29 maja 2014

W to mi graj, czyli bezpieczny festiwal

Jak Polska długa i szeroka, w sezonie festiwalowym cała masa ludzi przemieszcza się z jednego jej końca na drugi. Tłumy walą pociągami, autobusami, samochodami, motocyklami oraz wszelkimi innymi dostępnymi środkami lokomocji. Jest takie powiedzenie, że ten, kto nie jechał pociągiem na Przystanek Woodstock, ten naprawdę nie był na koncercie. Ale czy na pewno?

Wybierz festiwal ​dla siebie 

Jeśli po raz pierwszy jedziesz na festiwal, dowiedz się o nim jak najwięcej. Jaki dokładnie rodzaj muzyki będzie grany, czy organizatorzy w poprzednich latach dobrze wywiązywali się ze swoich obowiązków, czy było bezpiecznie? Sprawdź, jak wyglądają noclegi w okolicy i czy warto skorzystać z pola namiotowego oferowanego przez organizatorów. Czy na miejscu jest pomoc medyczna, sanitariaty i jak zaopatrzone są punkty z żywnością? Zastanów się też, czy chcesz na takim polu nocować, bo na pewno spokojnie się nie wyśpisz. No chyba, że nie jedziesz tam po to, by spać?

Tym, którzy wciąż zastanawiają się nad wyborem imprezy, przedstawiamy subiektywny przegląd letnich festiwali. Nie tylko tych bardzo „młodzieżowych”.

​Jak bezpiecznie dojechać?

Przed festiwalem dobrze zaplanuj trasę dojazdu. Przeładowane fanami muzyki pociągi nie są chyba dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz walczyć o skrawek wolnego miejsca do siedzenia i haust świeżego powietrza. Co prawda, kolej podstawia w tym czasie dodatkowe składy, ale i tak jest dość ciasno. Nie najlepszym pomysłem jest też jazda samochodem lub jednośladem. Wiemy, dobrze, że nie ma to, jak własne dwa lub cztery koła, ale dojazd własnym środkiem transportu w miejsce, do którego zmierza na przykład 50–60 tys. ludzi, nie ma chyba najmniejszego sensu. Korki, korki i jeszcze raz korki. Może warto zastanowić się nad wyborem autobusu, który kursuje rejsowo w te okolice i spokojnie dojechać wcześniej? 

​W trakcie imprezy

Tylko ktoś o posturze Mariusza Pudzianowskiego może pchać się pod samą scenę. Jeśli jesteś wielki duchem, a masz wzrost Adama Małysza, ustaw się bliżej lub dalej, ale z boku sceny. Mimo, jak zakładamy, dobrej organizacji koncertu, musisz mieć świadomość, że znajdujesz się w tłumie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy osób. Jeśli wybuchnie jakakolwiek panika, licz się z tym, że możesz zostać zadeptany lub mocno poturbowany. Natomiast stojąc na obrzeżach tłumu, masz czas na szybką i bezpieczna ewakuację. Unikaj też stania przy wszelkich barierkach, pod ścianami i przy wyjściach.  Jeśli tłum ruszy, możesz zostać poturbowany.

Koncerty rzadko zaczynają się o wcześniej ustalonej porze. Musisz liczyć się z tym, że gwiazdy często opóźniają swoje koncerty i uzbroić się w cierpliwość. Niekoniecznie dzieje się tak z winy muzyków. Na opóźnienie koncertu mają wpływ różne czynniki techniczne. Godzina lub dwie oczekiwania na początek koncertu może dać się każdemu w kość. Zaopatrz się w coś do picia, okrycie przeciwdeszczowe, naładowany telefon komórkowy i dobre buty, które ochronią twoje stopy. I nie chodzi tu o błoto albo kurz, ale o to, że w tłumie ludzi na pewno ktoś nadepnie ci na nogę. Klapki i sandały nie są dobrym pomysłem.

​Bezpieczny powrót

Zaplanuj z głową swój powrót z festiwalu. Wracasz własnym środkiem transportu? Koncerty na ogół kończą się późno wieczorem. Zmęczony kierowca, to niebezpieczny kierowca. Możesz łatwo zasnąć za kierownicą lub mieć obniżony poziom koncentracji, a wtedy łatwo o wypadek. Powrót pociągiem to chyba też nie najlepszy pomysł? Dziki tłum, niekoniecznie trzeźwych ludzi, który usiłuje dostać się do wagonu nie zagwarantuje ci tego, że bezpiecznie wsiądziesz do pociągu i wysiądziesz na swojej stacji. Może warto przemyśleć pozostanie na jeszcze jeden nocleg? Tłum wyjedzie, a ty spokojnie i komfortowo wrócisz do domu.

Czasy niekoniecznie dobrze zorganizowanych i źle zabezpieczonych od strony organizacyjno-technicznej imprez na szczęście już dawno minęły. Zabawa jest dla wszystkich, starych i młodych. Na festiwale rodzice często zabierają nawet małe dzieci. Ważne jest to, abyśmy licząc nie tylko na organizatorów, wspólnie dbali o swoje bezpieczeństwo. Jedź i baw się dobrze.

Festiwal Muzyki Filmowej

Termin: 25–28 września

Miejsce: Kraków

Wystąpią: Lisa Gerrard, Ludwig Wicki, Sinfonietta Cracovia, Michał Lorenc

Orange Warsaw Festival

Termin: 13–15 czerwca 2014

Miejsce: Stadion Narodowy, Warszawa

Wystąpią: Kings Of Leon, Queens Of The Stone Age, Pixies, French Films, Snoop Dogg Aka Snoop Lion, Lily Allen, Florence And The Machine, The Kooks, The Wombats, Hurts, OutKast, David Guetta, Kasabian, Bring Me The Horizon.

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki Opole

Termin: 6–8 czerwca 2014

Miejsce: Opole, Amfiteatr

Wystąpią: Lady Pank, De Mono, Kayah, LemOn, Krystyna Prońko, Kamil Bednarek, Stan Borys, Alicja Majewska, Ania Wyszkoni, Urszula, VooVoo, Zbigniew Wodecki, Piersi, Ewelina Lisowska, Maciej Maleńczuk, Halina Mlynkowa, Mrozu, Sylwia Grzeszczak, Ewa Farna, 

Gdański Festiwal Tańca

Termin: 4–15 czerwca

Miejsce: Gdańsk – Klub Żak

Wystąpią: Cargo, The Intention, Trójmiejska Korporacja Tańca

Life Festival Oświęcim

Termin: 26–28 czerwca 2014

Miejsce: Oświęcim

Wystąpią: Eric Clapton, Soundgarden, Kaliber 44

Heineken Open’er Festival

Termin: 2–5 lipca 2014

Miejsce: Gdynia, lotnisko Gdynia-Kosakowo

Wystąpią: Foster The People, Interpol, The Black Keys, Haim, Metronomy, Earl Sweatshirt, Pearl Jam, MGMT, Darkside, The Afghan Whigs, Rudimental; Foals, Tourist, Phoenix, Daughter, Warpaint, Bastille, Pusha T, Julio Bashmore.

Sonisphere Festiwal

Termin: 11 lipca 2014

Miejsce: Warszawa, Stadion Narodowy

Wystąpią: Metallica, Anthrax, Alice In Chains, Kvelertak

Jarocin Festiwal

Termin: 18–20 lipca 2014

Miejsce: Jarocin

Wystąpią: Anathema, Dezerter, Enej, Czesław Śpiewa, Only Crime, Lola Lynch, BixBit, Thrudy.

Przystanek Woodstock

Termin: 31 lipca – 2 sierpnia 2014.

Miejsce: Kostrzyn nad Odrą

Wystąpią: Budka Suflera, Accept, Skid Row, Ky-Mani Marley, T.Love, Lao Che, Protoje, Volbeat, Coma, Hatebreed.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

Termin: 1–9 sierpnia

Miejsce: Duszniki Zdrój

Wystapią: Antonio Pompa-Baldi, Adam Wodnicki,  Emanuel Rimoldi, Mateusz Borowiak

Festival dell'Arte — Festiwal Muzyki Klasycznej 2014

Termin: 17–28 sierpnia

Miejsce: Jelenia Góra

Wystąpią: Grzegorz Turnau,Alexandra Reinprecht, Quintett Der Berliner Philharmoniker

Źródła

Ile kosztują bilety wstępu?  http://naobcasach.pl/

Więcej festiwalowych propozycji http://www.t-mobile-music.pl/