09 grudnia 2013

Trochę lata w środku zimy

Macie dość zimy? My też. Są dwa wyjścia z tej sytuacji: można się do zimy przyzwyczaić i każdego dnia powtarzać mantrę „aby do wiosny” albo... uciec do tropików. A przynajmniej o nich pomarzyć.

Dobrym sposobem na zimę jest planowanie letnich wyjazdów – zwłaszcza, że teraz czekają na nas atrakcyjne zniżki w wielu biurach podróży. Od kilku lat wielu z nas wybiera Egipt – stosunkowo krótki lot, świetnie przygotowane kurorty, a do tego relatywnie niskie ceny. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Hurghada. Lazurowe wybrzeże Morza Czerwonego zachęca do relaksu, a piękny podwodny świat z rafami koralowymi dostępny jest nie tylko dla nurkujących. Oczywiście, wybierając się do Egiptu, miejmy na uwadze sytuację polityczną w regonie. Warto sprawdzić zalecenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kurorty są bezpieczne, ale lepiej dmuchać na zimne.

Może więc w tym roku zdecydujemy się na dalszą podróż? Karaiby? O każdej porze roku to raj na ziemi, więc dlaczego by tej zimy nie wstąpić do raju? Dominikana, magiczna Kuba, Jamajka – urok postkolonialnego stylu, gorący piasek i rytmy? A może odrobina luksusu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Warto też rozważyć safari w Afryce. Możliwości jest naprawdę wiele. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach dotyczących egzotycznych podróży!

Egipt wciąż pozostaje popularnym kierunkiem podróży (Fot. Neckermann)

Dokąd zimą po słońce?

Zapytaliśmy dla Was Panią Magdę Plutecką-Dydoń z biura podróży Neckermann Polska, dokąd w tym roku zimą warto polecieć. W kolejnych artykułach zaprezentujemy wybrane miejsca. Dziś, krótki przegląd kierunków i przykładowej oferty. Zachęcamy Was do przejrzenia ofert kilku biur – również tych last minute.

A.D.​Pani Magdo, czy rzeczywiście zimą chętnie odwiedzamy tropiki?

M.P.Polską turystykę w porównaniu do krajów Europy Zachodniej cechuje dosyć duża sezonowość i najwięcej osób wybiera się na wakacje latem, najczęściej w lipcu i sierpniu, jednak rzeczywiście, coraz chętniej też wyjeżdżamy zimą.
„Udział zimy” – jak my to nazywamy – w całkowitej sprzedaży Neckermanna wynosi 30 procent. Królują narty, ale coraz częściej jesienno-zimowe chłody mobilizują nas do poszukiwania lata w innych regionach świata.

A.D.W takim razie, gdzie szukamy słońca?

M.P.​Chętnie wybieramy miejsca zarówno bliskie, jak i dalekie. Nie ma tu wyraźnych reguł. Bezwzględnie królują Wyspy Kanaryjskie, w dalszej kolejności Polacy wybierają Egipt, Maroko i Tunezję. Przełom jesieni i zimy jest idealną porą na dalekie podróże – odnotowujemy 48-proc. wzrost liczby klientów na dalekich kierunkach w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. W tym przypadku najchętniej klienci wybierają Meksyk, Dominikanę, Kubę, Tajlandię i Malediwy oraz hotele gwiazdkowe lub o wyższym standardzie, z wyżywieniem all inclusive i bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym.

A.D.A kto najczęściej korzysta z takiej oferty? Czy tu widać już jakieś prawidłowości?

M.P.​Najczęściej wyjeżdżają pary, single, rodziny z małymi dziećmi, choć oczywiście w terminie świątecznym czy w ferie w Polsce całe rodziny, bez względu na wiek dzieci. Zimowe wyjazdy klienci najchętniej łączą ze zwiedzaniem i regeneracją w centrach SPA. To często wakacje dla ciała i ducha, podczas których chcemy odpocząć od zimy i doładować baterie.

4,4 mln - Tylu Polaków wybierze się na zimowe wakacje w tym roku

Jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków jest Turcja (Fot. Neckermann)

A.D.No tak, ale powiedzmy sobie szczerze, trzeba mieć spory zapas gotówki… niektórzy mogą tylko pomarzyć o upale w środku zimy.

M.P.Pomarzyć… albo zaplanować wakacje w wakacje! Teraz to świetny moment, żeby kupić wczasy w sezonie letnim – do wyjazdu sporo czasu, uda się zaoszczędzić. Tym bardziej, że teraz można skorzystać z największych, bo sięgających nawet 30-proc. zniżek. Wczesna rezerwacja to obok bonusów cenowych większa możliwość wyboru wymarzonych wakacji. Właśnie teraz klienci mają nieskrępowany dostęp do bogatej oferty, obejmującej wszystkie hotele, różne typy pokoi czy najlepsze terminy wylotu. To również intensywny okres rezerwacji przez turystów z Europy Zachodniej, więc te najlepsze hotele szybko znikają – warto o tym wiedzieć.

A.D.W takim razie nie ma na co czekać! Lato zimą lub lato w lecie – w jednym i drugim przypadku samo planowanie wypoczynku doda nam energii.

M.P.​Zapraszamy! Szczególnie polecamy Turcję. W najbliższym sezonie będzie to nasz strategiczny kierunek: trzykrotnie więcej propozycji niż rok wcześniej i ponad 100 hoteli w najpiękniejszych kurortach na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej. Obok popularnych wakacyjnych kierunków jak Turcja, Grecja, Bułgaria czy Hiszpania w ofercie Neckermanna klienci znajdą też mniej znane i odkryte miejsca, jak np. Rumunię, Czarnogórę czy Słowenię, która jest nowością oferty z własnym dojazdem. W ubiegłym roku jako pierwsi na rynku wprowadziliśmy czarter do Tivatu (o krok od przepięknego czarnogórskiego kurortu Budvy) i był to strzał w dziesiątkę. Okazało się, że Polacy szukają nowych, mniej znanych miejsc na wakacje. W ostatnich latach wyraźnie zyskują na popularności miejsca, gdzie można spędzić wakacje atrakcyjnie i w dobrej cenie. Przykładem może być chociażby Bułgaria, która bardzo szybko stała się jednym z czołowych kierunków naszej oferty.

Dziękuję za rozmowę! Od razu zrobiło się słoneczniej!

Rozmawiała Agnieszka Durska

Źródła

Kup ubezpieczenie podróżne on-line https://moje.pzu.pl/

Oko w oko z naturą http://www.podroze.pl/

Urlop nietypowo http://www.national-geographic.pl/