16 listopada 2019

PZU w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

Statystyki są bezwzględne - w samym 2017 roku na polskich drogach ucierpiało 911 dzieci, które poruszały się pieszo po drogach. Kampania PZU „Odblaski - dziecko bezpieczne na drodze” miała zwrócić uwagę na ten problem.
Rodzice młodszych dzieci

W  2019 roku PZU  przeprowadziło ogólnopolską kampanię społeczną, której celem było zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drodze oraz ograniczenie liczby wypadków z udziałem uczniów.  Jako firma aktywna społecznie  PZU -  od wielu lat uświadamia Polakom, jak ważne jest bezpieczeństwo.

Dzięki akcji “Odblaski - dziecko bezpieczne na drodze” chcemy realnie zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, w tym z udziałem najmłodszych. - mówi Paweł Surówka, prezes PZU SA.

Statystyki są bezwzględne - w samym 2017 roku na polskich drogach ucierpiało  911 dzieci, które poruszały się pieszo po drogach. To właśnie na nas - rodzicach i nauczycielach spoczywa największa odpowiedzialność w przygotowaniu dzieci do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Często przeciętny pieszy, nie zdaje sobie sprawy, że kierujący pojazdem ma bardzo mało czasu na reakcję. Przy słabej widoczności i bez elementów odblaskowych pieszy jest widoczny z odległości 20-30  metrów. Diametralną poprawę sytuacji możemy zauważyć w sytuacji, w której pieszy jest wyposażony w odblaski, wtedy kierowca jest w stanie dostrzec go już z odległości 130-150 metrów. Daje mu to znaczącą przewagę i czas na reakcję uwzględniając niesprzyjające warunki meteorologiczne (mgłę, deszcz).

 

Bardzo dużym wsparciem okazało się aktywne uczestnictwo PZU, które działało wielotorowo - rozdając odblaski wszystkim uczniom z klas I-III oraz przekazując materiały edukacyjne ich opiekunom. Aby zachęcić najmłodszych do aktywnego udziału w akcji “Odblaski - dziecko bezpieczne na drodze”  do komunikacji zostały wprowadzone Niestraszki - bajkowe postaci w zabawny sposób tłumaczące zasady bezpieczeństwa. Wsparcia udzielili również najpopularniejsi młodzi youtuberzy tacy jak: Milo z Mazurem, Hejka tu Lenka i Cookie Mint. 

Zarówno dla PZU,  jak i dla Ministerstwa Edukacji Narodowej (które objęło patronatem honorowym całą akcję) priorytetem jest wspieranie inicjatyw edukacyjnych upowszechniających bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Edukacja dzieci już od najmłodszych lat pozwoli nam uczynić z nich świadomych uczestników ruchu drogowego, a to z kolei przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach.