacji na forach internetowych dla fanów kempingów. Wielu internautów wymienia się w sieci opiniami. Zerknijmy więc, czy tam, dokąd jedziemy, jest bezpiecznie i czy poszczególne kempingi na naszej trasie są polecane. Duża liczba negatywnych opinii powinna być dla nas ostrzeżeniem. 

Czytajmy regulamin

Każdy kemping ma swój regulamin, którego musimy przestrzegać. Po przyjeździe należy się zameldować i ustawić namiot, przyczepę lub kamper w wyznaczonym miejscu. Na terenie kempingu obowiązuje cisza nocna od 22.00 aż do 6.00 lub 8.00 rano. Biwakując, zachowajmy czystość wokół siebie i w sanitariatach. Posprzątajmy też po swoim zwierzaku. Nie niszczmy infrastruktury i pozwólmy w spokoju wypoczywać sąsiadom. Nikt przecież nie chce słuchać głośnej muzyki z naszego samochodu, wędzić się w dymie z grilla lub być świadkiem imprezy.

​Nie dajmy się okraść  

Najlepiej nie zabierać ze sobą cennych rzeczy, bo w podróży trudno je dobrze zabezpieczyć. Zamykanie namiotu na kłódkę sugeruje złodziejowi, że jest w nim coś cennego. Wystarczy tylko ostrym narzędziem przeciąć jego ścianę, aby dostać się do środka. Trudniej ukraść coś z kampera lub z przyczepy, bo złodziej musi sforsować drzwi. Nie łudźmy się jednak, że to wystarczająca ochrona. Złodzieje, jeśli nie przez drzwi, najczęściej dostają się do wnętrza pojazdu przez okna lub właz w dachu. W przyczepie lub kamperze można montować kraty od wewnątrz, zakładać alarm lub stosować inne zabezpieczenia, ale tak naprawdę nic nie jest skuteczne w stu procentach. 

Zabezpieczmy karty płatnicze i gotówkę

Weźmy ze sobą tylko te karty i dokumenty, które są absolutnie niezbędne. Te, których nie będziemy używać, zostawmy w domu. Zróbmy listę telefonów do banków żebyśmy w razie kradzieży kart mogli szybko je zablokować. Przekażmy też taką listę bliskiej osobie. Jeśli zgubimy swoją, będziemy mogli zadzwonić po szybką pomoc. Skserujmy najważniejsze dokumenty. 

Dajemy radę: Ukryjmy pieniądze w kilku miejscach i nie nośmy wszystkiego przy sobie.

Sprawdźmy przepisy

Pamiętajmy, by dokładnie zapoznać się ze wszystkimi miejscowymi przepisami oraz zwyczajami dotyczącymi biwakowania i podróżowania kamperami bądź z przyczepami. 

Nie nocujmy byle gdzie

W Polsce nie ma zakazu zatrzymywania się na nocleg w atrakcyjnych miejscach, a więc niekoniecznie trzeba wybierać do tego celu wyznaczony biwak. Jeśli podróżujemy kamperem lub z przyczepą weźmy jednak pod uwagę to, że nasza infrastruktura jest jeszcze w powijakach. Wprawdzie kempingów jest dużo, ale po drodze możemy mieć trudności np. ze zlaniem chemii z toalet. Brakuje właściwych miejsc przy stacjach benzynowych. Nie polecamy też samotnych noclegów w odludnych miejscach.

Podróżując po Europie, zatrzymujmy się w miejscach do tego wyznaczonych. Za dzikie biwakowanie grożą w wielu krajach wysokie mandaty, np. we Francji czy we Włoszech. Pamiętajmy, że nie wolno nocować na parkingach miejskich w godzinach 22.00–6.00. Dla kamperów bardziej przyjazna jest Norwegia, bo można zatrzymać się tam, gdzie zastanie nas noc (chyba, że wyraźnie tego zakazano). 

Ubezpieczmy się!

Po pierwsze, pomyślmy o karcie EKUZ oraz właściwym, dostosowanym do naszych potrzeb ubezpieczeniu podróżnym.

Po drugie, jeśli wypożyczamy kampera, zapoznajmy się z warunkami umowy i ubezpieczenia, które oferuje wypożyczalnia.  

Źródła

ABC podróżowania kamperem http://podroze.gazeta.pl/

Kraje przyjazne kamperom http://www.camper.wschowa24.pl/

Przyczepa czy kamper? http://podroze.onet.pl/

Ubezpieczenie PZU Pomoc w podróży http://www.pzu.pl/