Wypalanie traw jest niebezpieczne!
Wypalanie traw jest szkodliwe
Wypalanie to zły sposób na pozbycie się śmieci, resztek, traw, liści i gałęzi. To droga na skróty, która powoduje duże zniszczenia w ekosystemie. Ziemia wyjaławia się, ponieważ zahamowany zostaje proces naturalnego rozkładu reszek roślinnych oraz asymilacji azotu z powietrza. Do środowiska wraz z dymem dostaje się mnóstwo szkodliwych związków. W płomieniach ginie wiele zwierząt. W trawach znajdują się miejsca lęgowe licznych gatunków ptaków, np. skowronków. Giną też małe ssaki, płazy, owady czy np. dżdżownice, które użyźniają ziemię. Jednorazowe wypalanie traw to obniżenie jakości gleby o ok. 5–8 proc. Potrzeba nawet 5 lat, by ziemia się odrodziła i wytworzyła nową warstwę próchnicy. Możliwych szkód jest więc bardzo wiele. Jest też duże ryzyko.
20 tys. pożarów wybuchło z powodu wypalania traw w 2014 roku.
Trawy po zimie palą się bardzo szybko. Wystarczy, że nagle zmieni się kierunek wiatru i stracisz kontrolę nad ogniem. Co roku ginie kilkanaście osób, którym nie udało się opanować ognia podczas wypalania. Pożar zagraża lasom i zabudowaniom.
Wypalanie traw jest nielegalne
Wypalanie traw jest niestety plagą w naszym kraju. Pod tym względem zajmujemy też niechlubną pozycje w Europie. Pamiętaj, że to nielegalne. Możesz być ukarany grzywną w wysokości 5 tys. zł. Jeśli Twoja beztroska spowoduje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub spowodujesz straty materialne, grozi Ci nawet 10 lat więzienia.
Kary nakłada też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za nieprzestrzeganie dobrej kultury rolnej. Może zmniejszyć lub nawet pozbawić rolnika dopłat bezpośrednich.
Co zamiast wypalania?
Jeśli chcesz, by Twój ogród po zimie nie wyglądał jak pobojowisko, zacznij porządki już jesienią.
- Skoś trawę przed zimą.
- Zgrab dokładnie liście.
- Wszelkie odpady roślinne składuj na kompostowniku lub w specjalnie do tego przystosowanym pojemniku.
Jeśli jesteś właścicielem terenów uprawnych, postępuj podobnie. Regularnie koś trawę lub wypasaj na niej zwierzęta. Resztki z pól i łąk również możesz kompostować. Zyskasz dzięki temu dobry nawóz dla innych roślin i podściółkę dla zwierząt.
Obowiązkowe ubezpieczenie gospodarstw rolnych
Nie wszyscy Twoi sąsiedzi wykażą się rozsądkiem i zrezygnują z wypalania. Jeśli jesteś rolnikiem, masz obowiązek ubezpieczyć swoje gospodarstwo. Polisa obejmuje nie tylko pola czy sady, ale też budynki — dom, zabudowania gospodarcze.
Ubezpieczenie obejmuje m.in. ryzyko:
- ognia,
- huraganu,
- powodzi,
- podtopienia,
- gradu,
- uderzenia pioruna.
Jest tak skonstruowane, by przy niskich składkach dać Ci maksymalną ochronę. Rekompensata szkód ma poziom realny i pozwoli na odtworzenie stanu posiadania sprzed pożaru lub innego zdarzenia losowego.
Źródła
Jakie kary grożą za wypalanie traw? http://www.infor.pl/
Piękny trawnik po zimie — 8 kroków http://www.e-ogrody.pl/
Ubezpiecz gospodarstwo od ognia https://www.pzu.pl/