08 sierpnia 2016

Wielka wyprawa samochodowa – jak uniknąć nieprzyjemności w trakcie wycieczki po Europie?

Cztery kółka, tysiące kilometrów przed nami i jeden cel: wyprawa samochodem po Europie. Brzmi ekscytująco, ale w jaki sposób możemy się ochronić przed nieprzyjemnościami, które mogą nas spotkać?

Wakacje bez awarii

Podróżnym najczęściej przytrafiają się awarie pojazdów – tak wynika z danych Biura Assistance w PZU. Niestety często zapominamy o odpowiednim przygotowaniu samochodu do podróży. Nie wystarczy sprawdzenie podstaw takich jak ciśnienie w oponach czy poziom oleju. Długą wycieczkę powinien poprzedzać gruntowny przegląd samochodu. Najlepiej wykonać go w autoryzowanym lub zaufanym serwisie. Sprawdź stan silnika, hamulców i zawieszenia. Te elementy w długiej trasie mogą odmówić posłuszeństwa. O przygotowaniu auta do podróży pisaliśmy już na naszym serwisie.

​Koło zapasowe? Spakowane. Energia? Naładowana!

Kolejne często zgłaszane problemy to te związane z ogumieniem i akumulatorem. Zły stan opon to nie tylko wyższe spalanie i dłuższa droga hamowania, ale przede wszystkim zwiększona szansa na przebicie opony w czasie jazdy. Podczas przeglądu sprawdź ogumienie i pamiętaj, żeby wyposażyć się w porządne, sprawne koło zapasowe.

Rozładowanie akumulatora może przydarzyć się każdemu – szczególnie, jeśli zapomnisz wyłączyć światła po wyjściu z samochodu. Weź ze sobą kable rozruchowe, które pozwolą Ci uruchomić samochód i udać się do najbliższego serwisu. Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania przed korzystaniem z kabli. 

​Bezkolizyjne wakacje

Klienci PZU często zgłaszają kolizje i wypadki, których doświadczyli za granicą. To wyjątkowo trudna sytuacja: bez znajomości lokalnego języka i okolicy nie wiadomo jak się zachować. Pamiętajmy, że w razie wypadku najpierw należy zadbać o rannych. Niezwłocznie wezwij służby ratunkowe. Pamiętaj, że musisz zabezpieczyć miejsce wypadku prawidłowo rozstawiając trójkąt ostrzegawczy. W wielu krajach obowiązkowe są również kamizelki odblaskowe. Co potem? Sprawdź nasz artykuł o tym, co robić w razie stłuczki za granicą.

​Uwaga na koszty

Podróż po Europie należy zacząć od porządnego planowania. Po pierwsze weź pod uwagę trasę, którą będziesz jechał. Koszty, jakie poniesiesz, zależą od kraju i dróg, którymi będziesz się poruszał. Pamiętaj, żeby winiety zakupić w Polsce – w ten sposób unikniesz uiszczania opłaty manipulacyjnej. Dobrze zaplanowana trasa pozwoli Ci ominąć płatne autostrady i uniknąć kosztów, ale może odbić się na czasie i wygodzie podróżowania. Pamiętaj o wysokich mandatach, które możesz dostać za złamanie przepisów. W Austrii przekroczenie ograniczenia prędkości o ponad 50 km/h to mandat w wysokości ponad 8 tysięcy złotych! W naszym serwisie pisaliśmy już o kosztach podróżowania po Europie.

​Bezpieczeństwo przede wszystkim

Od nieszczęść uchroni nas przede wszystkim jedna rzecz: rozwaga i ostrożność na drodze. Chociaż brak ograniczeń prędkości na niemieckich autostradach może być kuszący, warto zdjąć nogę z gazu i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Stosuj się do podstawowych zasad ruchu drogowego: trzymaj się prawego pasa, jeśli nie wyprzedzasz, zachowaj bezpieczne odstępy, sygnalizuj wykonywane manewry i dostosuj prędkość do ograniczeń oraz warunków panujących na drodze. Sprawdź nasz artykuł, w którym piszemy, jak bezpiecznie poruszać się po autostradzie.

​5 rzeczy, o których musisz pamiętać

1. Pamiętaj o dokładnym przeglądzie swojego samochodu

2. Zadbaj o ogumienie i akumulator

3. W razie kolizji zadbaj o rannych i bezpieczeństwo na drodze

4. Planuj podróż i pamiętaj o kosztach

5. Uważaj na drodze i przestrzegaj przepisów

​Ubezpieczenie na wszelki wypadek

Na początek ważna informacja, która na pewno Cię uspokoi: kraje Unii Europejskiej akceptują polskie polisy OC i AC. Problemy zaczynają się, gdy samochód po kolizji nie nadaje się do dalszej jazdy. Koszty holowania samochodu z zagranicy mogą okazać się wyjątkowo wysokie. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Świetnie sprawdzi się ubezpieczenie PZU Pomoc w Drodze w wariancie „Super PL + EU”. Dzięki niemu Twój samochód może być holowany nawet przez 1000 km za granicą. Dodatkowo ubezpieczyciel jest w stanie zapewnić Ci transport do domu, samochód zastępczy lub pobyt w hotelu w razie wypadku, czy kradzieży samochodu za granicą. Więcej informacji o PZU Pomoc w Drodze znajdziesz na stronie PZU.