26 lutego 2016

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim adoptujesz psa

Chcesz wziąć psa ze schroniska? To świetny sposób, aby zdobyć wiernego przyjaciela, ale przygotuj się na to, że zwierzak wymaga sporego zaangażowania i pracy. Czy masz na to czas i jesteś gotowy na ewentualne problemy? Rozmawiamy z Sylwią Karkowską, trenerką psów i właścicielką szkoły SuperrDOG.

K.G.​Chcę adoptować psa. Co trzeba wziąć pod uwagę, zanim się zdecyduję?

S.K.​Formalnie psa może adoptować każdy dorosły. To nie powinna być jednak pochopna decyzja. Pies ma być nowym członkiem rodziny. Podejdź realnie do koniecznych wydatków. Karma, weterynarz, szkolenie kosztują nawet kilkaset złotych miesięcznie. Pies wymaga czasu. Pomyśl o wakacjach, wyjazdach. Weź pod uwagę swój tryb życia. 

K.G.Gdzie znajdziemy psa do adopcji? 

S.K.​W schroniskach lub fundacjach, które zajmują się adopcją. Listę placówek z Twojej okolicy znajdziesz w Internecie. Zanim jednak wybierzesz psa, zastanów się, jaka wielkość, rasa, wygląd zwierzaka Cię interesuje. Ważne jest usposobienie – każda rasa jest inna i ma inne potrzeby. Nie zaczynaj od wyboru zwierzęcia na podstawie zdjęć, które placówka publikuje na swojej stronie lub na profilach społecznościowych!

K.G.Jak wygląda procedura adopcyjna? Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa?

S.K.Każda instytucja zajmująca się bezdomnymi psami ma własne procedury adopcyjne – zapoznaj się z nimi przed rozpoczęciem starań. W schronisku masz niewiele czasu, by lepiej poznać psa. Będziesz się pewnie kierował jego wyglądem. Ludzie najchętniej wybierają spokojne, ciche psy, które mało szczekają i siedzą w rogu boksu. To wcale nie znaczy, że one takie są w naturze. Po prostu są zestresowane.
 
Wiele schronisk wymaga, byś przed adopcją odbył przynajmniej 3 spacery z wybranym psem. Sprawdzisz dzięki temu, jak na Ciebie reaguje i jak się zachowuje. Taka ocena też nie jest wiarygodna. Psy wychodzą na spacery raz w tygodniu lub rzadziej, więc mogą się podczas nich dziwnie zachowywać. Nie zrażaj się więc, jeśli podczas krótkiego kontaktu coś pójdzie nie tak. Jeśli przemyślałeś decyzję o adopcji, cierpliwie zaczekasz na nowego przyjaciela.
 
Jeżeli starasz się o adopcję z fundacji, proces zwykle jest bardziej rozbudowany. Po rozmowie wstępnej, pracownicy fundacji odwiedzą Cię w domu, by przekonać się, czy masz warunki na psa. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, może być potrzebna zgoda właściciela. Niektóre fundacje w ogóle wówczas wykluczają adopcję.
 
Gdy pies trafi do Ciebie z domu tymczasowego, który załatwiła wcześniej fundacja, masz największe szanse, by dowiedzieć się, jaki jest w rzeczywistości. Zwierzę zdąży na tyle się oswoić, by jego ocena była wiarygodna. 

Dajemy radę: Psa w warunkach schroniskowych trudno ocenić. Polegaj na tym, co mówi opiekun, który najlepiej zna konkretne zwierzę, dopytuj go o to, jak pies reaguje w różnych sytuacjach.

K.G.Czym różni się wzięcie psa ze schroniska od wzięcia szczeniaka z hodowli? Czym może nas zaskoczyć adoptowany pies?

S.K.Gdy bierzesz szczeniaka z legalnej hodowli masz pewność, że przynosisz do domu zdrowego, przebadanego psa, którego sam wychowasz. Jeśli pies jest rasowy, wiesz do jakich rozmiarów urośnie i jakie będzie miał usposobienie. Sprawa jest prosta.
 
Pies ze schroniska często ma za sobą bardzo trudną przeszłość.. Nie wiesz, do jakich rozmiarów urośnie szczeniak, na jakie choroby genetyczne jest narażony, jaki jest stan jego zdrowia, czego nie udało się w schronisku zdiagnozować. Nie wiesz też, jak przebiegnie jego socjalizacja, w jakich warunkach się wychowywał zanim trafił do schroniska. To ważny etap w życiu psa, który wpływa na jego późniejsze zachowanie. Zwierzęta mogą być lękliwe, a nawet agresywne. Wtedy będą wymagały długiej, ciężkiej i systematycznej pracy, by odnaleźć się w nowej rodzinie. Weź pod uwagę to, że wymarzony pies okaże się „typem spod ciemnej gwiazdy”, a najgorszy scenariusz dla niego to powrót do schroniska lub porzucenie.

K.G.Jak poradzić sobie z adoptowanym psem i ułożeniem go w nowej rodzinie?

S.K.Musisz uzbroić się w cierpliwość, dać czas na oswojenie się z nowym miejscem, panującymi w nim zasadami i jego mieszkańcami. Nie rekompensuj psu pobytu w schronisku nadmiernym dokarmianiem czy brakiem dyscypliny.
 
Gdy tylko pies się u Ciebie pojawi, wprowadź odpowiednie zasady. W ten sposób szybciej pomożesz mu odnaleźć się w nowym domu. Ucz zwierzę, co wolno, a czego nie i obserwuj je. Bądź konsekwentny. Okazuj mu miłość, ale nie głaszcz go non stop! Pies musi mieć swoje miejsce, w którym nikt mu nie przeszkadza. Musi też sam umieć się wyciszyć. Trudne zachowania mogą pojawić się nawet po kilku tygodniach. Najczęstsze to lęk separacyjny, lękliwość lub agresja. Przygotuj się na to, nie panikuj, nie krzycz na psa, nie stosuj przemocy, bo tylko pogorszysz sprawę! Bądź też gotowy na to, że pies, zwłaszcza mały, zniszczy coś w domu.
 
Jeżeli pojawi się jakikolwiek problem wychowawczy, z którym nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, skontaktuj się z behawiorystą lub szkoleniowcem, który udzieli Ci fachowych wskazówek. Zwykle kilka konsultacji wystarczy, by rozwikłać stresującą wszystkich domowników sytuację. 

K.G.Ile dokładnie kosztuje utrzymanie psa? Co trzeba mieć, a co można sobie darować?

S.K.​Kup psu podstawową wyprawkę, czyli miski na jedzenie i wodę, posłanie, obrożę lub szelki, smycz, szczotkę, zabawki. To wydatek około 200 zł. Jeżeli masz szczeniaka, to większość rzeczy wymienisz, gdy psiak urośnie. Stałym kosztem jest karma oraz gryzaki. Policz też wydatki na szczepienia. Jeżeli pies nie będzie chorował, weterynarza odwiedzasz z reguły tylko przy tej okazji. To jednak rzadko się zdarza. Każda wizyta u weterynarza to obciążenie naszego portfela, rzędu nawet kilkuset złotych.  
 
Do psiego budżetu wlicz też koszt hotelu, gdy wyjedziesz na wakacje i okaże się, że psa nie można zabrać ze sobą i nie znajdziesz mu tymczasowego opiekuna. 

​Pomyśl o ubezpieczeniu!

Twój zwierzak może narozrabiać, wyrządzić komuś krzywdę, a wtedy przyda się polisa OC w życiu prywatnym. Możesz ją wykupić np. wraz z ubezpieczeniem mieszkania. Przeczytaj.

Rozmawiała Karolina Gujda