10 września 2021

Z PZU droga do zdrowia jest prosta. Zrób pierwszy krok

Twoje zdrowie w dużej mierze zależy od Ciebie. Zrób pierwszy krok i popraw swoje nawyki – żyj aktywnie i zdrowo! Pomożemy Ci w tym.

Ponad 2/3 Polaków jest przekonanych, że aktywny tryb życia, zdrowa dieta i profilaktyka to trzy ważne filary zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiedza wiedzą, ale praktyka okazuje się znacznie trudniejsza. Perspektywa dużego wysiłku i zmiany trybu życia często zniechęca nas już na początku drogi, bo przecież nie da się zmienić całego życia w jeden dzień. W PZU wierzymy, że najlepsza jest metoda małych kroków, a najważniejsze jest zrobienie pierwszego z nich i wytrwanie w dobrych praktykach. Właśnie dlatego wystartowaliśmy z akcją Droga do zdrowia z PZU, żeby wspierać Was w pierwszych krokach.

W PZU wiemy, z czym Polacy się zmagają

W PZU troszczymy się o zdrowie Polaków i pragniemy realnie wpłynąć na jego poprawę. Wiemy, że podstawą dobrych rozwiązań jest wcześniejsze poznanie stanu faktycznego i problemów, z którymi zmagają się ludzie. Dlatego zaczęliśmy od pogłębionych rozmów o życiu i zdrowiu z osobami w różnym wieku, a następnie przeprowadziliśmy duże badanie ankietowe na reprezentatywnej próbie Polaków. Te badania i analizy pozwoliły nam lepiej poznać świadomość, przekonania, a także realia dnia codziennego Polaków dotyczące zdrowia i zdrowego stylu życia. Co pokazały te badania i jakie są fakty?

Większość osób przyznało, że dla zdrowia bardzo duże znaczenie mają:

  • aktywny tryb życia,
  • zdrowe odżywianie,
  • badania profilaktyczne,

jednak albo ze względu na styl życia i przyzwyczajenia, albo przez trudności organizacyjne, niewielu osobom udaje się zadbać o te aspekty(Badanie o życiu i zdrowiu Polaków, pierwszy etap: 21 wywiadów indywidualnych z osobami w wieku 18-70 lat, drugi etap: ankieta internetowa wśród 1500 osób w wieku 18-65 lat; realizacja IQS na zlecenie PZU, styczeń-maj 2021).

Wiedząc, jak ważne są te trzy filary i jak wielki wpływ mają na stan zdrowia i jakość życia, chcemy ułatwić Polakom start i drogę do zdrowia oraz wspomóc wszystkich w tych dążeniach.

Zmianę stylu życia warto zacząć od wprowadzenia małych modyfikacji, które z czasem staną się zdrowymi nawykami. W tym przypadku ewolucja jest bardziej skuteczna niż rewolucja. Pamiętajmy, że od nas samych w dużym stopniu zależy stan naszego zdrowia i samopoczucia, a profilaktyka i wczesne wykrywanie schorzeń znacznie zwiększają szanse na wyzdrowienie. Nasze nawyki udzielają się też naszym bliskim. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za nich, by jak najdłużej cieszyć się wspaniałym życiem i zdrowiem!

Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Wiele osób chciałoby lepiej się odżywiać, ale nie wie, od czego zacząć. Zgodnie z metodą małych kroków, warto realizować kolejne cele jeden po drugim. Można np. stopniowo eliminować z jadłospisu niezdrowe potrawy i składniki. Zacząć przykładowo od rezygnacji z fast foodów, przetworzonej żywności czy słodyczy, a następnie stawiać sobie kolejne wyzwania. Już nawet takie małe zmiany, jak gotowanie na parze zamiast smażenia czy zastąpienie gazowanych napojów wodą, to przełom w kreowaniu zdrowych nawyków. Inne pomysły to np. zamiana białego pieczywa na pełnoziarniste, cukru na słodziki, śmietany na jogurt naturalny, a czekolady na daktyle i orzechy. To dużo mniej radykalne niż zmiana całej diety, a może przynieść wymierne korzyści dla zdrowia.

Jak zwiększyć swoją aktywność fizyczną?

Nie każdy odnajduje przyjemność w uprawianiu sportu takiego jak bieganie, tenis czy jazda na rowerze. Mimo to każdy powinien zażywać aktywności fizycznej, a zalecany czas to 60 minut dziennie. Dla wielu osób to za dużo, a brak czasu to w dzisiejszej rzeczywistości dość mocny argument, by odpuścić sobie sportową aktywność. Jednak w tej kwestii również warto zadbać o zdrowe nawyki i wprowadzić trochę ruchu do swojej codziennej rutyny. Może to być okazjonalny spacer lub jazda do pracy na rowerze zamiast samochodem (warto zaplanować sobie w kalendarzu wybrane dni i ustawić przypomnienia). Cenna jest też zamiana windy na schody, wycieczka z dziećmi na plażę lub do lasu, czy lepienie bałwana zamiast rodzinnego wieczoru przed telewizorem. Należy pamiętać, że prace w ogrodzie, a nawet sprzątanie domu to także aktywność fizyczna. Każdy, nawet prawdziwy domator, może wybrać coś dla siebie.

Jak pamiętać o badaniach profilaktycznych?

Lekarze są zgodni, że systematyczne i regularne badania to podstawa profilaktyki większości chorób. Każdy, przynajmniej raz w roku, powinien wykonać m.in. ogólną morfologię krwi, badanie moczu i elektrolitów. Niezbędna jest także kontrola stomatologiczna, okulistyczna, a w przypadku kobiet ginekologiczna. Co kilka lat należy wykonać RTG klatki piersiowej i USG brzucha. Wraz z wiekiem liczba zalecanych badań powiększa się m.in. o EKG czy gastroskopię. W rzeczywistości jednak niewiele osób decyduje się na wizytę w przychodni, jeśli nie skarżą się na żadne dolegliwości. Jak sprawić, żeby rutynowe coroczne badania również weszły nam w nawyk, podobnie jak ruch i zdrowa dieta? Świetnym rozwiązaniem jest umawianie się na badania co roku w okolicy swoich urodzin. Zdrowie to w końcu najlepszy prezent, który można sobie podarować. Warto też używać aplikacji lub zapisywać w kalendarzu przypomnienia o potrzebnych badaniach i ich terminach. Już teraz sprawdź, kiedy odbyły się twoje ostatnie badania i wprowadź plany w czyn! Zrób to niezależnie od wieku. Nawet młodym ludziom zdarzają się poważne schorzenia. Nie przeocz ich i ciesz się długo wspaniałym zdrowiem i kondycją. Miej poczucie, że to Ty masz kontrolę nad swoim zdrowiem, a nie odwrotnie!

Przejdźmy tę drogę razem!

W PZU wiemy, że nawet najbardziej zmotywowane osoby, bez wsparcia specjalisty lub mentora mogą stracić zapał lub popełniać błędy, które prowadzą do kontuzji, przeciążenia lub gorszych wyników. A przecież brak wyników jest demotywujący. Zadbaliśmy więc o wsparcie ekspertów, którzy służą radą i wiedzą wynikającą z doświadczenia. Są nimi znani i lubiani: 

którzy na co dzień zajmują się sportem, aktywnością fizyczną, dietetyką i zdrowiem Polaków.

Wspólnie z nimi przygotowujemy i publikujemy artykuły, webinary i atrakcyjne lifehacki, pełne praktycznych i prostych rozwiązań do wdrożenia od zaraz. Materiały na naszej stronie pogrupowane są w kategorie tematyczne: 

  • kroki do zdrowia, obejmujące porady z zakresu zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz badań profilaktycznych,
  • webinary – możesz oglądać je od razu lub sprawdzić, kiedy pojawią się kolejne,
  • sylwetki naszych ekspertów – z nich dowiesz się czym zajmują się na co dzień.

Dzięki naszym materiałom dowiesz się na przykład, jak dieta może wpłynąć na Twoją energię, poprawić koncentrację i efektywność zawodową. Co jeść, by wspomóc mózg lub zachować młodość? Co zmienić w swojej kuchni, aby cieszyć się zdrowiem na lata? Albo czy aktywność fizyczna może działać jak lek? Wejdź na drogę do zdrowia z PZU i nie zbaczaj z kursu! Zrób pierwszy krok, a my pomożemy Ci w tym wytrwać.