Wasze 33 sposoby na oszczędzanie
Aż trzy czwarte Europejczyków uważa, że oszczędzanie to niezbędny warunek życia na określonym poziomie. Ostatni kryzys zmusił ich jednak do jeszcze większych ograniczeń. Znacząco spadły wydatki na konsumpcję. Szczyt zaciskania pasa przypadł na 2012 r.
Dziś Europejczycy już nieco go luzują, choć nadal sporo osób odkłada większe zakupy. Wielu oszczędza na jedzeniu: czterech na dziesięciu konsumentów w Niemczech, Holandii i Austrii stara się kupować najtańszą żywność i napoje. Kupują mniej odzieży. W ten sposób ogranicza wydatki m.in. ponad 40 proc. Włochów. Podobnie postępują Niemcy, Francuzi czy Austriacy.
Polaków sposoby na oszczędzanie
Zapytaliśmy Polaków o to, jak oszczędzają. Co robią, by mądrzej gospodarować gotówką i wydawać mniej? Zobacz i zainspiruj się!
My, Polacy również ograniczamy wydatki na jedzenie i odzież, a także na podróże, zakupy używek, wyjścia do restauracji. Dlaczego więc pod względem oszczędzania jesteśmy na szarym końcu Europy?
Według danych NBP jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 5–10 proc. dochodów miesięcznie, czyli ze średniej pensji jest to zaledwie ok. 140–280 zł. Regularnie oszczędza tylko 8 procent Polaków. W badaniach deklarujemy dużą chęć do uporządkowania domowego budżetu, jednak w praktyce szybko tracimy zapał. W systematycznym oszczędzaniu przeszkadza nam chęć dorównania innym. Podejmujemy pochopne decyzje zakupowe, bo „sąsiad już ma”. Zaciągamy kredyty, nie chcemy czekać na upragnioną rzecz. Sporo tu więc sprzeczności między naszymi deklaracjami a tym, jak postępujemy faktycznie.
Nie myliśmy o swojej finansowej przyszłości. Odkładamy najczęściej na cele krótkookresowe – zakupy, wakacje. Zaledwie kilka procent z nas myśli o emeryturze. Tymczasem w Europie Zachodniej to jeden z ważniejszych powodów oszczędzania. Na przykład, aż 30 procent Niemców oszczędza na starość, a 27 proc., by mieć poduszkę finansową w razie niespodziewanych wypadków. Przeznaczają na to ok. 10 proc. swojego budżetu.
Nie oszczędzajmy tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawajmy, co zostaje po odłożeniu oszczędności.
— Warren Buffet, amerykański inwestor giełdowy
Nauczmy się planować domowe finanse i odkładajmy regularnie choćby niewielkie kwoty.