25 lipca 2014

Włącz wyobraźnię nad wodą!

W tym roku utonęło już 155 osób. To nie jest informacja, którą można zignorować, bo każdy, kto wypoczywa nad wodą może przyczynić się do wzrostu tej liczby. Tak, Ty też! Zanim więc wejdziesz do wody, przypomnij sobie kilka podstawowych zasad bezpiecznego zachowania. I nigdy nie mów, że Ciebie to nie dotyczy.

Utonięcie to rodzaj gwałtownego uduszenia, do którego dochodzi na skutek zablokowania dróg oddechowych płynem, najczęściej wodą. 

Ta informacja, podobnie jak podawane przez policję statystyki, zapewne nie zrobi na Tobie wrażenia. Fakty, zaprezentowane na sucho, bez emocji. Wywołują raczej reakcję typu: „mnie to nie dotyczy”, „umiem pływać” i „toną ci, którzy się sami o to proszą, po pijanemu wchodzą do wody albo wypływają za daleko”. BZDURY. Takie myślenie zupełnie usypia czujność i wyłącza instynkt samozachowawczy. 

Teraz dodamy do naszego tekstu nieco więcej emocji. Żebyś zrozumiał. Śmierć w wyniku utonięcia następuje w ciągu 3 do 5 minut. WŁĄCZ STOPER i czytaj dalej.

Stop brawurze!

Podstawową zasadą nad wodą jest rozsądek. Wszelkie zabawy muszą być bezpieczne dla innych kąpiących się. Bezpieczny musi być również sprzęt do pływania.

Najlepiej kąpać się między godziną 10 a 18. Optymalna temperatura wody to 22–25 stopni Celsjusza. Tak ciepła woda praktycznie nie zdarza się w Bałtyku. Gdy jest zimniejsza niż 14 stopni, lepiej zrezygnować z kąpieli, możemy wówczas zbyt szybko się wychłodzić.

Nigdy nie pływaj zaraz po posiłkach, wysiłku fizycznym, po opalaniu lub gdy jesteś chory. Nie wolno pływać w czasie burzy, obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych. Niebezpieczne są kąpiele w pobliżu mostów, portów i przystani. 

709 osób utonęło w Polsce w 2013 roku.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą

  • Kąp się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Najlepiej pod okiem ratownika. Miejsca strzeżone i odpowiednio przygotowane są bezpieczne. W nieznanej wodzie nie wiesz, gdzie są płycizny i głębiny, nie znasz dna. Nie ryzykuj! 
  • Nigdy nie wchodź, ani nie wskakuj rozgrzany do wody. Nagłe ochłodzenie ciała może powodować szok termiczny, utratę przytomności, problemy z krążeniem, oddychaniem, a nawet zawał serca. Jeśli jest bardzo gorąco, wchodź do wody powoli i ostrożnie, stopniowo ochładzaj kolejne partie ciała. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. 
  • Nie wypływaj daleko od brzegu, poza teren wyznaczony do kąpieli. Nigdy nie pozwalaj na to dzieciom. Oceniaj siły na zamiary, nie odwrotnie. Pływaj tak, byś w każdej chwili mógł bezpiecznie wrócić do brzegu – najlepiej nie dalej niż 50 metrów od niego. Jeśli czujesz się w wodzie pewnie, możesz pływać na akwenach do czterech metrów głębokości. Jeśli nie umiesz pływać, zostań tam, gdzie woda sięga do pasa. Dalekie odpływanie jest bardzo niebezpieczne, szczególnie w zbiornikach o mocnym nurcie: w morzu, w rzece itp. Zasada ta dotyczy także pływania na wszelkich zabawkach wodnych, takich jak materace, koła, dmuchane pontony. 
  • Nie wchodź do wody po alkoholu i silnych lekach. Alkohol osłabia koncentrację, koordynację ruchową oraz umiejętność oceny własnych możliwości pływackich, zaburza termoregulację organizmu. Może też powodować występowanie niebezpiecznych w wodzie skurczów. Jeśli masz wątpliwości, czy wolno Ci korzystać z kąpieli wodnych, bo bierzesz określone leki, skonsultuj się z lekarzem. Wiele medykamentów, w tym leki psychotropowe, antyalergiczne, antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, może wpływać na reakcje naszego organizmu. Upewnij się, czy ich przyjmowanie nie koliduje z plażowaniem i kąpielą. 
  • Nie wchodź do wody po zmroku przy ograniczonej widoczności. W razie kłopotów, nie ma szans na skuteczną akcję ratowniczą. 
  • Nie wskakuj do nieznanej wody.  Głębokość, która jest bezpieczna dla skoku na główkę, to minimum 1,8 metra, ale musisz mieć pewność co do dna. Ratownicy opowiadają o przypadkach, w których po skoku okazywało się, że na dnie były zatopione jakieś przedmioty: złom, elementy budowli, filary starego mostu. 
  • Nigdy nie pozostawiaj dzieci nad wodą bez nadzoru. Nawet na chwilę. Zapoznaj dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa nad wodą i samemu ich bezwzględnie przestrzegaj. Już 4–5 latka można nauczyć pływać. Ta umiejętność ratuje życie, warto o nią zadbać. 
  • Zabierz telefon z numerem alarmowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: 601 100 100.
  • W sytuacji zagrożenia zachowaj zimną krew. Ratowanie tonącego może być bardzo niebezpieczne! Bardzo trudno przewidzieć reakcje przerażonego człowieka.
  • Ratuj tonącego samodzielnie, gdy wyczerpiesz wszystkie inne środki – podanie koła, liny, rzutki, gałęzi, kija lub części garderoby. Pamiętaj, że w krytycznej sytuacji to Ty chwytasz tonącego, a nie odwrotnie.

Jedziesz nad wodę? Zapamiętaj numer WOPR! 601 100 100

Znasz te wszystkie zasady? 

WYŁĄCZ STOPER. Jeśli dokładnie to przeczytałeś, minęło około dwóch minut. Gdy ratownicy wyciągną człowieka z wody w tym czasie, jest jeszcze szansa, że przeżyje. To trzecia faza tonięcia, podczas której wymuszone silne ruchy oddechowe powodują wciąganie wody do płuc. Przy udanych próbach wynurzenia, choć na chwilę, następuje wciąganie mieszaniny wody i powietrza, a także połykanie wody. Ma tu też miejsce niebezpieczeństwo wystąpienia wymiotów i zachłyśnięcia ich treści do dróg oddechowych. W tym okresie wprowadzana jest największa ilość wody do płuc. Mózg jest niedotleniony. 

Minęły trzy minuty. I już, nie ma życia. Jest ciało, które zabiorą do kostnicy, ciało człowieka, który ZIGNOROWAŁ któreś z powyższych zaleceń. Włącz wyobraźnię nad wodą

Źródła

Oto najczęstsze przyczyny utonięć  http://www.tvn24.pl/