Wiosna remontami stoi
Niezależnie od tego, czy planujesz tylko odświeżenie ścian (malowanie, tapetowanie), czy jednak poważniejszy remont (wymiana instalacji, remont łazienki), najpierw wszystko dobrze zaplanuj i policz.
Postaw na fachowców
Zastanów się, czy wynajęcie profesjonalnej ekipy nie będzie lepszym i pewniejszym rozwiązaniem niż samodzielna praca, zwłaszcza gdy planujesz poważniejsze prace, np. przebudowujesz pomieszczenia, wymieniasz instalację lub okna. Poświęć trochę czasu na znalezienie fachowców godnych zaufania, przejrzyj portale internetowe, poczytaj opinie, popytaj znajomych, którzy niedawno robili remont, może oni mogą Ci kogoś polecić.
Jeśli już znajdziesz odpowiednią ekipę remontową, koniecznie sprawdź jej uprawnienia (np. budowlane, instalacyjne) i to, czy ma polisę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie ekipy jest ważne, ponieważ podczas remontu nawet najlepszym może zdarzyć się błąd, a szkoda może powstać nie tylko u Ciebie, ale też u Twojego sąsiada. Przecież może się zdarzyć tak, że fachowcy źle podłączą odpływ wanny i robiąc próbę wody, zniszczą nowo położony parkiet w Twoim salonie i jeszcze zaleją Twoją sąsiadkę z piętra niżej, albo na Twojej posesji będą spawać metalowe elementy i iskra wywoła pożar. Wówczas w imieniu ekipy remontowej odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel, a Ty i Twoi sąsiedzi będziecie mogli spać spokojnie.
Sprawdź, czy masz OC
Jeśli remont wykonujesz samodzielnie, też pomyśl o ubezpieczeniu – zwłaszcza OC (odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym. W PZU możesz je wykupić m.in. z polisą PZU Dom. To ubezpieczenie ochroni Cię przed nieprzewidzianymi skutkami Twoich prac. Źle podłączysz nową pralkę i woda zaleje Twojego sąsiada z dołu, tak będziesz wiertarką wiercić dziury w ścianie, że niechcący wwiercisz się do mieszkania obok i problem gotowy. A z sąsiadami lepiej żyć w zgodzie, dlatego właśnie dzięki ubezpieczeniu OC nie musisz martwic się o koszty naprawienia wyrządzonych szkód. PZU w Twoim imieniu wypłaci odszkodowania poszkodowanym osobom.
Zachowaj ostrożność
Choć większość Polaków woli jednak korzystać z pomocy fachowców, to wciąż sporo z nas domy czy mieszkania remontuje samodzielnie. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, pomyśl o ubezpieczeniu swojego mienia, np. wyposażenia kuchni, wyposażenia łazienki, mebli, sprzętów RTV i AGD. Ubezpieczenie może przydać się wtedy, gdy podczas wiercenia dziur w ścianie uszkodzisz instalację elektryczną i dojdzie do przepięcia, a w jego wyniku zepsuje się Twój telewizor. Jeśli masz ubezpieczone przedmioty od stłuczenia (rozszerzenie PZU Dom), nie musisz martwić się tym, że montując nową kabinę prysznicową, niechcący stłuczesz umywalkę. W takiej sytuacji dostaniesz odszkodowanie. Możesz liczyć na odszkodowanie także wtedy, gdy podczas prac niechcący zaprószysz ogień.
Pamiętaj o sobie
Prace remontowe są niezwykle absorbujące, ale malując ściany w salonie, miej na względzie również swoje bezpieczeństwo. Używaj sprawnych sprzętów, np. drabiny, chroń głowę, oczy i skórę. Jeśli jednak zdarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek, możesz liczyć na wsparcie w leczeniu czy rekonwalescencji (gdy w ubezpieczeniu PZU Dom masz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW). A jeśli już masz pecha, spadłeś z drabiny podczas malowania sufitu i złamałeś nogę, w powrocie do zdrowia pomoże Ci ubezpieczenie Asystent Zdrowotny (sprawdź, czy takie rozszerzenie masz w swojej polisie). Dzięki niemu masz dostęp do prywatnej opieki lekarza pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów oraz badań diagnostycznych i laboratoryjnych.
Czasem możesz mieć problem z odszkodowaniem
Pamiętaj tylko, że nie zawsze dostaniesz odszkodowanie. Może tak być, jeśli szkodę spowodowałeś umyślnie lub była ona wynikiem Twojego rażącego niedbalstwa, np. wiedziałeś, że instalacja elektryczna wymaga naprawy, ale jej nie naprawiłeś. Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania także wówczas, gdy podczas remontu nie przestrzegałeś przepisów przeciwpożarowych, zaleceń producenta dotyczących składowania materiałów budowlanych. Nie możesz również liczyć na odszkodowanie jeśli podczas montażu elementu, np. telewizora na ścianie, uszkodzisz tynk.
Dajemy radę: Duże prace remontowe, np. przebudowę domu czy wybicie nowych okien, musisz wcześniej zgłosić w odpowiednim urzędzie – w starostwie lub w urzędzie miasta – i uzyskać na nie pozwolenie. Ponadto zadbaj o to, by na prace budowlane mieć plany wykonane przez uprawnionych do tego specjalistów.
O swoje lokum dbaj przez cały rok
Po remoncie Twoje cztery kąty są piękniejsze i bardziej komfortowe. Aby było tak dłużej, nie zapominaj o regularnych okresowych przeglądach i konserwacjach (niektóre są obowiązkowe, np. przegląd przewodów kominowych w domu). Dzięki temu kolejny remont może być mniej kosztowny i mniej uciążliwy. Choć tak naprawdę nie chodzi tylko o estetykę i oszczędności, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. I pamiętaj, że ubezpieczenie PZU Dom chroni Ciebie, Twoją rodzinę i Twój majątek nie tylko podczas remontu, ale każdego dnia.
Jak remontują Polacy?
- 46% Polaków w 2018 r. wyremontowało swoje domy lub mieszkania
- 22% Polaków remontowało dom
- 78% Polaków remontowało mieszkanie
- 60% Polaków przeprowadzało remont kuchni
- 48% Polaków remontowało łazienkę
- 86% remontujących zdecydowało się na malowanie ścian
- 36% remontujących montowało lub wymieniało instalację hydrauliczną
- 27% remontujących montowało lub wymieniało instalację elektryczną
- 58% Polaków korzystało z pomocy fachowców
- 39% osób na remont przeznaczyło do 6000 zł
- 31% osób na remont przeznaczyło powyżej 10 000 zł
Źródła
Ubezpieczenie PZU Dom: https://www.pzu.pl/