16 maja 2015

Wynajem samochodu zagranicą – 10 rzeczy, o których warto pamiętać

Wymarzone wakacje coraz bliżej i myślisz o tym, jak najlepiej zwiedzić wyspę lub region, który wybrałeś? Chcesz podróżować na własną rękę? Nie masz ochoty męczyć się w lokalnych autobusach razem z dzieciakami?

Nasi eksperci

podróżnicy, autorzy bloga Tasteaway.pl

Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński

Chciałbyś wynająć samochód, ale jeszcze nigdy tego nie robiłeś? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński, autorzy bloga podróżniczo-kulinarnego Tasteaway.pl przygotowali dla czytelników naszego serwisu 10 praktycznych porad.

Wypożyczony samochód to niezależnośćwygoda, zwłaszcza, gdy podróżujesz z małymi dziećmi. Po pierwsze, oszczędzasz czas, bo na miejsce lecisz samolotem, po drugie jesteś super mobilny na miejscu. Możesz oglądać każdy interesujący zakątek, zatrzymać się w urokliwej zatoczce na kąpiel albo jechać kilkanaście kilometrów do restauracji ukrytej przed całym światem. Robisz postoje wtedy, kiedy Wam wygodnie, dostosowujesz podróż do codziennego rytmu dziecka. Tego nie zapewni Ci publiczny transport, ani wakacje zorganizowane przez biuro podróży.


Gruzja – okolice skalnego klasztoru Dawid Garedża

Podróżowanie samochodem za granicą to nic trudnego! My jeździliśmy wypożyczonym samochodem m.in. w Hiszpanii, we Włoszech, na Krecie, we Francji, Portugalii, w Szkocji, na Wyspach Kanaryjskich, ale również w Gruzji, Armenii, Tajlandii, Meksyku czy Indonezji.

Dajemy radę: Jeśli nigdy nie podróżowałeś wypożyczonym samochodem, na początek wybierz któryś z krajów europejskich, gdzie stan dróg, kultura jazdy i możliwości wypożyczenia samochodu stwarzają komfortowe warunki na taki sposób podróżowania. Na co zwracać uwagę i co sprawdzić przed odjazdem, a co przed zwrotem samochodu?

 

O wypożyczeniu myśl przed wyjazdem

Znasz już cel podróży i masz bilety lotnicze. To dobry moment, by zastanowić się, czy chcesz na miejscu wypożyczyć samochód. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz tylko leżeć na plaży lub nad basenem czy chcesz coś zwiedzić? Zorientuj się, co jest interesującego w okolicy i jakie są odległości. To pozwoli Ci nie tylko zaplanować trasę, ale również zdecydować, czy za bazę wybrać jeden hotel czy np. co 2-3 dni zmieniać miejsce zamieszkania.

Zorientuj się, czy w danym kraju praktykuje się podróżowanie wypożyczonym samochodem, zwłaszcza gdy wybierasz się poza Europę. Dotyczy to chociażby Kambodży, Wietnamu czy Indonezji. Jeśli już wiesz, że potrzebujesz samochodu, sprawdź ceny oraz dostępność. Czasem na małych wyspach, takich jak np. Gozo, warto zarezerwować samochód wcześniej.

Zarezerwowanie samochodu jeszcze z domu to zwykle oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu. Nie stracisz po przylocie kilku godzin na bieganie od wypożyczalni do wypożyczalni i sprawdzanie cen.

Szukaj ofert z różnych wypożyczalni

Jeśli szukasz samochodu, zacznij od wyszukiwarek agregujących oferty z różnych wypożyczalni. Tylko wtedy masz szansę w wygodny i szybki sposób porównać oferty różnych partnerów i wybrać to, co najlepsze.


Magiczne chwile w Szkocji

Sprawdź, co zawiera cena!

Pamiętaj jednak, że nie tylko cena się liczy. Koniecznie zobacz, co jest w ofercie  Sprawdź, jakie ubezpieczenie jest w cenie i czy są jakieś dodatkowe opłaty. Przy ubezpieczeniu raczej nie oszczędzaj – najlepiej wykupić ubezpieczenie full insurance i podróżować ze spokojną głową, bo w razie czego nie spotkają Cię wysokie koszty, jeśli np. ktoś wjedzie w Twój samochód na parkingu.

Warto też przeczytać dokładnie warunki wynajmu. W wielu wypożyczalniach pobierana jest kaucja za samochód, która w zależności od czasu wynajmu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdź to i bądź przygotowany. W takiej sytuacji pieniądze są zwykle blokowane na koncie i odblokowywane dopiero po zwrocie auta.

Zwróć uwagę, czy jest jakiś limit liczby przejechanych kilometrów w warunkach wynajmu. Lepiej wybierać oferty bez limitu przebiegu.

Jeśli planujesz przekraczać granicę lub zwiedzać różne wyspy, warto się również dowiedzieć, czy możesz wyjechać samochodem z kraju oraz czy można transportować samochód na inną wyspę, np. w przypadku Wysp Kanaryjskich.

Sprawdź, czy w samochodzie jest GPS

Mapa w podróży jest niezbędna i dobrze mieć ją przy sobie. Zobacz, czy w wyposażeniu samochodu jest nawigacja GPS oraz ile kosztuje wypożyczenie auta wyposażonego w nią. Może lepiej zabrać swój GPS z domu lub ściągnąć aplikację na telefon? Pamiętaj, że zawsze Ci się przyda!


Samochód – najlepszy sposób na zwiedzanie Szkocji.

 

Zarezerwuj fotelik dla dziecka

Nie wszystkie wypożyczalnie dysponują odpowiednio dużą liczbą fotelików, więc im wcześniej go zarezerwujesz, tym lepiej. W niektórych krajach, np. w Tajlandii, fotelik dla dziecka trudno znaleźć, co może okazać się przeszkodą w wynajmie i spowoduje, że stracisz kilka godzin na znalezienie tak wyposażonego auta.

Gdzie odebrać i gdzie oddać auto?

Przed wypożyczeniem zaplanuj mniej więcej swoją trasę. Zobacz, gdzie chcesz wypożyczyć samochód, a gdzie oddać. Sprawdź, jakie są warunki przy takim wynajmie. Często zostawienie samochodu w innym mieście oznacza dodatkowe koszty, ale to od trasy zależy, czy warto je ponieść.


Wyspy Kanaryjskie – kabrioletem przez Fuerteventurę.

Jeśli planujesz zacząć zwiedzanie od razu po przylocie, najlepiej zarezerwuj auto jeszcze na lotnisku. Od razu wsiądziesz w „swój” samochód. Jeśli jednak najpierw chcesz poleżeć 5 dni na plaży, poczekaj z wypożyczeniem, by nie płacić niepotrzebnie za auto na parkingu.

Sprawdź stan samochodu

Gdy już dostaniesz samochód, sprawdź wszystko dokładnie. Obejrzyj każde uszkodzenie, czy zarysowanie, zgłoś obsłudze, zrób zdjęcie. Dopilnuj, by zaznaczyli, w jakim stanie jest pojazd. To samo dotyczy stanu licznika i poziomu paliwa. Nie polegaj na innych!


Niespodziewane spotkania na drodze – w gruzińskiej Swanetii.

 

Jaką benzynę zatankować?

Benzyna to niby banał, ale warto o nim pamiętać. Koło zapasowe natomiast jest bardzo istotne, a nie zawsze o nim myślimy, zabierając samochód z wypożyczalni. Zapytaj o nie, bo czasem znajduje się w dość nietypowych miejscach. Dowiedz się, jak je wyjąć i gdzie znajdują się potrzebne narzędzia. W Indonezji pod jednym z wulkanów kilku miejscowych pomagało nam przez dobrą godzinę wyjąć koło zapasowe spod samochodu!


Tankowanie samochodu w meksykańskim Chiapas.

Wsiądź do samochodu…

Póki jesteś w wypożyczalni, masz szansę o wszystko zapytać! Zanim więc odjedziesz, wsiądź, przymierz się, sprawdź, byś mógł prowadzić to auto jak swoje.

Sprawdź warunki zwrotu samochodu

Większość wypożyczalni oczekuje zwrotu zatankowanego samochodu, więc jeśli oddajesz samochód tuż przed odlotem, pamiętaj o wizycie na stacji benzynowej. Niektóre wypożyczalnie mają swoje własne, dość nietypowe oczekiwania – jak np. zwrot czystego samochodu. Jeśli go nie umyjesz, dopłacisz przy zwrocie kluczyków.

Wypożyczenie auta wcale nie jest trudne. Przekonaj się, że warto! :)