02 kwietnia 2022

Wiosenne porządki na balkonie i w ogrodzie – kompletny poradnik dla miłośników ogrodnictwa

Zarówno standardowy ogród, jak i ten zaaranżowany na balkonie wymagają od nas po zimie trochę uwagi i odświeżenia. Gdy za oknem nieśmiało pojawia się wiosna, powinniśmy zająć się swoimi roślinami, by później cieszyć się ich pięknymi kwiatami i smacznymi owocami.

Ocena stanu ogrodu po okresie zimowym

Przełom marca i kwietnia to doskonały czas na rozpoczęcie porządków w ogrodzie. Przyroda budzi się do życia, a i w nas energia zaczyna inaczej krążyć. Pracy jest całkiem sporo, dlatego warto wykorzystać zapał i zabrać się do niej już podczas pierwszych słonecznych dni. Trzeba się też liczyć z tym, że pogoda bywa coraz bardziej kapryśna i nieprzewidywalna. Nasz dotychczasowo spokojny klimat zaczyna się jednak zmieniać, co pokazały choćby ostatnie wichury. Ucierpiały ogrody, podwórka, domy, budynki gospodarcze, a także to co się w nich znajdowało… Dlatego przy okazji wiosennych porządków, warto też przyjrzeć się warunkom swojego ubezpieczenia. Ubezpieczenie PZU Dom zabezpiecza bowiem nie tylko Twój dom jako budynek mieszkalny, lecz także jego otoczenie m.in. właśnie ogród (np. rośliny doniczkowe, donice). Pierwszym krokiem w przypadku szkód wynikających ze zdarzeń losowych, takich jak, np. ostatnie wichury, powinien być kontakt z ubezpieczycielem. Dopiero w dalszej kolejności powinniśmy się zabrać za porządkowanie ogrodu i naprawianie szkód.

Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w OWU na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/dom-i-mieszkanie/ubezpieczenie-domu
 


Niezbędne prace porządkowe w ogrodzie

Niżej przedstawiamy listę najważniejszych prac ogrodowych, jakie należy przeprowadzić jeszcze przed nadejściem kalendarzowej wiosny:

  • sprzątanie w ogrodzie warto rozpocząć od usunięcia okryć z drzew i krzewów;
  • jeśli prognozy pogody nie przewidują już przymrozków – możemy również usunąć kopczyki z ziemi;
  • po dokładnych oględzinach naszego trawnika, grabimy go i dosiewamy trawę tam, gdzie powstały braki. Warto przeprowadzić tzw. wertykulację trawnika, czyli płytko pionowo ponacinać darń. W ten sposób zapewnimy trawnikowi odpowiednie nawodnienie i pozbędziemy się chwastów;
  • wszelkie grządki także wymagają naszej uwagi. Należy usunąć suche pędy oraz rośliny jednoroczne;
  • w tym czasie można również zająć się rozsadzaniem bylin, a także sadzeniem nowych krzewów i drzew; 
  • oceniamy stan drzew i krzewów. Wszelkie przemarznięte lub zainfekowane gałązki i pędy należy przyciąć;
  • czyścimy ścieżki i podjazdy. Te kamienne lub betonowe wystarczy spłukać wodą pod dużym ciśnieniem. Usuwamy chwasty, które pojawiły się w szparach;
  • sprawdzamy stan mebli ogrodowych. Naprawiamy pęknięcia, czyścimy zabrudzenia. Jeśli meble ogrodowe są olejowane – warto każdej wiosny odnowić warstwę oleju.


Wiosna w ogrodzie – jakie rośliny?

Wiosna to doskonały czas na wysiew nasion pod ogród warzywny. Od początku marca można już wysiewać pierwsze nasiona pod późniejsze rozsady warzyw kapustnych (np. kapusta, brokuły, kalafior), ale także sałat (np. masłowej, kruchej). Papryka i pomidory to już warzywa, których wysiewem zajmujemy się w drugiej połowie marca. Niektóre rozsady można już przesadzać do gruntu na przełomie marca i kwietnia, np. bób, groch, rzodkiewka, cebula. Oczywiście przesadzanie do gruntu należy uzależnić od czynników pogodowych, nie zawsze bowiem jest wystarczająco ciepło.

W kwietniowym ogrodzie kwitną krokusy, pierwiosnki, przebiśniegi czy tulipany. Pod koniec marca pojawiają się również narcyzy, a niekiedy także sasanki. Przez cały ten czas możemy sadzić w ogrzewanych pomieszczeniach m.in. cynie, astry, niecierpki, lwie paszcze czy aksamitki.
 


Pomysły na aranżację wiosennego ogrodu na balkonie

Osoby, które mieszkają w blokach także mogą zaaranżować naturalną ogrodową przestrzeń do wypoczynku właśnie na swoich balkonach. Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie prac przy balkonowych uprawach. Jeśli zależy nam na kwitnącym ogrodzie jeszcze wiosną – warto sięgnąć po rośliny cebulowe, np. tulipany czy krokusy. Na balkonach dobrze spisują się również bratki, pierwiosnki i niezapominajki. Pamiętajmy jednak o dokładnej obserwacji pogody – wszelkie przymrozki nie służą kwitnącym na balkonie kwiatom, dlatego pamiętajmy o ewentualnym ich okryciu.

Często balkony pełnią zarówno funkcję ogrodu, jak i swego rodzaju składzika – także dla cennych przedmiotów, jak np. rowery, narzędzia, piękne donice czy meble ogrodowe. Ubezpieczenie PZU Dom chroni nie tylko twoje mieszkanie, lecz także właśnie balkon i to, co na nim trzymasz – a więc również Twój ogród na balkonie. Ubezpieczenie obejmuje m.in. kradzieże, dewastacje czy zdarzenia losowe – pamiętaj więc o tych „skarbach”, kiedy następnym razem będziesz ubezpieczać swój dom czy mieszkanie. 

Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w OWU na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/dom-i-mieszkanie/ubezpieczenie-mieszkania